:Francja dołącza do Niemiec w krytyce ceny dostaw LNG z USA i ostrzega przed „dominacją” Amerykanów. To kolejny kraj odczuwający kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom w wyższej cenie gazu w kontraktach spoza Rosji po Niemcach i Polsce.

:Kryzys energetyczny drenuje portfele na Zachodzie, ale może zapowiadać depresję cen gazu i ropy wywołaną destrukcją popytu.

:Rzecznik Gazprom Sergiej Kuprianow powiedział 10 października, że niszczyciel min znaleziony w 2015 roku w pobliżu Nord Stream 1 należał do NATO. Rosja oskarża Sojusz o sabotaż gazociągów Nord Stream 1 i 2, a Zachód podejrzewa Rosjan i szykuje się do obrony przed atakami na jego infrastrukturę.

Francja po Polsce i Niemczech czuje kryzys energetyczny w cenach gazu spoza Rosji

Francja dołącza do Niemiec w krytyce ceny dostaw LNG z USA i ostrzega przed „dominacją” Amerykanów. To kolejny kraj odczuwający kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom w wyższej cenie gazu w kontraktach spoza Rosji po Niemcach i Polsce.

– Nie możemy pozwolić, by konflikt na Ukrainie doprowadził do dominacji Amerykanów i osłabienia Europy – mówił minister finansów Bruno Le Maire, apelując o bardziej zrównoważone podejście do energetyki. Według wyliczeń Kommiersanta dostawy gazu z Rosji do Europy spadły rok do roku o 45 procent do 45 mld m sześc. od początku roku, a główne źródło alternatywne to dostawy LNG, które wzrosły o 65 procent do 110 mld m sześc. rocznie. Spadek dostaw gazu z Rosji w trzecim kwartale sięgnął rok do roku 70 procent, bo wyniosły mniej niż 10 mld m sześc.

– Nie możemy zaakceptować, że nasz partner amerykański sprzedaje LNG w cenie cztery razy wyższej niż oferuje własnym firmom – powiedział. Dostawy gazu skroplonego są wyceniane w odniesieniu do ceny giełdowej. Ta jest windowana przez kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom, który ogranicza podaż gazu w Europie od wakacji 2021 roku. Z tego względu również Niemcy narzekają na ceny LNG, a Polacy na koszt dostaw gazu norweskiego. Mimo to sprowadzają je ze względów bezpieczeństwa.

Norwegia i Komisja Europejska szukają rozwiązań mających ulżyć odbiorcom gazu w dobie kryzysu energetycznego. Powstała w tym celu specjalna grupa robocza. Amerykańscy dostawcy gazu to jednak w przeciwieństwie do państwowego Equinora z Norwegii sektor prywatny, a rząd w Waszyngtonie nie ma wpływu na ich politykę cenową. Warto przy tym zaznaczyć, że pierwsze kontrakty na dostawy LNG z USA do Polski były podpisywane w 2018 roku, kiedy ceny nie były rekordowe jak obecnie.

Kommiersant/Politico/Wojciech Jakóbik

Kryzys energetyczny zamienia się w gospodarczy i destrukcję popytu, która uderzy w ceny gazu i ropy

Kryzys energetyczny drenuje portfele na Zachodzie, ale może zapowiadać depresję cen gazu i ropy wywołaną destrukcją popytu.

Cena ropy naftowej rośnie po decyzji stron porozumienia naftowego OPEC+ o obniżeniu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie. Baryłka Brent kosztuje ponad 95 dolarów zyskując w ostatnim tygodniu 10 dolarów na wartości. Jednakże ankieta Reutersa dowodzi, że inwestorzy w USA zabezpieczają się na wypadek depresji cen ropy skupując opcje sprzedaży, które są obecnie w niskiej cenie. To może być przejaw oczekiwania, że obecna drożyzna zakończy się obniżką popytu na ropę, a zwiastowana recesja obniży go na tyle, że baryłka znów będzie tania.

Tymczasem cena gazu na giełdzie TTF w Holandii spadła do około 150 euro za megawatogodzinę, czyli do poziomu najniższego od trzech miesięcy. To reakcja na zapełnienie magazynów gazu do 90 procent pojemności w Unii Europejskiej przed zimą, zapowiedź interwencji oddzielającej ceny gazu od energii przez Komisję oraz prawdopodobnie skutek redukcji popytu. Unia zdecydowała o dobrowolnej redukcji popytu na gaz o 15 procent od sierpnia 2022 do marca 2023 roku w celu uniknięcia problemów z dostawami zimą, które może pogłębić Rosja, oraz obniżki cen dostaw. Spadek cen jest widoczny pomimo sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 o który jest podejrzewany Kreml.

Destrukcja popytu wywołana kryzysem gospodarczym, częściowo wynikającym z kryzysu energetycznego, może spowodować, że ceny węglowodorów w przyszłości będą niskie. Będzie to jednak konsekwencja problemów gospodarczych widocznych już w ograniczonej aktywności przemysłu. Produkcja przemysłowa w Unii Europejskiej spadła według Eurosatatu o 2,3 procent w lipcu w stosunku do miesiąca wcześniej. Ośrodek Bruegel szacuje, że Belgia, Finlandia, Litwa, Łotwa i Holandia przekroczyły już unijny cel redukcji zapotrzebowania na gaz w wysokości 15 procent. Spadek w całej gospodarce polskiej w okresie od stycznia do września 2022 roku wynosi według tego ośrodka 10 procent, ale w sektorze energetycznym 21 procent. Cała Unia Europejska zmniejszyła zapotrzebowanie o 7 procent.

Reuters/EuroNews/Bruegel/Wojciech Jakóbik

Gazprom spekuluje o NATO przy wyciekach Nord Stream 1 i 2 a Sojusz szykuje się do obrony

Rzecznik Gazprom Sergiej Kuprianow powiedział 10 października, że niszczyciel min znaleziony w 2015 roku w pobliżu Nord Stream 1 należał do NATO. Rosja oskarża Sojusz o sabotaż gazociągów Nord Stream 1 i 2, a Zachód podejrzewa Rosjan i szykuje się do obrony przed atakami na jego infrastrukturę.

Kuprianow przypomniał incydent z 2015 roku, kiedy dostawy przez gazociąg Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec musiały zostać czasowo zatrzymane przez odnalezienie jednostki do usuwania min w jego pobliżu. Ta miała zostać usunięta przez siły zbrojne Szwecji, a teraz, kiedy doszło do wybuchów na gazociągach Nord Stream 1 i 2, Gazprom przekonuje, że owa jednostka należała do NATO.

Trwa śledztwo Danii, Szwecji i Niemiec w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2, który nie doprowadził do przerwy dostaw, ponieważ te gazociągi nie były używane w chwili wybuchów. Prezydent Władimir Putin oskarżył już „Anglosasów” o przygotowanie sabotażu. Przywódcy Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii zasugerowali, że mogło to być działanie Rosji. NATO zapowiedziało, że jakikolwiek atak na infrastrukturę energetyczną państw Sojuszu spotka się ze wspólną odpowiedzią. Wielka Brytania ma zamiar poruszyć temat bezpieczeństwa energetycznego na szczycie G7 online. Ta grupa państw zabiega także o wprowadzenie ceny maksymalnej ropy z Rosji.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s