:Rosyjski Rosnieft poszedł do sądu z ministerstwem gospodarki i energetyki Niemiec przez wprowadzenie zarządu powierniczego do spółki Rosnieft Deutschland zarządzającej Rafinerią Schwedt. Media sugerują, że interesuje się nią polski PKN Orlen.

:Wołodymyr Zełeński, prezydent Ukrainy, wezwał swych obywateli do oszczędzania energii w wideo nagranym po atakach rakietowych Rosji, które dotknęły 30 procent infrastruktury energetycznej jego kraju. Niedobory energii i ciepła nad Dnieprem mogą doprowadzić do katastrofy humanitarnej zimą.

:Komisja Europejska proponuje tymczasowy mechanizm dynamicznej ceny maksymalnej na giełdzie gazu TTF w Holandii mający ograniczyć drożyznę wynikającą z kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom. To zwycięstwo koalicji z udziałem Polski i porażka Niemiec w coraz większej izolacji.

Rosnieft idzie do sądu z Niemcami za zajęcie Rafinerii Schwedt, którą interesuje się Polska

Rosyjski Rosnieft poszedł do sądu z ministerstwem gospodarki i energetyki Niemiec przez wprowadzenie zarządu powierniczego do spółki Rosnieft Deutschland zarządzającej Rafinerią Schwedt. Media sugerują, że interesuje się nią polski PKN Orlen.

Rosnieft przekonuje, że wprowadzenie zarządu powierniczego w Schwedt jest niesprawiedliwe, bo Rosjanie wywiązali się z kontraktów na dostawy ropy do tego obiektu, który zaopatruje stolicę niemiecką w 90 procent paliwa.

Usunięcie Rosjan to warunek uruchomienia dostaw ropy do Schwedt przez naftoport w Gdańsku wzorem Rafinerii Leuna. Schwedt i Leuna to dwie rafinerie wschodnioniemieckie kupujące 100 procent ropy z Rosji, głównie za pośrednictwem Ropociągu Przyjaźń, który zanotował ostatnio wyciek na odcinku do Niemiec w Polsce. Przyczyny pozostają nieznane.

Media spekulują na temat potencjalnego zastąpienia Rosnieftu udziałami polskiego PKN Orlen w Rafinerii Schwedt.

Reuters/Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Rosja może wywołać katastrofę humanitarną na Ukrainie. Prezydent prosi o oszczędność energii

Wołodymyr Zełeński, prezydent Ukrainy, wezwał swych obywateli do oszczędzania energii w wideo nagranym po atakach rakietowych Rosji, które dotknęły 30 procent infrastruktury energetycznej jego kraju. Niedobory energii i ciepła nad Dnieprem mogą doprowadzić do katastrofy humanitarnej zimą.

Zełeński przyznał, że spółki energetyczne będą musiały ograniczyć dostawy energii, aby utrzymać stabilność systemu elektroenergetycznego. Ograniczenia zużycia mają być wskazane od piątej popołudniu do 11 wieczorem w szczycie zapotrzebowania nad Dnieprem. – Proszę o więcej, jeżeli jest taka możliwość – apelował Zełeński w wideo. – To krok, który razem z innymi pozwoli zapewnić nam zniszczenie planów terrorystycznych Rosji – dodał.

Ukraina uznaje ataki na energetykę prowadzone przez Rosję za sposób na podkopanie morale w czasie, gdy trwa kontrofensywa na wszystkich odcinkach frontu powstałego po inwazji rosyjskiej z lutego 2022 roku. Zbliża się sezon grzewczy, a niedobory energii i ciepła na Ukrainie grożą jej katastrofą humanitarną.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Komisja po stronie koalicji polskiej za ceną maksymalną gazu. Niemcy w izolacji

Komisja Europejska proponuje tymczasowy mechanizm dynamicznej ceny maksymalnej na giełdzie gazu TTF w Holandii mający ograniczyć drożyznę wynikającą z kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom. To zwycięstwo koalicji z udziałem Polski i porażka Niemiec w coraz większej izolacji.

Komisja uznała, że ceny na TTF będące pod wpływem ograniczenia podaży przez rosyjski Gazprom nie odzwierciedlają już prawdziwej sytuacji na rynku. Udział gazu z Rosji na rynku spadł z 40 procent w 2021 roku do 7 procent obecnie.

Pomysł Komisji ma być przedmiotem dyskusji przywódców unijnych na szczycie 20-21 października w Brukseli. Cena maksymalna w handlu intraday ma uchronić giełdę przed nagłymi skokami ceny o kilkadziesiąt procent znanymi z przeszłości, kiedy na przykład Gazprom informował o wyłączeniu jednego ze szlaków dostaw – Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec – w czerwcu.

Cena maksymalna gazu była popierana przez większość krajów unijnych, które weszły do koalicji z udziałem Polski, Grecji i Włoch. Główni przeciwnicy ceny maksymalnej to Niemcy, którzy znaleźli się w izolacji ze względu na ostatni ruch w postaci samowolnej decyzji o subsydiowaniu ceny energii oraz gazu kwotą 200 mld euro bez konsultacji z innymi państwami członkowskimi i bez analizy wpływu na równowagę rynku Unii Europejskiej.

Rozwiązanie tymczasowe zaproponowane przez Komisję miałoby pracować do czasu stworzenia nowego punktu odniesienia w transakcjach zakupu LNG do wdrożenia przed sezonem uzupełniania zapasów w magazynach gazu w 2023 roku. Komisja ma także ułatwić procedury związane z zabezpieczaniem transakcji na giełdzie. Niektóre firmy europejskie zostały zagrożone bankructwem przez konieczność opłacania depozytu, który były rekordowo drogi przez skok cen gazu.

Komisja ma także zgodzić się na wspólne zakupy gazu odpowiadającego za 15 procent zapasów w Euripie oraz pozwolić firmom na tworzenie konsorcjum europejskiego do importu gazu. Dostawy z Rosji mają być całkowicie wyłączone z tego mechanizmu.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s