:Niemcy wystawiły się na szantaż Rosji przez zależność od jej gazu. Mogą powtórzyć ten błąd pozwalając Chinom na dominację w sektorze chipów i półprzewodników. Służby biją na alarm.

:Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił sugestie, jakoby to jego kraj stał za sabotażem gazociągów Nord Stream 1 i 2 z końca września 2022 roku.

Czy Niemcy powtórzą błąd Nord Stream 2 z półprzewodnikami dla Chin?

Niemcy wystawiły się na szantaż Rosji przez zależność od jej gazu. Mogą powtórzyć ten błąd pozwalając Chinom na dominację w sektorze chipów i półprzewodników. Służby biją na alarm.

Rząd federalny Niemiec chce się zgodzić na sprzedaż firmy produkującej chipy Elmos jej konkurentowi o nazwie Silex z chińskiej grupy Sai Microelectronics. Decyzja resortu gospodarki w tej sprawie ma nastąpić na dniach, ale służby specjalne ostrzegają jak w sprawie portu w Hamburgu.

Handelsblatt ustalił, że kontrwywiad niemiecki BND ostrzegał rząd przed sprzedażą Elmosa ze względu na rosnącą zależność Zachodu od Chin na rynku półprzewodników. Kolejny przykład problemów z Chinami pojawia się w obliczu głośnej dyskusji o sprzedaży pakietu mniejszościowego części portu w Hamburgu chińskiemu COSCO przed planowaną wizytą kanclerza Olafa Scholza w Pekinie.

Resort gospodarki pod wodzą zielonego Roberta Habecka sprzeciwiał się sprzedaży portu, ale ma według Handelsblatta nie blokować oddania Chińczykom wspomnianej firmy chipowej, prawdopodobnie ze względu na niską wagę technologii w jej dyspozycji. Jednakże jest ważnym źródłem półprzewodników, których brakuje w sektorze samochodowym, będącym kluczowym elementem gospodarki Niemiec. Już teraz produkcja cierpi na niedobory komponentów pozwalających wprowadzać do samochodów wysokie technologie. 90 procent chipów Elmosa trafia do motoryzacji.

Rząd federalny ma jednak nie mieć oporów przez fakt, że Elmos sam chciał sprzedać dział produkcji chipów i polegać na zamówieniach z zewnątrz. Było tak przez zacofanie technologiczne tej firmy i niemożliwość modernizacji. Z tego względu Berlin może się nie obawiać przejęcia przez Chińczyków. Elmos potrzebuje inwestora do rozwoju. Jednak według BND cenne są nie tylko technologie, ale także moce produkcyjne, którymi chce na świecie zawładnąć Państwo Środka. Ostrzega, że Chińczycy skupują fabryki półprzewodników w celu pozyskania wpływu na państwa, w których się one znajdują.

Niemcy uzależniły się od gazu rosyjskiego zgadzając się na projekty gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 licząc na korzyści ekonomiczne pomimo ostrzeżeń sojuszników z NATO jak Polska czy USA, że w ten sposób mogą się wystawić na ryzyko szantażu energetycznego Rosji, widocznego w 2021 oraz 2022 roku w kontekście inwazji na Ukrainę. Podobna zależność od Chin może zagrozić spójności polityki Berlina wobec tego kraju oraz Tajwanu. Niemcy szkicują teraz dokument strategiczny o polityce wobec Państwa Środka.

USA zamierzają przyjąć porozumienie z sojusznikami o zakazie eksportu technologii chipów do Chin. Amerykanie zakazali już podobnego działania firmom działającym na ich terytorium, wywołując obawy Pekinu o samodzielność na rynku półprzewodników. Ograniczenie będzie można ominąć tylko po uzyskaniu licencji Waszyngtonu.

Handelsblatt/Reuters/Wojciech Jakóbik

Putin zaprzecza, jakoby sabotaż Nord Stream 1 i 2 był sprawką Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił sugestie, jakoby to jego kraj stał za sabotażem gazociągów Nord Stream 1 i 2 z końca września 2022 roku.

Putin wystąpił w Klubie Wałdajskim z przemową, w której oskarżył Zachód o prowokowania konfrontacji z Rosją, podsycanie kryzysu energetycznego i żywnościowego. W praktyce jednak sa to skutki działań Kremla, który ogranicza dostawy gazu do Europy, zatrzymał je przez Nord Stream 1 pod pretekstem problemów technicznych, a także blokował dostawy zboża z Ukrainy, która jest celem jego inwazji.

Putin uznał sugestie części przywódców państw zachodnich, w tym Polski, jakoby to Rosjanie doprowadzili do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, za „szalone”. Prokuratury Danii, Szwecji i Niemiec ustaliły, że te magistrale zostały uszkodzone w wyniku serii wybuchów, które musiały być przygotowane przez jakieś państwo, bo terroryści nie mają takich możliwości organizacyjnych.

Wybuchy Nord Stream 1 i 2 czasowo podniosły cenę gazu, która spada wraz z zapowiedzią recesji w Europie oraz przygotowaniem zapasów w magazynach na zimę oraz reformy rynku, która ma uniezależnić cenę tego paliwa od tymczasowych zaburzeń politycznych, jak te wywołane celowymi działaniami Gazpromu.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Elon Musk przejął Twittera i zaczyna zwolnienia

Miliarder i innowator Elon Musk przejął Twittera po czym wyrzucił z pracy kluczowych menadżerów wyprowadzonych z siedziby firmy natychmiast po przejęciu.

Musk kupił medium społecznościowe Twitter i zaczął zarządzanie nim od zwolnienia dyrektor wykonawczej Parag Agrawal oraz dyrektora finansowego Neda Segala, którzy zostali wyprowadzeni z siedziby firmy w San Francisco i oskarżeni o fałszowanie informacji na temat fałszywych kont w tym komunikatorze.

Nowy właściciel obiecuje wolność słowa na Twitterze oraz walkę z botami szerzącymi dezinformację. Jego intencje są podawane w wątpliwość przez tych, którzy po wsparciu przez niego Ukrainy satelitami udostępniającymi internet o nazwie Starlink, byli zaniepokojeni komentarzami o porozumieniu w sprawie terenów okupowanych przez Rosję, które mogły wprowadzać w błąd niczym fałszywe konta. Musk uznał, że ludność terenów zajętych przez Rosjan ma prawo określić swą przyszłość. W rzeczywistości są to tereny ukraińskie, na których Kreml organizuje fałszywe referenda mające potwierdzić jego prawo do nich.

CBC/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s