:Polacy podtrzymują wolę porzucenia ropy rosyjskiej dostarczanej Ropociągiem Przyjaźń, ale liczą na sankcje unijne, które zwolnią ich z kar za zakończenie kontraktów z Rosjanami przed czasem.

Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau cytowany przez RIA Novosti powiedział, że Polska domaga się sankcji unijnych na dostawy ropy z Rosji przez Ropociąg Przyjaźń, aby uchronić PKN Orlen przed karami związanymi z samowolnym porzuceniem kontraktów z Rosjanami. Polacy i Niemcy zadeklarowali, że zakończą dostawy Przyjaźnią do końca roku. PKN Orlen posiada kontrakt z Rosnieftem do końca 2022 roku oraz z Tatnieftem do 2024 roku.

Rau przyznał, że Polska zadeklarowała porzucenie ropy z Rosji do końca roku, ale do tego jego zdaniem potrzebne są sankcje unijne. – W innym wypadku, jeśli Polska sama przestanie używać ropy z tego gazociągu, będzie musiała zapłacić rekompensaty stronie rosyjskiej i to jest temat, który teraz omawiamy – powiedział minister w rozmowie z dziennikarzami. Piątego grudnia wchodzi w życie unijne embargo na dostawy morskie ropy z Rosji, które nie obejmuje dostaw Ropociągiem Przyjaźń na wniosek Węgier opowiadających się przeciwko sankcjom za atak na Ukrainę. Polska i Niemcy zadeklarowały, że same porzucą dostawy przez Ropociąg Przyjaźń z końcem roku.

– Nie ma decyzji dotyczących sankcji na dostawy ropy drogą ropociągową. My jesteśmy przygotowani, gdyby doszło do wprowadzenia sankcji na tę trasę dostaw. My już dziś sprowadzamy ponad 70 procent ropy spoza Rosji, na początku przyszłego roku wygasa nam jedna umowa na dostawy ropy z Rosji. Cały czas pracujemy, aby zabezpieczyć dostawy ropy – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek cytowany przez BiznesAlert.pl na początku listopada. – Sankcje działać będą gdy będą wprowadzane kolektywnie, kiedy nie będzie sytuacji, w której my rezygnujemy z dostaw ropy rosyjskiej, a zaleje nas potok produktów naftowych wytworzonych z tej ropy, którą sprowadzi ktoś inny. Musimy wprowadzić jakiś rodzaj mechanizmu, który zabezpieczy równość na rynku europejskim w kontekście ropy rosyjskiej i jej embarga. Czekamy na decyzję rządu dotyczącą wstrzymania dostaw ropy do Polski przez Ropociąg Przyjaźń.

Przyszłość dostaw Ropociągiem Przyjaźń będzie także miała znaczenie dla ewentualnego przejęcia udziałów Rafinerii Schwedt w Niemczech wschodnich, która była dotąd zaopatrywana tym szlakiem. W ostatnim czasie Polacy umożliwili jednak próbną dostawę spotową ropy przez naftoport w Gdańsku do Schwedt. Jednakże przed zaangażowaniem kapitałowym oczekują pozbawienia udziałów Rosnieft Deutschland, udziałowca większościowego tej rafinerii, który podlega tymczasowemu zarządowi komisarycznemu.

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s