:Dzielnica biznesowa Pekinu pozostanie zamknięta po pierwszym przypadku śmiertelnym koronawirusa w Chinach, który rodzi obawy o popyt tego kraju na surowce. To szansa na niższe ceny paliw w Polsce.

:Rosjanie mają dopiero dokonać pełnej oceny zniszczeń gazociągów Nord Stream 1 i 2 w wyniku sabotażu z użyciem materiałów wybuchowych. Sugerowali, że jedna z dwóch nitek Nord Stream 2 jest gotowa do pracy, ale Niemcy uznali, że ryzyko uszkodzenia było zbyt duże.

Recesja i koronawirus w Chinach mogą obniżyć ceny paliw w Polsce

Dzielnica biznesowa Pekinu pozostanie zamknięta po pierwszym przypadku śmiertelnym koronawirusa w Chinach, który rodzi obawy o popyt tego kraju na surowce. To szansa na niższe ceny paliw w Polsce.

Stolica Chin utrzymuje restrykcje pandemiczne, w tym lockdown dzielnicy biznesowej, w której pojawił się pierwszy przypadek śmiertelny choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa. Największe miasta kraju są nadal objęte podobnymi restrykcjami, bo władze komunistyczne chcą usunąć zakażenia w zarodku.

Walka z koronawirusem osłabia gospodarkę chin, która rozwija się najwolniej od kilkunastu latu. Wzrost Produktu Krajowego Brutto sięgnął w trzecim kwartale 2022 roku według oficjalnych danych komunistów 3,9 procent. Cel krajowy wynosił 5,5 procent. Inwestorzy obawiają się spadku popytu na surowce wraz ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach oraz widmem recesji globalnej.

Baryłka Brent tanieje od początku listopada, kosztując na otwarciu rynku w Azji około 86 dolarów, podczas gdy w szczytowym momencie obaw o bezpieczeństwo dostaw w sierpniu kosztowała powyżej 110 dolarów. Gaz ziemny na giełdzie TTF w Holandii kosztował 115 euro za megawatogodzinę, a w sierpniu był wart prawie 350 euro.  Warto odnotować, że drożeje z poniżej 100 euro zanotowanych na początku listopada, gdy temperatura w Europie była nietypowo wysoka. Teraz spadła i może podnosić zapotrzebowanie na gaz, jednakże złe dane gospodarcze z Chin i świata mogą obniżyć ceny paliw, a co za tym idzie dać ulgę na stacjach paliw w Polsce.

Ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce sięgnęły 21 listopada 6,58 zł za litr benzyny 95 i 7,78 zł za litr oleju napędowego. Te jednak zależą nie tylko od wartości baryłki, która tanieje, ale także od wartości drożejącego dolara oraz rosnącej inflacji w Polsce.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Naprawa Nord Stream 1 i 2 przez Rosję pod znakiem zapytania

Rosjanie mają dopiero dokonać pełnej oceny zniszczeń gazociągów Nord Stream 1 i 2 w wyniku sabotażu z użyciem materiałów wybuchowych. Sugerowali, że jedna z dwóch nitek Nord Stream 2 jest gotowa do pracy, ale Niemcy uznali, że ryzyko uszkodzenia było zbyt duże.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja poczeka jeszcze na pełną ocenę zniszczeń gazociągów Nord Stream przed decyzją o jakichkolwiek naprawach. Szwedzcy śledczy ustalili ślady materiałów wybuchowych na miejscu zdarzenia, do którego doszło pod koniec września, uniemożliwiając dostawy przez Nord Stream 1 i 2. Oba gazociągi stały puste: pierwszy przez zakończenie dostaw przez Rosjan a drugi przez brak zgody na ich rozpoczęcie w Niemczech ze względu na brak certyfikacjo raz sankcje USA wobec właściciela po atak Rosji na Ukrainę.

Rosjanie sugerowali w przeszłości, że mogliby wznowić dostawy przez jedną z dwóch nitek Nord Stream 2, która ich zdaniem pozostała nietknięta. Niemcy ocenili jednak, że bliskość wybuchów stanowi ryzyko, że i ona ucierpiała, więc nie należy wznawiać dostaw tym szlakiem.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s