:Amerykański Westinghouse podpisał umowę z fińskim Fortum o dostawach paliwa do Elektrowni Loviisa. Zastąpią one źródło rosyjskie, co jest istotne wobec zależności Europy od firm przerobu paliwa jądrowego z Rosji. Polacy też będą mogli liczyć na takie wsparcie przy ich elektrowni jądrowej.

:Ataki rakietowe Rosji pozbawiają Ukraińców energii i ciepła. Rosjanie przekonują, że straty cywilne to skutek działania…Ukraińców, a media rosyjskie podbijają incydent w polskim Przewodowie.

Amerykanie pomogą pozbyć się paliwa jądrowego z Rosji. Teraz Finom – kiedyś Polakom

Amerykański Westinghouse podpisał umowę z fińskim Fortum o dostawach paliwa do Elektrowni Loviisa. Zastąpią one źródło rosyjskie, co jest istotne wobec zależności Europy od firm przerobu paliwa jądrowego z Rosji. Polacy też będą mogli liczyć na takie wsparcie przy ich elektrowni jądrowej.

Westinghouse Electric Company i Fortum podały, że podpisały długoterminowe partnerstwo w celu opracowania, udzielenia licencji i dostarczenia paliwa VVER-440 do elektrowni jądrowej Loviisa w Finlandii.

Reaktory WWER są wykonane w technologii sowieckiej. Do tej pory były zaopatrywane w paliwo rosyjskie, ale Westinghouse opracował sposób na zamianę go na amerykańskie. Podobny proces przechodzą od lat reaktory w Czechach i na Ukrainie. Działania Amerykanów są istotne ze względu na utrzymującą się zależność Zachodu od przerobu paliwa jądrowego przez firmy z Rosji, która zaatakowała Ukrainę.

Euratom ocenia, że odejście od współpracy z Rosjanami w tym zakresie zajmie siedem lat. Jest to jedna z przyczyn dla których nie ma sankcji zachodnich wobec Rosatomu czy TVEL pomimo szantażu katastrofą jądrową w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Euratom cytowany przez BiznesAlert.pl wskazywał, że sankcje wobec rosyjskiego Rosatomu są obecnie niemożliwe właśnie przez zależność Zachodu od rosyjskiego paliwa jądrowego.

Westinghouse ma budować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. Ta firma deklaruje zaangażowanie w zapewnienie paliwa do tego obiektu. BiznesAlert.pl informował, że WEC zwiększa potencjał zakładu paliwowego w Szwecji na potrzeby całej Europy Środkowo-Wschodniej a po przejęciu z udziałem producenta takiego paliwa uranowego z Kanady, czyli Cameco (49 procent akcji WEC) będzie mógł wypierać Rosjan z tego obszaru sektora jądrowego. To ważne dla Polski i całej Unii Europejskiej. 

Pierwszy reaktor jądrowy w Polsce ma być gotowy w 2033 roku. Docelowo ma powstać 7200 MW energetyki jądrowej od Westinghouse i do 9 GW w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Rozważana jest dobudówka we współpracy z koreańskim KHNP.

Westinghouse/Wojciech Jakóbik

Trwa terroryzm energetyczny Rosji na Ukrainie, a Rosjanie grają Przewodowem

Ataki rakietowe Rosji pozbawiają Ukraińców energii i ciepła. Rosjanie przekonują, że straty cywilne to skutek działania…Ukraińców, a media rosyjskie podbijają incydent w polskim Przewodowie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ujawnił, że nowe ataki rakietowe Rosji z 23 listopada pozbawiły 11 regionów jego kraju energii. Mimo to trwa przywracanie dostaw tam, gdzie jest to możliwe.

Zełeński podał 23 listopada wieczorem, że 20 procent gospodarstw domowych w Kijowie ma już z powrotem dostęp do energii po blackoucie. Jest tak w przypadku tylko 10 procent gospodarstw w Odessie. Region czerkaski jest zaopatrywany w energię tylko na potrzeby infrastruktury krytycznej. Resort energetyki zapewnia, że wszystkie elektrownie jądrowe nad Dnieprem pozostają bezpieczne, ale wyłączone. Podobnie jest w przypadku większości elektrociepłowni i elektrowni wodnych. Prezydent Ukrainy wezwał do kryzysowego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ i do zatrzymania „terroryzmu energetycznego” Rosji oraz stworzenia rezerwy strategicznej generatorów energii.

Podskretarz generalny ONZ do spraw politycznych Rosemary Di Carlo wezwała do zakończenia działań zbrojnych w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i uznała ataki z 19 oraz 20 listopada za „nieodpowiedzialne”. Nie wskazuje winnych ataków, które po raz kolejny uszkodziły zewnętrzny system zasilania Zaporoża, które znów musi polegać na generatorach pozwalających na pracę izolowaną przez 10 dni. Naprawa trwa. Obiekt jest pod kontrolą Rosjan, ale zarządzają nim Ukraińcy z Energoatomu wzięci do niewoli.

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia przekonuje, że Rosja prowadzi ataki rakietowe na Ukrainie w odpowiedzi na dostawy broni z Zachodu. – Atakujemy infrastrukturę na Ukrainie w odpowiedzi na pompowanie do tego kraju broni zachodniej i nieodpowiedzialne apele o zwycięstwo militarne Kijowa – powiedział. Zdaniem Nebenzii „operacja specjalna” Rosji na Ukrainie będzie mogła się zakończyć po pozbawieniu Ukraińców zdolności militarnych mogących zagrozić Rosjanom. Pierwotnie Moskwa planowała dokonać przewrotu w Kijowie i zająć jego terytorium, ale skuteczna kontrofensywa Ukraińców uniemożliwiła taki scenariusz. Nebenzia przekonuje także, że ofiary cywilne ataków rakietowych Rosji to skutek działania obrony przeciwlotniczej Ukrainy, która działa z centrów miast. Odwołał się do incydentu w Przewodowie, w Polsce, w sprawie którego śledztwo trwa.

– 15 listopad arakieta spadła na wieś Przewodowo w Polsce. W dniu zdarzenia władze polskie uznawały, że została wystrzelona z Rosji – czytamy w Kommiersancie. Władze polskie nie informowały o ataku Rosji wbrew tezom tej gazety, która dalej przyznaje, że sekretarz generalny NATO poinformował potem, że incydent był prawdopodobnie skutkiem upadku pocisku ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa.

Jednakże siły zbrojne Ukrainy podają kolejne informacje o celowych atakach Rosji na szkoły, szpitale. W jednym z takich ataków zostało zabite dwudniowe dziecko.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s