:Media niemieckie poinformowały o pierwszej dostawie ropy przez naftoport w Gdańsku do niemieckiej Rafinerii Schwedt. To był test, od którego może zależeć los tego obiektu, którym mają interesować się Polacy oczekujący derusyfikacji po ataku Rosji na Ukrainę.

:Financial Times podaje, że niemiecki przemysł gromadzi zapasy węgla, aby przejść przez zimę w dobie kryzysu energetycznego bez problemów z dostawami energii. Nadal nie chcą wrócić do energetyki jądrowej pozostawiając w sieci dwie z trzech atomówek przeznaczonych do wyłączenia.

:Rumuńska Nuclearelectrica ma otrzymać od amerykańskiego Eximbanku środki na przygotowanie do budowy nowych reaktorów jądrowych. Podobne rozwiązanie może zostać zastosowane przy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Dostawy ropy przez Polskę do niemieckiej Rafinerii Schwedt z udziałami Rosjan były testem

Media niemieckie poinformowały o pierwszej dostawie ropy przez naftoport w Gdańsku do niemieckiej Rafinerii Schwedt. To był test, od którego może zależeć los tego obiektu, którym mają interesować się Polacy oczekujący derusyfikacji po ataku Rosji na Ukrainę.

– PERN obsłużył testowo, jednorazowy (spotowy) ładunek z morza dla jednego ze swoich klientów. Celem przyjętego i częściowo przetransportowanego do klienta ładunku było potwierdzenie wszystkich wyzwań, szczególnie po stronie naszych partnerów – komentuje biuro prasowe PERN po tym jak Handelsblatt podał, że doszło do pierwszej dostawy przez naftoport w Gdańsku do Rafinerii Schwedt. Te wyzwania to ograniczenia infrastrukturalne, ale według nieoficjalnych informacji BiznesAlert.pl także zagrożenie bezpieczeństwa dostaw faktem, że Rosjanie nadal są w akcjonariacie tej rafinerii.

Jej większościowy udziałowiec to nadal rosyjski Rosnieft Deutschland. Holendersko-brytyjski Shell ma pozbyć się udziałów i trwają dywagacje na temat możliwości udziału Polaków w akcjonariacie Rafinerii Schwedt. Ci jednak od początku rozmów na ten temat oczekują wyrzucenia Rosjan z tej strategicznej infrastruktury ze względów bezpieczeństwa, a także przez to, że nie chcą finansować reżimu na Kremlu umożliwiając mu dostawy przez Polskę. Udziały w Schwedt są podzielone między Rosniet Deutschland (54,2 procent), Shell (37,5 procent) i Eni (8,33 procent). Przerób ropy wynosi 11,6 mln ton rocznie.

Rosyjski Kommiersant wróży wzrost kosztów dostaw ropy do Schwedt w razie całkowitej rezygnacji ze źródła rosyjskiego. Dotychczas ta rafineria była w pełni zaopatrywana z tego kierunku. Unijne embargo na dostawy morskie ropy z Rosji wchodzi w życie piątego grudnia.

Niemcy nie zdecydowali jeszcze o ewentualnym wyrzuceniu Rosjan ze Schwedt na wzór nacjonalizacji spółki Gazprom Germania zarządzającej kluczowymi magazynami gazu na ich terytorium. To rozwiązanie ma być jednak nadal rozważane. Póki co Rafineria Schwedt jest objęta tymczasowym zarządem komisarycznym regulatora Bundesnetzagentur. Jednakże po jego zdjęciu wszelkie przychody i kontrola nad obiektem znów powędrowałyby na Kreml. Kommiersant sugeruje, że Rosnieft Deutschland pójdzie w sprawie zarządu powierniczego do sądu w Leizpig.

Wojciech Jakóbik

Niemcy robią zapasy węgla na zimę, ale wciąż nie chcą wrócić do atomu

Financial Times podaje, że niemiecki przemysł gromadzi zapasy węgla, aby przejść przez zimę w dobie kryzysu energetycznego bez problemów z dostawami energii. Nadal nie chcą wrócić do energetyki jądrowej pozostawiając w sieci dwie z trzech atomówek przeznaczonych do wyłączenia.

Firma chemiczna Evonik gromadzi węgiel na potrzeby Parku Chemicznego Marl w Nadrenii Północnej-Westfalii w celu spalania go w elektrowni węglowej w okolicy, która miała zostać wyłączona w tym roku, ale zostanie ocalona przez kryzys energetyczny, czyli rekordowe ceny oraz problemy z dostępnością surowców wywołane przez rosyjski Gazprom.

Rząd niemiecki postanowił w czerwcu wykorzystać rezerwę węglową stworzoną na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego po tym jak rosyjski Gazprom ograniczył dostawy gazu, windując jego cenę, a co za tym idzie zwiększając popyt na węgiel i podnosząc także jego wartość. Te zjawiska przełożyły się z kolei na obawy o dostępność surowców zimą. Chodzi o maksymalnie 10 GW energetyki węglowej wznawiającej prace na najdłużej dwa lata. Niemcy zdecydowali także o utrzymaniu dwóch z trzech elektrowni jądrowych, ale odmawiają powrotu do energetyki tego rodzaju.

Polska i Ukraina apelowały wielokrotnie do Niemiec o powrót do energetyki jądrowej w celu zmniejszenia zapotrzebowania na gaz rosyjski. Jedna z partii polskich, lewicowe Razem, zaproponowała nawet dzierżawę atomu nad Sprewą przez Polaków. Był to jednak zabieg retoryczny. Niemcy bronią się argumentem, że gaz jest im potrzebny bardziej w przemyśle niż energetyce, więc atom nie rozwiąże ich problemów. Jednakże większa podaż energii jądrowej z Niemiec pozwoliłaby lepiej zaopatrzyć sąsiadów także pragnących porzucić gaz rosyjski.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Rumunia dostanie pierwsze miliardy na atom z USA. Może być podobnie w Polsce

Rumuńska Nuclearelectrica ma otrzymać od amerykańskiego Eximbanku środki na przygotowanie do budowy nowych reaktorów jądrowych. Podobne rozwiązanie może zostać zastosowane przy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Eximbank z USA ma zapewnić finansowanie do 50 mln dolarów na usługi inżynieryjne związane z fazą przedprojektową reaktorów 3 i 4 w Elektrowni Cernavoda w Rumunii. Kolejne środki to do trzech miliardów dolarów na usługi projektowe oraz inżynieryjne na dalszym etapie realizacji projektu. Listy intencyjne w tej sprawie zostały ogłoszone na szczycie klimatycznym COP27 w Egipcie. Eximbank podpisał z Rumunią w 2020 roku list intencyjny w sprawie finansowania atomu do kwoty siedmiu miliardów dolarów.

Cernavoda to jedyna elektrownia jądrowa w Rumunii posiadająca dwa blok w technologii CANDU. Reaktor trzeci ma być gotowy w 2030 roku a czwarty w 2031 roku, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne tego kraju.

Polska wybrała technologię amerykańskiego Westinghouse do zastosowania przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Amerykanie zadeklarowali zaangażowanie kapitałowe oraz finansowanie z udziałem Eximbanku, który może działać podobnie jak w Rumunii. BiznesAlert.pl ustalił, że całkowite zaangażowanie USA w Program Polskiej Energetyki Jądrowej, czyli budowę 6-9 GW atomu w dwóch lub trzech lokalizacjach ma sięgnąć 20 mld dolarów, czyli około 100 mld zł po obecnym kursie.

World Nuclear News/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s