– Kiedy niewidzialna ręka rynku zawodzi, wchodzi widzialna ręka państwa – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl w TVN24 o gwarancjach utrzymujących bezpieczeństwo dostaw gazu. – Inwestycja w obrót gazem jest coraz gorszym interesem – przyznaje.

PGE Obrót postanowiło zakończyć oferowanie gazu – informuje spółka w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes. Informacje o wypowiadanych umowach dostaliśmy na Kontakt 24. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się inna duża kontrolowana przez państwo spółka energetyczna – Tauron – czytamy na stronie TVN24.

Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl w rozmowie z TVN24 Biznes ocenił, że „inwestycja w obrót gazem jest coraz gorszym interesem i z tego względu gracze będą się wycofywać z rynku”. – Nie wiadomo, co się stanie jutro w Ukrainie, co jeszcze zrobi Gazprom, jak zmienią się ceny gazu, które jeszcze są nieprzewidywalne – stwierdził.

Jednocześnie jego zdaniem „kryzys energetyczny to kolejny argument za tym, aby bronić, a nie niszczyć rynku”. – Z tego względu, że w warunkach pokoju, stabilności to właśnie rozwiązania rynkowe gwarantują najlepszą cenę, najlepszy wybór nam, czyli klientom – powiedział.

Jak mówił, dziś jesteśmy w „nienormalnej sytuacji, w której potrzebne są rozwiązania kryzysowe”. – Natomiast warto pamiętać o ich tymczasowości, żeby na dobre nie zdmuchnąć rynku i nie wylać dziecka z kąpielą – dodał.

– Kiedy niewidzialna ręka rynku zawodzi, wchodzi widzialna ręka państwa i gwarancje, które pozwalają spółkom obrotu pozostać w grze – podsumował.

PGNiG ma gwarancje oraz pożyczki rządowe pozwalające mu handlować gazem pomimo rekordowych cen. PGNiG Obrót Detaliczny jest dostawcą rezerwowym przejmującym klientów od firm wycofujących się z obrotu z powodów rynkowych.

Opracował Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s