:Ruszają rozmowy gazowe Turcji i Rosji, których wynik będzie szczególnie istotny przed wyborami prezydenckimi w kraju prezydenta Recepa Erdogana w 2023 roku wobec zmagań z inflacją. Władimir Putin może mu zaoferować tańszy gaz w zamian za dalsze rozsadzanie polityki europejskiej. Ankara wciąż blokuje wejście Szwecji i Finlandii do NATO.

:Wspólnota Energetyczna koordynuje pomoc europejską na rzecz sektora energetycznego Ukrainy doświadczonego atakami rakietowymi Rosji. Dzięki niej nad Dniepr dotarło już 800 ton sprzętu, a to dopiero początek.

:Niemiecki LEAG ma według RBB24 prosić o powrót do pracy energetyków wysłanych na emeryturę wobec planów wyłączenia Elektrowni Janschewalde zawieszonych przez kryzys energetyczny.

Turcja może torpedować wejście Skandynawów do NATO za tani gaz z Rosji

Ruszają rozmowy gazowe Turcji i Rosji, których wynik będzie szczególnie istotny przed wyborami prezydenckimi w kraju prezydenta Recepa Erdogana w 2023 roku wobec zmagań z inflacją. Władimir Putin może mu zaoferować tańszy gaz w zamian za dalsze rozsadzanie polityki europejskiej. Ankara wciąż blokuje wejście Szwecji i Finlandii do NATO.

Agencja Bloomberg ustaliła, że Turcy liczą na rabat sięgający ponad 25 procent oraz możliwości obniżki retroaktywnej części dostaw z 2022 roku. Alternatywnie liczą na opóźnienie płatności do 2024 roku. Wybory prezydenckie w Turcji odbędą się w 2023 roku, a cena gazu mająca wpływ na taniejącą walutę narodową może mieć znaczenie dla wyborców. Ankara zmaga się z rosnącą inflacją sięgającą w listopadzie rok do roku 84,4 procent. Turecka lira kosztuje w tym miesiącu około 0,054 dolara w porównaniu z 0,094 notowanym w grudniu 2021 roku.

Gazprom dostarcza Turcji gaz na mocy szeregu kontraktów, w tym z BOTAS na do 16 mld m sześć. rocznie. Kolejne umowy sięgają 5,75 mld m sześc. gazu rocznie. Są one pod wpływem cen na giełdzie europejskiej przez formułę cenową powiązaną między innymi z TTF w Holandii. Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom poprzez ograniczenie podaży w Europie wpływa zatem także na Turcję, której nie został zakręcony kurek a szlak turecki jest jednym z dwóch ostatnich w użyciu oprócz ukraińskiego.

Turcja wciąż hamuje wejście Finlandii i Szwecji do NATO. USA wierzą jednak, że Turcy ratyfikują akcesję w parlamencie po uspokojeniu obaw Ankary o ochronę Kurdyjskiej Partii Pracy w tych krajach, którą Turcy oskarżają o działalność terrorystyczną. – Turcja podniosła ważne wyzwania z zakresu bezpieczeństwa w ramach negocjacji akcesyjnych i ten proces jest używany teraz w celu odniesienia się do tych obaw – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po rozmowach w Sztokholmie.

Kommiersant/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Już 800 ton sprzętu dotarło na Ukrainę dzięki Wspólnocie Energetycznej

Wspólnota Energetyczna koordynuje pomoc europejską na rzecz sektora energetycznego Ukrainy doświadczonego atakami rakietowymi Rosji. Dzięki niej nad Dniepr dotarło już 800 ton sprzętu, a to dopiero początek.

– Sekretariat Wspólnoty Energetycznej działając w tandemie z Emergency Response Coordination Centre oferuje firmom z Europy  wsparcie w procesie donacji, w tym pokrycie kosztow transportu – tłumaczy dyrektor Wspólnoty Energetycznej Artur Lorkowski w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Z jednej strony aktualizujemy z Ministerstwem Energii Ukrainy listę potrzeb, która pochodzi z ponad stu przedsiębiorstw energetycznych na Ukrainie. Wspólnota zajmuje się tą listą, przekładając ją na język zrozumiały dla potencjalnych dostawców, tworząc informacje czego potrzebuje Ukraińcy.

– Staramy się szeroko mówić o potrzebie pomocy, szukając darczyńców. Kiedy ktoś się znajdzie, następuje weryfikacja propozycji z listą, a dalej przekazanie informacji o miejscu odbioru w Europie. Potem zaangażowany operator logistyczny transportuje to za darmo do hubu w Ukrainie. Odbiór jest potwierdzany, a my otrzymujemy informację o sposobie wykorzystania nadesłanego sprzętu – mówi Lorkowski. – Od początku wojny Grupa Zadaniowa Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej skoordynowała 39 dostaw o wadze 800 ton. 52 dostawy są teraz przygotowywane. Najświeższe obejmują 248 transformatorów z Litwy i 100 generatorów energii Francji, które już dotarły lub niebawem dotrą nad Dniepr. Ramy prawne funduszu wsparcia pozwalają rządom i instytucjom finansowym zapewniać kryzysowe wsparcie sektora energetycznego na Ukrainie. Fundusze są wykorzystywane do realizacji dostaw, które nie mogą być finansowane z dotacji. Póki co fundusz zebrał ponad 32 mln euro wkładu I spodziewamy się znaczącego wzrostu donacji w najbliższym czasie, zgodnie z ukraińskimi potrzebami.

Wspólnota Energetyczna zrzesza Unię Europejską oraz dziewięć państw, w tym Ukrainę, które wdrażają przepisy unijne w sektorach energii elektrycznej i gazu w zamian za wsparcie na drodze do integracji rynków tych mediów z unijnym, rozbudowę infrastruktury, ekspertyzę.

Wojciech Jakóbik

Energetycy wracają z emerytury przez tymczasowy powrót Niemiec do węgla

Niemiecki LEAG ma według RBB24 prosić o powrót do pracy energetyków wysłanych na emeryturę wobec planów wyłączenia Elektrowni Janschewalde zawieszonych przez kryzys energetyczny.

Ograniczenie podaży gazu w Europie przez Gazprom wywindowało jego cenę i zwiększyło atrakcyjność alternatywy w postaci węgla. Niemcy używają zimnej rezerwy węglowej, w tym elektrowni opalanej węglem brunatnym Janschewalde. Z tego powodu firma LEAG musi zwiększać intensywność jej pracy i prosić część pracowników słanych na emerytury w ramach planu odejścia od węgla w 2025-28 roku, który stracił póki co aktualność przez działania Rosjan. Ministerstwo gospodarki i klimatu nakazało pracę bloków E i F w Janschewalde, by ograniczyć zużycie gazu.

LEAG musi z tego powodu zatrudnić 140 pracowników, część ma wrócić z emerytury. Nie jest to jednak stały trend. Janschelwade ma pracować w ramach systemowej zimnej rezerwy mocy do końca czerwca 2023 roku.

RBB24/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s