:Władze Kataru uznały za dyskryminację plan zakazania wstępu władzom tego kraju do Parlamentu Europejskiego po aferze korupcyjnej wokół Mundialu. Ostrzega, że może ona wpłynąć negatywnie na dostawy gazu do Europy. Polska jest jednym z importerów LNG katarskiego.

:Atak Rosji na Ukrainę spowodował ucieczkę firm zachodnich obawiających się sankcji i potępiających zbrodnie rosyjskie. Teraz chiński Huawei zamyka biura odpowiedzialne za telekomunikację, obiecując powrót po zakończeniu działań zbrojnych.

Qatargate: Katar gra gazem, który importuje Polska

Władze Kataru uznały za dyskryminację plan zakazania wstępu władzom tego kraju do Parlamentu Europejskiego po aferze korupcyjnej wokół Mundialu. Ostrzega, że może ona wpłynąć negatywnie na dostawy gazu do Europy. Polska jest jednym z importerów LNG katarskiego.

– Decyzja o wprowadzeniu tak dyskryminujących środków ograniczających dialog i współpracę, ze względu na trwające prace, może wpłynąć negatywnie na regionalną i globalną współpracę z zakresu bezpieczeństwa, trwające dyskusję o niedoborach surowców na świecie oraz bezpieczeństwo energetyczne – miał powiedzieć anonimowy dyplomata cytowany przez AFP.

W grudniu doszło do aresztowania czwórki ludzi w związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim. Jego wiceprzewodnicząca z Grecji Eva Kaili była wśród nich ze względu na podejrzenie odnoszenia korzyści majątkowych za poprawę wizerunku Kataru przed jego wyborem na organizatora mistrzostw świata w piłce nożnej. Katar i Kaili odrzucają te oskarżenia.

Polska importuje LNG z Kataru na mocy dwóch kontraktów długoterminowych opiewających na łącznie 2,17 mln ton czyli 2,9 mld m sześć. rocznie do czerwca 2034 roku.

AFP/Wojciech Jakóbik

Huawei pokazuje żółtą kartkę Rosji w obawie przed sankcjami

Atak Rosji na Ukrainę spowodował ucieczkę firm zachodnich obawiających się sankcji i potępiających zbrodnie rosyjskie. Teraz chiński Huawei zamyka biura odpowiedzialne za telekomunikację, obiecując powrót po zakończeniu działań zbrojnych.

Huawei ma zamknąć Grupę Przedsięwzięć Biznesowych odpowiedzialną za rozwiązania biznesowe i telekomunikacyjne dla klientów korporacyjnych. Jej pracownicy otrzymali ofertę przeniesienia do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Źródło Kommiersanta informuje, że ta komórka zatrudniała dwa tysiące ludzi, ale może wrócić do Rosji po zakończeniu działań wojennych na Ukrainie.

Według rosyjskiej gazety Chińczycy mają się obawiać sankcji drugiego rzędu, które grożą podmiotom łamiącym sankcje przeciwko Rosji wprowadzone za jej atak na Ukrainę. Te zostały wprowadzone także w odniesieniu do technologii. Ucieczka spółki technologicznej Huawei z Rosji utrudni dostęp do sprzętu po tym, jak najwięksi gracze z Zachodu już opuścili ten kraj: Dell, HP czy Hitachi.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s