:Kanada poinformowała, że odwiesza sankcje po tym, jak Rosjanie nie odebrali turbiny Nord Stream 1 przekazanej Niemcom, które oczekiwały tego w nadziei na to, że Gazprom wznowi dostawy tym szlakiem.

:Stocznia Zwiezda w Rosji nie była w stanie dokończyć arktycznego tankowca LNG rosyjskiego Novateku tak, by był gotowy do pracy w marcu 2023 roku. Ta firma jest zatem skazana na rynek europejski, który nie wymaga zastosowania tankowców-lodołamaczy pozwalających płynąć szlakiem północnym do Azji.

Kanada przywraca sankcje zawieszone wobec rosyjskiej gry turbinami Nord Stream 1

Kanada poinformowała, że odwiesza sankcje po tym, jak Rosjanie nie odebrali turbiny Nord Stream 1 przekazanej Niemcom, które oczekiwały tego w nadziei na to, że Gazprom wznowi dostawy tym szlakiem.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wywalczył w wakacje możliwość zwrotu turbiny Siemensa z naprawy w Monteralu w Kanadzie do Rosji, bo Gazprom obniżał systematycznie dostawy przez Nord Stream 1, by w końcu je zatrzymać po dwutygodniowym remoncie, używając pretekstu, że sankcje blokują wymianę zepsutej turbiny w tłoczni Portowaja w Rosji.

Nord Stream 1 nie wrócił jednak do pracy po 31 sierpnia. Rosjanie nie odebrali turbiny z Kanady sprowadzonej do Niemiec, zatrzymali dostawy tym firmom w Europie, w tym w Niemczech, które nie chciały przejść na płatności w rublach, a potem 26 września doszło do sabotażu Nord Stream 1 oraz 2, który wykluczył te gazociągi z pracy.

– Putin został zmuszony, by pokazać, że jego celem nie było nigdy przywrócenie Nord Stream 1 do pracy – napisali minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly oraz minister surowców naturalnych Jonathan Wilkinson. Turbina Siemensa nadal przebywa w Niemczech.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Sankcje opóźniają zwrot Novateku do Azji

Stocznia Zwiezda w Rosji nie była w stanie dokończyć arktycznego tankowca LNG rosyjskiego Novateku tak, by był gotowy do pracy w marcu 2023 roku. Ta firma jest zatem skazana na rynek europejski, który nie wymaga zastosowania tankowców-lodołamaczy pozwalających płynąć szlakiem północnym do Azji.

Budowa tankowca Arc7 ma się opóźnić o co najmniej rok, podobnie jak budowa czterech kolejnych. Kommiersant ocenia, że Novatek może być przez to zmuszony do opóźnienia zwrotu do Azji i sprzedaży LNG w Europie.

Opóźnienie ma według źródeł Kommiersanta wynikać z trudności z dostępem do sprzętu morskiego po wprowadzeniu zachodnich sankcji za atak Rosji na Ukrainę. Novatek planował sprzedawać 80 procent gazu z projektu Arctic LNG planowanego na koniec 2023 roku na rynek azjatycki. Jego planowana przepustowość docelowa to 19,8 mln ton LNG rocznie. Opóźnienie budowy floty tankowców utrudni realizację tego planu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s