Jest porozumienie państw Unii Europejskiej w sprawie odblokowania wsparcia Ukrainy w zamian za zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy Węgier. Węgrzy mogli przyjąć plan wart 5,8 mld euro za porzucenie weta względem funduszu wsparcia Ukrainy wartego 18 mld euro.

Budapeszt odblokował pomoc Ukrainie zaplanowaną na 2023 rok w zamian za większą elastyczność w sprawie jego Krajowego Planu Odbudowy. To lista inwestycji do sfinansowania z pomocą pożyczek i grantów przewidzianych w unijnym Funduszu Odbudowy. Węgry dotknięte kryzysem paliwowym i energetycznym potrzebują tych środków do walki z inflacją, o czym można przeczytać w komentarzu Dominika Hejja w BiznesAlert.pl.

Węgry nie otrzymają środków z KPO dopóki nie spełnią warunków Komisji Europejskiej, która oczekuje między innymi wprowadzenia reformy sądownictwa zgodnej z zasadą praworządności. Ich Plan został jednak zatwierdzony, a to jest ważne, ponieważ w innym wypadku 70 procent środków przepadłoby z końcem roku. Komisja zgodziła się jednak zamrozić 55 a nie 65 środków unijnych przeznaczonych Węgrom na usuwanie różnic względem bardziej rozwiniętych państw unijnych.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s