:2022 rok upłynął w Niemczech pod znakiem zatrzymania polityki klimatycznej pod presją kryzysu energetycznego. Zwiększały użycie węgla kosztem gazu i przez to nie spadła ich emisja CO2, przez co znów nie zrealizowały celu redukcji wyznaczonego przez rząd.

:Przemysł zużył o 30 procent mniej gazu w 2022 roku przez kryzys energetyczny wywołujący destrukcję popytu.

Kryzys energetyczny wywołał stagnację polityki klimatycznej w Niemczech

2022 rok upłynął w Niemczech pod znakiem zatrzymania polityki klimatycznej pod presją kryzysu energetycznego. Zwiększały użycie węgla kosztem gazu i przez to nie spadła ich emisja CO2, przez co znów nie zrealizowały celu redukcji wyznaczonego przez rząd.

Think tank Agora Energiewende podaje, że emisje CO2 w Niemczech w 2022 roku nie spadły i utrzymały się w wysokości około 761 mln ton CO2, czyli o 39 procent mniej niż w 1990 roku, nadal poniżej celu 40 procent wyznaczonego do 2020 roku.

Zużycie energii w Niemczech w minionym roku spadło o 4,7 procent, czyli 162 TWh w porównaniu z 2021 roku przez rekordowe ceny wynikające z kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosję oraz łagodną pogodę. To poziom niższy niż w pandemicznym 2020 roku i najniższy od zjednoczenia Niemiec.

Udział Odnawialnych Źródeł Energii w zużyciu energii w Niemczech wyniósł 46 procent, szczególnie dzięki pogodzie. Zapewniły 248 TWh energii, czyli 10 procent więcej niż w 2021 roku. Najwięcej dały wiatraki (126 TWh). Moc wytwórcza OZE sięgnęła 148 GW, czyli o 9,6 GW więcej niż w 2021 roku.

Wytwarzanie z energetyki konwencjonalnej spadło o 9 procent w 2022 roku i sięgnęło 302 TWh, z czego najwięcej zapewniły elektrownie opalane węglem brunatnym (109 TWh) notując wzrost o 7 procent. Elektrownie na węgiel kamienny zapewniły 60 TWh, czyli o 20 procent więcej niż rok wcześniej. Elektrownie gazowe zapewniły o 16 procent mniej energii dając 75 TWh. Elektrownie jądrowe dały 33 TWh i zanotowały spadek o 50 procent, głównie przez kurs na wyłączenie atomu w Niemczech.

Rząd Niemiec wyznaczył sobie ambitny cel klimatyczny redukcji emisji CO2 o 40 procent do 2020 roku. Zamierzał bazować na energetyce odnawialnej zabezpieczanej gazową, opalaną gazem z Rosji. Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom i atak Rosji na Ukrainę sprawiły, że ten plan nie został zrealizowany.

Agora Energiewende/Wojciech Jakóbik

Kryzys energetyczny zmiótł prawie jedną trzecią zużycia gazu w przemyśle

Przemysł zużył o 30 procent mniej gazu w 2022 roku przez kryzys energetyczny wywołujący destrukcję popytu.

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System podał, że zużycie gazu w Polsce spadło w 2022 roku o 17,5 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. To destrukcja popytu wywołana kryzysem energetycznym przewidywana w szacunkach resortu klimatu.

Ministerstwo klimatu i środowiska szacowało w 2022 roku, że Polacy zużyją o około 17 procent mniej gazu przez rekordowe ceny wywołane kryzysem energetycznym wywołanym przez Gazprom. Pomogła także cieplejsza pogoda zimą. Największy spadek przypadł na elektrownie, ciepłownie czy zakłady chemiczne, które odebrały w 2022 roku 3,45 mld m sześc. gazu, czyli o ponad 30 procent mniej niż rok temu. To spadek o 1,5 mld m sześc. Te branże miały problemy ekonomiczne wynikające z rekordowej ceny gazu. Spadek zużycia gazu w samym sezonie grzewczym miał wynieść 12 procent, w tym 37 procent w przypadku największych odbiorców przemysłowych.

– Według wstępnych danych dotyczących zużycia gazu ziemnego, w grudniu 2022 roku, spadek zużycia gazu ziemnego w Polsce wyniósł, ok. 15,8 procent. Dane rzeczywiste dotyczące zużycia gazu ziemnego w 2022 roku, będą dostępne po otrzymaniu pełnej informacji, w ramach prowadzonych przez ministra klimatu i środowiska badań statystycznych – podaje resort klimatu w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Cena gazu na giełdzie TTF spada ze względu na ciepłą aurę oraz destrukcję popytu. Z końcem dnia czwartego stycznia 2023 roku wynosiła 65 euro za megawatogodzinę. To wciąż więcej niż około 20 euro notowane przed kryzysem, ale dalece mniej niż prawie 350 euro z apogeum kryzysu energetycznego. Operatorzy sieci przesyłowych gazu w Europie ENTSO-G wciąż ostrzegają, że połączone problemy energetyki jądrowej i węglowej oraz ewentualny atak zimy mogą wywołać niedobory gazu tej lub następnej zimy.

Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s