Saudyjczycy robią przecenę, ale Chiny mogą zatrzymać rekordowy spadek cen ropy | Europa importuje LNG na potęgę, ale musi oszczędzać, by uniknąć najczarniejszego scenariusza

:Saudyjczycy obniżają ceny ropy słanej do Europy przez rekordowy spadek wartości baryłki na giełdzie, ale to może nie być koniec drożyzny, która zależy także od kondycji światowej gospodarki na czele z Chinami.

:Europa sprowadza najwięcej LNG w historii przez kryzys energetyczny podsycany przez Rosję, ale musi zaciskać pasa, by uniknąć najczarniejszego scenariusza.

Saudyjczycy robią przecenę, ale Chiny mogą zatrzymać rekordowy spadek cen ropy

Saudyjczycy obniżają ceny ropy słanej do Europy przez rekordowy spadek wartości baryłki na giełdzie, ale to może nie być koniec drożyzny, która zależy także od kondycji światowej gospodarki na czele z Chinami.

Saudi Aramco obniżyło lutowe ceny ropy Arab Light w Azji i Europie. Przecena na Starym Kontynencie wynosi średnio 1,5 procent w stosunku do cen ze stycznia 2023 roku. To odpowiedź na dalszy spadek wartości baryłki na giełdzie.

Ropa Brent kosztuje już 79 dolarów za baryłkę i notuje spadek o ponad 7 dolarów od początku roku. Był to spadek o ponad osiem procent, najwyższy od 2016 roku, kiedy trwał kryzys cen ropy. Ponowne otwarcie granic w Chinach oraz prognoza wzrostu zapotrzebowania na paliwa w tym kraju może windować wartość czarnego paliwa, a nowe restrykcje koronawirusowe albo problemy gospodarcze w ramach globalnej recesji mogą ją obniżać. Kolejny czynnik to sankcje na dostawy produktów naftowych z Rosji w Unii Europejskiej obowiązujące od piątego lutego 2023 roku, które może ograniczyć podaż.

Reuters/Al Arabiya/Wojciech Jakóbik

Europa importuje LNG na potęgę, ale musi oszczędzać, by uniknąć najczarniejszego scenariusza

Europa sprowadza najwięcej LNG w historii przez kryzys energetyczny podsycany przez Rosję, ale musi zaciskać pasa, by uniknąć najczarniejszego scenariusza.

Według danych Refinitiv Eikon gaz skroplony pozwolił Europie zrealizować prawie jedną czwartą zapotrzebowania w 2022 roku przez konieczność uniezależnienia się od Rosji, która podsyca kryzys energetyczny.

Dostawy LNG do Europy sięgnęły w 2022 roku 101 mln ton, czyli o 58 procent więcej niż w 2021 roku. Odpowiadały za 24 procent zapotrzebowania globalnego na gaz skroplony. Europejczycy zwiększali import LNG przez konieczność zastąpienia spadających dostaw gazu z Rosji, która ogranicza podaż od wakacji 2021 roku podsycając kryzys energetyczny.

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzegała, że jeżeli zapotrzebowanie na gaz w Europie się utrzyma, Rosja przestanie dostarczać go przez Ukrainę, a Chiny zwiększą zużycie po zniesieniu restrykcji pandemicznych i odbiciu gospodarczym, Europejczykom może zabraknąć do 27 mld m sześc. gazu. Dostawy gazu z Rosji według danych Gazpromu wynosiły w 2021 roku 140 mld m sześc., a w 2022 roku już 100 mld.

Istnieje możliwość, że ostatnie szlaki przez Ukrainę i Turcję także wyschną w 2023 roku, więc Europejczykom będzie trudniej uzupełnić zapasy, o ile gospodarka globalna nie wpadnie w recesję ograniczającą zużycie. Sposób na te wyzwania to według MAE rozwój Odnawialnych Źródeł Energii oraz efektywność energetyczna zmniejszające zapotrzebowanie na gaz, na przykład w ogrzewnictwie.

Również Polska notuje rekord importu LNG. PGNiG sprowadził w 2022 roku 58 ładunków gazu skroplonego o wolumenie 4,4 mln ton. To wzrost o 57 procent rok do roku. W 2021 roku do Świnoujścia przypłynęło 35 statków i 2,8 mln ton LNG.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s