:Dostawy spotowe LNG z USA do Europy mogą częściowo przenieść się do Azji, ale kontrakty terminowe z Europejczykami są rekordowo wysokie. Rośnie znaczenie umów terminowych, których Polska ma cały wachlarz od kilku lat.

:Rafineria Schwedt przeznaczona do derusyfikacji ma odbierać w całości ropę nierosyjską korzystając między innymi z polskiego naftoportu. Jednak to liczby pozostające wciąż na papierze, bo oficjalnego rozstrzygniecia nie ma. Shell ma negocjować dostawy do Schwedt w Polsce.

:Portal RBB24 ustaliłł, że tankowiec Pacific Emerald przybył do Gdańska w niedzielę, 22 stycznia. Dostarczył tam nierosyjską ropę do Rafinerii Schwedt w Niemczech, która jest przedmiotem rozmów Polaków i Niemców o derusyfikacji.

Rośnie dalej znaczenie kontraktów na LNG z USA, które Polska dawno ma

Dostawy spotowe LNG z USA do Europy mogą częściowo przenieść się do Azji, ale kontrakty terminowe z Europejczykami są rekordowo wysokie. Rośnie znaczenie umów terminowych, których Polska ma cały wachlarz od kilku lat.

Cena gazu na giełdzie TTF w Europie spadła poniżej 60 euro by wrócić do 66 euro za megawatogodzinę z końcem drugiej dekady stycznia przez zapełnienie magazynów gazu sięgające 80 procent pomimo trwania sezonu grzewczego. W zeszłym roku było to średnio 45 procent ze względu na ograniczenie podaży przez rosyjski Gazprom podsycający kryzys energetyczny.

Europejczycy kończyli 2021 rok z zakontraktowanymi 6 mln ton LNG z USA, a 2022 rok kończą z ponad 9 mln ton z tego kierunku. Udział rynku europejskiego w dostawach amerykańskich na spocie sięgnął według S&P Global Platts 64 procent w 2022 roku w porównaniu z 70 procentami w czwartym kwartale 2022 roku. Udział rynku w Azji wzrósł z 22 do 29 procent.

Większa atrakcyjność rynku w Azji może zmniejszyć dostępność LNG z USA na spocie w Europie. Z tego względu rośnie znaczenie kontraktów terminowych, które są zawierane na rekordowe wolumeny. Polska posiada szereg takich umów państwowego PGNiG, które zamówiły w USA w sumie prawie 9 mld m sześc. rocznie w ramach kontraktów z Cheniere Energy, Venture Global LNG i Semprą LNG.

S&P Global Platts/Wojciech Jakóbik

Derusyfikacja i dywersyfikacja dostaw ropy w Niemczech na papierze bez przełomu w Polsce

Rafineria Schwedt przeznaczona do derusyfikacji ma odbierać w całości ropę nierosyjską korzystając między innymi z polskiego naftoportu. Jednak to liczby pozostające wciąż na papierze, bo oficjalnego rozstrzygniecia nie ma. Shell ma negocjować dostawy do Schwedt w Polsce.

Maerkische Oderzeitung podaje, że minister gospodarki Brandenburgii Jorg Steinbach liczy na dostawy 100 tysięcy ton ropy miesięcznie z Kazachstanu, 200 tysięcy ton przez naftoport w Polsce i 500 tysięcy ton przez taki obiekt w Rostocku, w Niemczech. Taki portfel dostaw pozwoliłby zwiększyć przerób w Schwedt z 50 do 75 procent mocy. Nie ma jednak umów w tej sprawie, pomimo doniesień medialnych o dostawach z Kazachstanu przez Ropociąg Przyjaźń.

 MOZ podaje, że holendersko-brytyjski Shell z mniejszościowymi udziałami w Rafinerii  Schwedt rozmawia o dostawach ropy przez Polskę. Portal przyznaje, że rozpoczęcie dostaw z Kazachstanu przez Ropociąg Przyjaźń w Polsce oznaczałoby konieczność przyjęcia najpierw ropy rosyjskiej zalegającej w tej infrastrukturze.

Polacy stawiali derusyfikację, czyli pozbawienie Rosnieft Deutschland większościowego pakietu akcji w Schwedt, jako warunek dostaw przez naftoport i według resortu klimatu otrzymali zapewnienie w tej sprawie. Trwają spekulacje na temat zastąpienia Rosnieftu przez PKN Orlen. Ta firma planuje budowę terminalu przeładunkowego w Gdańsku. – Budując terminale w Gdańsku będziemy mogli odbierać ropę z innych kierunków i dostarczać ją między innymi do Rafinerii Schwedt – powiedział prezes Orlenu cytowany przez BiznesAlert.pl.

Polska i Niemcy zadeklarowały porzucenie ropy rosyjskiej do końca 2022 roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainie. Do tej pory jednak nie porzuciły tego kierunku, ale według informacji BiznesAlert.pl przygotowują się do takiego ruchu.

MOZ/Wojciech Jakóbik

Pierwszy tankowiec z nierosyjską ropą do Rafinerii Schwedt stanął w Gdańsku

Portal RBB24 ustaliłł, że tankowiec Pacific Emerald przybył do Gdańska w niedzielę, 22 stycznia. Dostarczył tam nierosyjską ropę do Rafinerii Schwedt w Niemczech, która jest przedmiotem rozmów Polaków i Niemców o derusyfikacji.

RBB24 uzyskał potwierdzenie tego faktu u sekretarza stanu w resorcie gospodarki Niemiec Michaela Kellnera. Polska i Niemcy rozmawiały o rozpoczęciu dostaw ropy spoza Rosji do Rafinerii Schwedt w celu realizacji ich zapowiedzi, że porzucą kierunek rosyjski do końca 2022 roku. Tak się jednak nie stało, ale Polska przekonuje, że derusyfikacja Schwedt, czyli pozbawienie udziałów większościowych Rosnieft Deutschland, została ustalona. To był warunek uruchomienia dostaw przez naftoport do Schwedt.

Trwają spekulacje na temat wejścia Orlenu do akcjonariatu Rafinerii Schwedt. Ta spółka odmawia komentarza na ten temat.

RBB24/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s