:Niemiecki koncern Rheinmetall ogłosił, że mógłby przekazać Ukrainie do 139 czołgów Leopard. Może wysłać Leopardy 2A4 między kwietniem a majem 2023 roku, w tym 22 naprawić i udostępnić kolejne 88 sztuk Leopard 1.

:Pasmo incydentów z udziałem strategicznej infrastruktury, w tym energetycznej, w Europie rodzi obawy ekspertów, że sabotaż Nord Stream 1 i 2 to dopiero początek. Rosjanie mieli reaktywować jednostkę sabotażystów pamiętającą czasy sowieckie.

Producent Leopardów z Niemiec mógłby dostarczyć nawet 139 sztuk Ukrainie

Niemiecki koncern Rheinmetall ogłosił, że mógłby przekazać Ukrainie do 139 czołgów Leopard. Może wysłać Leopardy 2A4 między kwietniem a majem 2023 roku, w tym 22 naprawić i udostępnić kolejne 88 sztuk Leopard 1.

Niemcy rozważają przekazanie Leopardów na Ukrainę, a kanclerz Olaf Scholz nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zapowiedziała, że Niemcy nie będą blokować dostaw czołgów Leopard z Polski. Zgoda producenta jest niezbędna do ich rozpoczęcia.

Media spekulują na temat nowej ofensywy rosyjskiej wiosną 2023 roku. Ukraina otrzymuje kolejne pakiety wsparcia finansowego i militarnego z Zachodu, aby przygotować się na kolejny etap odpierania inwazji rosyjskiej, która ruszyła w lutym 2022 roku.

RND/Wojciech Jakóbik

Po wybuchach Nord Stream 1 i 2 infrastruktura jest na celowniku sabotażystów Rosji

Pasmo incydentów z udziałem strategicznej infrastruktury, w tym energetycznej, w Europie rodzi obawy ekspertów, że sabotaż Nord Stream 1 i 2 to dopiero początek. Rosjanie mieli reaktywować jednostkę sabotażystów pamiętającą czasy sowieckie.

Szereg incydentów z udziałem infrastruktury w Europie mógł mieć związek z sabotażem lub szpiegostwem Rosji. Pojawiają się od wybuchów gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 z września 2022 roku. W październiku po wysadzeniu Mostu Kerczeńskiego doszło do cyberataku na koleje w Niemczech. Potem doszło do blackoutu Bornholmu w Danii po odcięciu kabla energetycznego ze Szwecji. Następnie we Francji ktoś odciął naraz trzy kable internetowe łączące południe Francji i Włoch. Także w październiku 2022 roku Norwedzy poinformowali o zaskakującej aktywności dronów w pobliżu infrastruktury energetycznej zapewniającej Europie węglowodory spoza Rosji, w tym zaopatrującej Baltic Pipe.

– Ze wszystkich dostępnych źródeł wynika, że Jednostka 29155 istnieje co najmniej od 2009 roku. Składa się z małej liczby pracowników, prawdopodobnie około 200 ludzi, a także 20-40 oficerów operacyjnych – mówi Joseph Fitsanakis, profesor badań nad wywiadem i bezpieczeństwem Coastal Carolina University w rozmowie z Al-Jazeerą. Jednostka ma mieć przeszłość w czasach sowieckich, kiedy planowane były akcje sabotażu na dużą skalę na Zachodzie. Władimir Putin miał powrócić do takich metod.  

Zachód odpowiedział wzmocnioną współpracą Unii Europejskiej i NATO w ramach ochrony infrastruktury strategicznej w energetyce oraz cyberprzestrzeni. Została podkreślona rola autostrad cyfrowych, bo według ministerstwa spraw zagranicznych Australii 95 procent ruchu internetowego odbywa się z pomocą niespełna 200 kabli światłowodowych. Tymczasem Szwecja zatrzymała 22 listopada parę Rosjan z Jednostki 29155, którzy mieli od lat przyglądać się infrastrukturze krytycznej. Ich adres zamieszkania w Moskwie miał według The Bellingcat służyć za przykrywkę wielu agentom wywiadu rosyjskiego, w tym mózgu operacji zatrucia dysydenta Siergieja Skripala w Londynie, majora-generała Denisa Sergiejewa.

Al-Jazeera konstatuje, że po sabotażu Nord Stream 1 i 2 będzie dochodzić do kolejnych incydentów, które zagrożą bezpieczeństwu energetycznemu i informatycznemu Europy.

Al-Jazeera/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s