:Niemieckie N-TV informuje o impasie wokół Rafinerii Schwedt o którym pisał BiznesAlert.pl. Przekonuje, że Polacy domagają się wpuszczenia PKN Orlen do akcjonariatu tego obiektu oraz derusyfikacji poprzez wyrzucenie akcjonariusza większościowego Rosnieft Deutschland.

:Rosjanie ostrzegają, że Siły Zbrojne Ukrainy dokonały bombardowania we wsi Mamai pod Briańskiem i straszą uszkodzeniem Ropociągu Przyjaźń. Tymczasem niebawem wchodzi embargo unijne na dostawy produktów naftowych, których pełna jest Przyjaźń.

Ciąg dalszy gry wokół wejścia Polaków do niemieckiej rafinerii

Niemieckie N-TV informuje o impasie wokół Rafinerii Schwedt o którym pisał BiznesAlert.pl. Przekonuje, że Polacy domagają się wpuszczenia PKN Orlen do akcjonariatu tego obiektu oraz derusyfikacji poprzez wyrzucenie akcjonariusza większościowego Rosnieft Deutschland (54 procent akcji) z pomocą ustawy o bezpieczeństwie energetycznym Niemiec, która posłużyła do nacjonalizacji aktywów Gazpromu w dobie kryzysu energetycznego podsycanego przez tę firmę.

– Rosnieft wciąż ma większościowy udział w rafinerii. Dostarczanie ropy Rosjanom jest niedopuszczalne dla Polski. Domaga się zatem aby polski Orlen z udziałami państwa stał się udziałowcem Schwedt. W ten sposób można rozwiązać dwa problemy: Rosnieft zostałby wywłaszczony zgodnie z przepisami ustawy co do zasady, a Shell pragnący sprzedać swe udziały otworzyłby drzwi dla Orlenu – czytamy w N-TV.

Wyzwanie to fakt, że Niemcy mają planować zieloną transformację Schwedt z użyciem wodoru, który ma być produkowany na miejscu już od 2025 roku. Chcą w tym pomóc niemieckie Enertrag i Verbio, ale według N-TV „polska firma mogłaby w tym zakresie robić problemy”.

Z tego względu nie ma wciąż układu o warunkach dostaw ropy do Niemiec przez naftoport w Gdańsku. Tymczasem piątego lutego wchodzi w życie unijne embargo na produkty naftowe z Rosji. Polska i Niemcy zaopatrywały się w olej napędowy z tego źródła w kilkunastu procentach. N-TV przypomina, że kanclerz Olaf Scholz zamówił z tego względu trzy miliony ton diesla z Zjednoczonych Emiratów Arabskich we wrześniu 2022 roku. Jednakże według informacji BiznesAlert.pl wciąż trwają rozmowy Polski i Niemiec o zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw. Rafineria Schwedt pracuje na 55 procent mocy przerobowych, a jest ważnym źródłem paliw w Niemczech wschodnich i Polsce zachodniej.

N-TV/Wojciech Jakóbik

Rosjanie straszą uszkodzeniem Ropociągu Przyjaźń

Rosjanie ostrzegają, że Siły Zbrojne Ukrainy dokonały bombardowania we wsi Mamai pod Briańskiem i straszą uszkodzeniem Ropociągu Przyjaźń. Tymczasem niebawem wchodzi embargo unijne na dostawy produktów naftowych, których pełna jest Przyjaźń.

Portal News Briańsk 24 podaje, że atak rakietowy Ukrainy w okolicach wsi Mamai w pobliżu Briańska w Rosji zagroził infrastrukturze Ropociągu Przyjaźń w postaci przepompowni ropy Nowozybkow. Rosjanie sugerują, że atak ukraiński musiał być wymierzony w tę infrastrukturę Przyjaźni pod kontrolą rosyjskiego Transnieftu.

Warto przypomnieć, że Rosjanie informowali już o nieprawdziwych atakach na infrastrukturę gazową z Rosji i straszyli przerwą dostaw gazu do Europy tuż przed atakiem na Ukrainę z lutego 2022 roku. Nie ma informacji o zakłóceniach dostaw przez Ropociąg Przyjaźń do Europy. Kolejni klienci europejscy rezygnują z tego szlaku. Białorusini z Homeltransnieft Drużba przewidują dwukrotny spadek dostaw przez Ropociąg Przyjaźń w 2023 roku.

Informacje Rosjan pojawiają się w przeddzień wejścia w życie embargo na produkty naftowe z Rosji, które docierały do Europy między innymi Ropociągiem Przyjaźń.

News Briańsk 24/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s