Czy Grzegorz Kołodko uległ mitom powielanym dawniej przez sowiecką propagandę?

Imperium rosyjskie należy pokonać, a nie przekonać. Żadne rozmowy nie dadzą pokoju, jeżeli nie zostanie najpierw wywalczony na froncie. Wsparcie Ukrainy przez Zachód ma zakończyć, a nie zamrozić, konflikt. Niestety, bajka o gołębiach i jastrzębiach wraca z archiwum zimnej wojny, by nas demobilizować.

Prof. Grzegorz Kołodko pisze w „Rzeczpospolitej” („Wojna trwa i ma trwać”, 25 stycznia), że wojna na Ukrainie jest bez sensu i powinna jak najszybciej zakończyć się rozmowami dyplomatów, ale ci nie chcą rozmawiać. „Problem w tym, że obie strony z uporem stoją na stanowiskach nawzajem się wykluczających” – pisze Kołodko, ustawiając się w pozycji symetrycznej wobec Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej.

Rola akademika pozwala na dywagacje, ale te powinny służyć, jak całe studia uniwersyteckie, poszukiwaniu prawdy. A prawda jest nieprzyjemna. Federacja Rosyjska prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie od 2014 roku, a weszła ona w nowy etap 24 lutego 2022 roku. Tylko niezłomność Ukraińców wsparta walnie przez Zachód uchroniła ich kraj przed usunięciem z mapy, przed wysiedleniami i zbrodniami, do których dochodzi wszędzie tam, gdzie stanie dziś żołnierz rosyjski.

Więcej: Rzeczpospolita

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s