:Rosjanie stracili prawie połowę przychodów budżetowych ze sprzedaży węglowodorów. Powód to sankcje zachodnie za atak na Ukrainę.

Przychody Rosji ze sprzedaży węglowodorów spadły w styczniu 2023 roku o 46 procent a wydatki budżetowe na wojnę wzrosły o 59 procent. Deficyt sięga 25 mld dolarów i jest najwyższy od 1998 roku. To dane resortu finansów Rosji.

Spadek przychodów ze sprzedaży węglowodorów wynika z sankcji zachodnich za inwazję Rosji na Ukrainie. To między innymi pełne embargo na dostawy do USA, Kanady i Wielkiej Brytanii oraz embargo morskie w Unii Europejskiej na dostawy ropy oraz produktów naftowych. Powodują one sprzedaż ropy Urals ze zniżką do Azji.

Z tego względu rząd rosyjski otrzymał zlecenie prezydenta Władimira Putina, aby przedstawić plan ograniczenia wpływu niższej ceny ropy na budżet rosyjski do pierwszego marca. Mówił już o nim prezes Rosnieftu cytowany przez BiznesAlert.pl sugerując zatrzymanie sprzedaży na spocie oraz uniezależnienie ceny od punktu odniesienia w portach europejskich. Mówił to podczas wizyty w Indiach, które mają być jednym z głównych odbiorców alternatywnych ropy z Rosji.

Deficyt budżetowy Rosji jest jednak wciąż możliwy do uzupełnienia z Funduszu Bogactwa Narodowego. Ministerstwo finansów przyznaje, że sprzedało 3,6 ton złota oraz 2,3 mld juanów z tego funduszu w styczniu, by uzupełnić budżet. Zasobność tego źródła jest szacowana na niecałe 180 mld dolarów.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s