:Rosjanie oskarżają wciąż Zachód o przygotowanie sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, którego sprawcy wciąż nie zostali ustaleni. Po raz kolejny zwrócili się do Szwecji o ujawnienie wyników śledztwa, które zostało utajnione przez Sztokholm z powodów bezpieczeństwa. Media rosyjskie lansują tezę o odpowiedzialności USA za wysadzenie tych gazociągów.

:Maerkische Oderzeitung donosi po spotkaniu grupy zadaniowej do spraw Rafinerii Schwedt, że przejdzie ona przerwę techniczną na przełomie marca i kwietnia, w czasie której może dojść do derusyfikacji i wyrzucenia Rosnieft Deutschland.

:Portal Meduza publikuje piętnastopunktowy plan demontażu dyktatury Władimira Putina zaproponowany przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Zawiera on postulat finansowania rekompensat za inwazję Rosji na Ukrainę ze sprzedaży węglowodorów.

Ostrzeżenie przed nowym sabotażem energetycznym Rosji

Rosjanie oskarżają wciąż Zachód o przygotowanie sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, którego sprawcy wciąż nie zostali ustaleni. Po raz kolejny zwrócili się do Szwecji o ujawnienie wyników śledztwa, które zostało utajnione przez Sztokholm z powodów bezpieczeństwa. Media rosyjskie lansują tezę o odpowiedzialności USA za wysadzenie tych gazociągów.

Jednakże służby holenderskie informują, że to Rosjanie szykują się do nowego sabotażu infrastruktury krytycznej na holenderskiej części Morza Północnego, na którym znajdują się morskie farmy wiatrowe oraz koncesje wydobywcze węglowodorów, będących źródłem dostaw spoza Rosji. Agencja wywiadowcza MIVD ostrzegła 20 lutego, że Rosjanie próbowali zebrać dane o infrastrukturze Holandii po to, aby dokonać sabotażu.

Szef MIVD generał Jan Swilens cytowany przez Reutersa ostrzega, że statek rosyjski podróżował w pobliżu morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym pod kontrolą Holandii, by zbadać ich infrastrukturę. Został odprowadzony przez holenderską Straż Wybrzeża zanim doszło do sabotażu. – Widzieliśmy w ostatnich miesiącach, że rosyjskie podmioty próbują odkryć, jak działa system energetyczny na Morzu Północnym. To pierwszy raz, kiedy zobaczyliśmy jednak coś takiego. Rosja bada jak pracują nasze farmy wiatrowe na Morzu Północnym. Jest bardzo zainteresowana jak mogłaby dokonać sabotażu infrastruktury energetycznej – powiedział szef wywiadu Holandii.

Wspólny raport MIVD i AIVD z 20 lutego sugeruje, że celem Rosjan są morskie farmy wiatrowe, gazociągi, kable internetowe. – Rosja potajemnie klasyfikuje infrastrukturę i podejmuje działania świadczące o przygotowaniach do zakłócenia pracy i sabotażu – czytamy w raporcie cytowanym przez Reutersa. Holendrzy zdecydowali się na wydalenie nieujawnionej liczby dyplomatów rosyjskich za działalność szpiegowską.

Po wysadzeniu Nord Stream 1 i 2 doszło do szeregu incydentów z udziałem infrastruktury krytycznej w energetyce oraz transporcie Unii Europejskiej, o których wywołanie jest podejrzewana Rosja. Wysadzenie wspomnianych gazociągów będzie tematem obrad Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych po tym, jak Rosjanie zaapelowali o „niezależne śledztwo” ONZ w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2. Chiny poparły ten wniosek.

Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Derusyfikacja Rafinerii Schwedt może nadejść wiosną

Maerkische Oderzeitung donosi po spotkaniu grupy zadaniowej do spraw Rafinerii Schwedt, że przejdzie ona przerwę techniczną na przełomie marca i kwietnia, w czasie której może dojść do derusyfikacji i wyrzucenia Rosnieft Deutschland.

BiznesAlert.pl informował o specustawie, która ma wywłaszczyć Rosnieft Deutschland, akcjonariusza większościowego objętego zarządem powierniczym rządowej agencji Bundesnetzagentur. Derusyfikacja miała być warunkiem współpracy Polski i Niemiec przy dostawach z użyciem naftoportu w Gdańsku do Schwedt.

Trwają spekulacje na temat możliwości przejęcia części akcji tego obiektu przez polski PKN Orlen w celu uzyskania akcjonariatu mniejszościowego. To oznaczałoby konieczność współpracy z kolejnym partnerem, na którego jest obecnie lansowana niemiecka firma Hoyer, o czym informował BiznesAlert.pl.

Maerkische Oderzeitung/Wojciech Jakóbik

Nawalny chce przehandlować ropę i gaz za rekompensaty po usunięciu Putina

Portal Meduza publikuje piętnastopunktowy plan demontażu dyktatury Władimira Putina zaproponowany przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Zawiera on postulat finansowania rekompensat za inwazję Rosji na Ukrainę ze sprzedaży węglowodorów.

Piętnastopunktowy plan Nawalnego znanego z wypowiedzi o rosyjskim charakterze okupowanego Krymu zawiera uznanie granic Ukrainy z 1991 roku oraz możliwość finansowania rekompensat za inwazję rosyjską z 2022 roku ze sprzedaży węglowodorów na Zachód, wobec których miałyby zostać zniesione sankcje zachodnie.

Nawalny jest więźniem rosyjskiej kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, jednakże ma swobodny dostęp do mediów. W przeszłości został otruty i uwięziony przez władze rosyjskie. Jego program polityczny zakłada odsunięcie ekipy prezydenta Władimira Putina od władzy.

Trwają rozmowy o planie pokojowym, ale Ukraina i USA oczekują, że zostanie wynegocjowany po zwycięstwie sił ukraińskich wspieranych przez Zachód na froncie konfliktu z Rosją. Alternatywny plan został zapowiedziany przez Chiny poparte głosem Węgier. Kijów oczekuje gwarancji bezpieczeństwa mocarstw międzynarodowych, które pozwolą mu zachować bezpieczeństwo po zakończeniu działań zbrojnych.

Meduza/Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s