Czy ropa z Kazachstanu dla Niemiec będzie rosyjska? | Kolejny partner Nord Stream 2 idzie do sądu z Gazpromem

:Pierwsza partia ropy kazachskiej ma zostać wysłana do Niemiec 22 lutego. Ma tam dotrzeć Ropociągiem Przyjaźń, wobec obaw przed mieszaniem jej z rosyjską w celu uniknięcia sankcji.

:Francuska firma będąca w przeszłości partnerem finansowym projektu Nord Stream 2 idzie do sądu z Gazpromem za niedostarczony gaz i straty w wyniku kryzysu energetycznego.

Czy ropa z Kazachstanu dla Niemiec będzie rosyjska?

Pierwsza partia ropy kazachskiej ma zostać wysłana do Niemiec 22 lutego. Ma tam dotrzeć Ropociągiem Przyjaźń, wobec obaw przed mieszaniem jej z rosyjską w celu uniknięcia sankcji.

Minister energetyki Kazachstanu Bołat Akczulakow ocenił, że 22 lutego ma dojść do dostawy pierwszej partii ropy kazachskiej do Niemiec. – Myślę, że dziś zakończymy (wszelkie procedury – przyp. Kommiersant) i dziś może ruszyć dostawa – powiedział.

KazTransOil zamierza wysłać w lutym 20 tysięcy ton kazachskiej ropy i produktów naftowych Ropociągiem Przyjaźń przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Reuters podał, że Kazachstan ma wysłać Przyjaźnią 100 tysięcy ton ropy w marcu.

Dostawy ropy z Kazachstanu z użyciem ropociągów rosyjskiego Transnieftu budzą niepokój ze względu na historię przerw dostaw z winy Rosji tym szlakiem, jak podczas kryzysu zanieczyszczonej ropy w 2019 roku, kiedy szlak wysechł na 49 dni.

Ropa z Kazachstanu ma zastąpić rosyjską w Rafinerii Schwedt pracującej obecnie na połowę mocy. Jest planowana jej derusyfikacja i pozbawienie udziałów Rosnieft Deutschland. To warunek udostępnienia polskiego naftoportu na poczet dostaw do Schwedt.

Problemem jest także możliwość mieszania ropy rosyjskiej z kazachską tak, aby nie podlegała sankcjom unijnym. Wytyczne Komisji do embargo zakładają możliwość mieszania ropy rosyjskiej z inną, by nie podlegała sankcjom. Embargo obowiązuje na razie dostawy morskie, ale Polska i Niemcy zabiegają o takie wobec dostaw Ropociągiem Przyjaźń. Byłaby to kolejna odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Kolejny partner Nord Stream 2 idzie do sądu z Gazpromem

Francuska firma będąca w przeszłości partnerem finansowym projektu Nord Stream 2 idzie do sądu z Gazpromem za niedostarczony gaz i straty w wyniku kryzysu energetycznego.

Engie rozpoczęło postępowanie arbitrażowe przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi za niedostarczenie gazu w czwartym kwartale 2022 roku. Rosjanie podsycają kryzys energetyczny skazując Europejczyków na milionowe koszty. Francuzi podali w sprawozdaniu finansowym z 2022 roku, że jesienią skierowali sprawę przeciwko Gazpromowi do arbitrażu w sprawie niewypełnienia zapisów umowy o dostawach gazu. Przypominają, że Rosjanie zdecydowali w czerwcu 2022 roku unilateralnie o zatrzymaniu dostaw gazu do krajów, które nie stosują płatności w rublach.

Francuskie Engie było partnerem finansowym spornego projektu gazociągu Nord Stream 2, pożyczając na jego realizację prawie pół miliarda euro. Ten projekt uległ jednak sabotażowi we wrześniu 2022 roku. Wcześniej firmy zachodnie się z niego wycofały przez inwazję Rosji na Ukrainie. Także niemiecki Uniper zaangażowany w Nord Stream 2 został pozbawiony dostaw gazu od Gazpromu i skierował sprawę do arbitrażu.

Rosjanie ograniczają podaż tego surowca od wakacji 2021 roku, podnosząc ceny w Europie do nawet 350 euro za megawatogodzinę i podsycając kryzys energetyczny. Spadek udziału gazu rosyjskiego na rynku europejskim z ponad 40 do mniej niż 5 procent spowodował, że cena na giełdzie znów spada. 22 lutego była niższa od 50 euro.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s