:Kończy się zima meteorologiczna, a Ukraina podtrzymała dostawy energii i ciepła pomimo inwazji Rosji. Szykuje się na kolejną i mogą jej walnie pomóc Polacy z użyciem mostu energetycznego rodzącego się w bólach działań wojennych.

:Prezydent Kazachstanu ogłosił rozpoczęcie współpracy strategicznej z USA, między innymi w energetyce. Chce zwiększyć eksport ropy kazachskiej, a Amerykanie pilnują, by nie pomagał Rosji omijać sankcji za inwazję na Ukrainie. Ropa z Kazachstanu trafi do Niemiec, a może też do Polski.

Ukraina przetrwała zimę i szykuje się na następną, a most energetyczny z Polski może pomóc

Kończy się zima meteorologiczna, a Ukraina podtrzymała dostawy energii i ciepła pomimo inwazji Rosji. Szykuje się na kolejną i mogą jej walnie pomóc Polacy z użyciem mostu energetycznego rodzącego się w bólach działań wojennych.

– Przeszliśmy tę zimę. Była bardzo trudna i tę trudność odczuł dosłownie każdy Ukrainiec. Ale zdołaliśmy zagwarantować Ukrainie energię i ciepło – ocenił prezydent Wołodymyr Zełeński cytowany przez Polską Agencję Prasową. Zapowiedział przygotowania do kolejnego sezonu grzewczego.

Ukrenergo, operator sieci przesyłowej Ukrainy, ocenia ryzyko blackoutu nad Dnieprem jako mało prawdopodobne dzięki szybkim naprawom wspieranym dostawami sprzętu z Zachodu, na czele z Polską.

– Nie ma rzeczywistego zagrożenia blackoutem na tym etapie. Zdołaliśmy przyspieszyć tempo przywracania systemu – mówił prezes Ukrenergo Wołodymyr Kudrytski w BiznesAlert.pl. – Nowy system obrony przeciwrakietowej otrzymany z końcem 2022 roku też pomaga. Wykorzystujemy sprzęt z Polski i innych przyjaznych krajów. Jestem przekonany, że Ukraina zapewni bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego i będzie przygotowana na następną zimę, dzięki jak największej ilości napraw.

– Spróbujemy przywrócić nadwyżkę energii w celu podzielenia się nią z sąsiadami i odnowienia naszej roli dostawcy bezpieczeństwa energetycznego Europy. W tym obszarze możemy owocnie współpracować z Polską. Mamy wspaniałą współpracę z PSE. Liczę na ciąg dalszy w 2023 roku – wyliczał prezes Ukrenergo.

Narzędzie współpracy Polski i Ukrainy w tym zakresie to nowe połączenie elektroenergetyczne. – Idzie dobrze pomimo masowych ataków i bombardowania, które zmieniły terminarz. Jestem przekonany, że będzie gotowy niebawem i będziemy mieli lepsze połączenie z Polską oraz Unią Europejską – powiedział Kudrytski.

– Polska od początku konfliktu wspierała i wspiera awaryjną synchronizację systemów elektroenergetycznych Ukrainy i Mołdawii z systemem Europy Kontynentalnej oraz stopniowe otwieranie handlu energią elektryczną na tym profilu. W związku z zaistniałą sytuacja w Ukrainie oraz mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa dostaw podjęto decyzję o wznowieniu połączenia Rzeszów-Chmielnicka – przypomina resort klimatu i środowiska RP. – Odbudowa połączenia elektroenergetycznego Rzeszów-Chmielnicka jest istotnym projektem, który zarówno może pomóc w odbudowie gospodarki Ukrainy, jak również może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w regionie.

– Obecnie PSE wraz z Ukrenergo pracują nad uruchomieniem przedmiotowego połączenia. Normalnie przywrócenia pracy połączenia trwałoby od 2 do 3 lat. Proces został istotnie przyspieszony przez sposób realizacji inwestycji. W styczniu 2023 roku PSE przeprowadziły z sukcesem testy pracy linii po stronie polskiej na napięciu 400 kV. Uruchomienie tego połączenia wiąże się także z koniecznością wykonania prac po stronie UA. Termin uruchomienia linii będzie zależał od sytuacji w UA i działań wojennych prowadzonych na jej terytorium – podsumowuje MKiS.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Kazachstan może rzucić naftowe wyzwanie Rosji pod okiem USA i z Polską oraz Niemcami w tle

Prezydent Kazachstanu ogłosił rozpoczęcie współpracy strategicznej z USA, między innymi w energetyce. Chce zwiększyć eksport ropy kazachskiej, a Amerykanie pilnują, by nie pomagał Rosji omijać sankcji za inwazję na Ukrainie. Ropa z Kazachstanu trafi do Niemiec, a może też do Polski.

Przywódca kazachski Kasym-Żomart Tokajew spotkał się z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, by rozmawiać o współpracy strtegicznej. Blinken odwiedził też inne republiki posowieckie: Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan, by przekonać je do przestrzegania sankcji wobec Rosji.

Kazachstan dostarczał rocznie 67 mln ton ropy na Stary Kontynent przez Rosję z użyciem systemu CPC doprowadzającego surowiec do portu w Noworosyjsku. Ten szlak jest coraz mniej pewny po zagadkowych usterkach z 2022 roku oraz licznych sztormach zmniejszających jego wykorzystanie, do którego przyznaje się operator Transnieft.

Alternatywa to dostawy przez Ropociąg Przyjaźń, wynegocjowane przez rząd Niemiec. Nie jest jasne czy będą to dostawy fizyczne z Kazachstanu, czy dojdzie do wymiany znanej z wirtualnego rewersu dostaw gazu na Ukrainę. Ukraińcy odbierają fizycznie gaz rosyjski ze Wschodu, ale rozliczają go w kontraktach na Zachodzie, innych niż z rosyjskim Gazpromem porzuconym w 2015 roku. Takie rozwiązanie rodzi jednak ryzyko mieszania ropy kazachskiej KEBCO z rosyjską REBCO i nadużycia reżimu sankcyjnego.

Niemcy przekonują, że mogą badać chemicznie pochodzenie ropy a rozliczenia z Kazachami nie pozwolą zarobić Kremlowi, jednakże wykorzystanie Przyjaźni w Rosji będzie się wiązało z opłatami na konto operatora Transnieft. Dyskusja na ten temat zaognia się wobec zatrzymania dostaw ropy z Rosji do Polski 26 lutego pomimo kontraktu Orlen-Tatnieft obowiązującego do końca 2024 roku. Polacy wiążą ten fakt z wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie z 20-22 lutego.

Szlak fizycznych dostaw ropy KEBCO z pominięciem Rosji to port kazachski Kuryk będący na etapie przygotowań do realizacji. Rozbudowa tego portu i wykorzystanie drugiego w Aktau mogłoby pozwolić na dostawy do 20 mln ton ropy rocznie z dostawami przez Morze Kaspijskie do Baku i dalej systemem Baku-Tbilisi-Ceyhan zbudowanym z poparciem Unii Europejskiej i USA jako alternatywny szlak dostaw ropy kaspijskiej do Europy. Firmy z USA jak Exxon Mobil i Chevron są obecne w Kazachstanie i mogą wesprzeć uniezależnienie tej republiki od pośrednictwa Rosji w dostawach ropy. Prezydent Tokajew dziękował w Astanie sekretarzowi stanu USA za poparcie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej, co obserwatorzy wiązali ze sprzeciwem wobe inwazji Rosji na Ukrainie.

Reuters/CNBC/Transnieft/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s