:Przychody Rosji ze sprzedaży gazu i ropy spadły o 38 procent przez cenę maksymalną dostaw baryłek wprowadzoną przez Zachód.

:Niemiecki Rheinmetall przekazał Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej, które zostały zaprojektowane do obrony Berlina.

MAE: Sankcje przeciwko Rosji działają, a przychody z gazu i ropy spadają

Przychody Rosji ze sprzedaży gazu i ropy spadły o 38 procent przez cenę maksymalną dostaw baryłek wprowadzoną przez Zachód.

Międzynarodowa Agencja Energii oblicza, że eksport gazu i ropy dał Rosji przychody w wysokości 18,5 mld dolarów w styczniu 2023 roku, czyli 38 procent mniej niż w styczniu 2022 roku, przed inwazją Rosji na Ukrainie. Warto zaznaczyć, że rosyjskie ministerstwo finansów szacuje ten spadek na 46 procent.

MAE szacuje, że przychody Rosji z eksportu węglowodorów będą dalej spadać, a wprowadzone sankcje z ceną maksymalną dostaw ropy rosyjskiej na czele, działają stabilizując rynek i ograniczając wpływy do budżetu rosyjskiego. Rosjanie są przez to zmuszeni do sprzedaży rezerw na rynku globalnym w celu pokrycia deficytu budżetowego. MAE apeluje o dalsze oszczędzanie energii oraz gazu na Zachodzie, które może być niezbędne wobec ryzyka rywalizacji o gaz spoza Rosji z odbiorcami w Chinach oraz zatrzymania całkowicie dostaw rosyjskich, które wciąż jeszcze płyną przez Ukrainę oraz Turcję.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Niemiecki system pomoże strącać drony atakujące energetykę Ukrainy

Niemiecki Rheinmetall przekazał Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej, które zostały zaprojektowane do obrony Berlina.

Rheinmetall przekazał Ukrainie zmagającej się z inwazją Rosji systemu Skynex oraz Skyranger, które zostały zaprojektowane do obron Berlina. Niemcy zapowiedzieli przekazanie tych systemów w grudniu 2022 roku. Rheinmetall potwierdził, że już dotarły na Ukrainie.

Mogą pomóc zwalczać drony słane przez Rosjan w celu niszczenia infrastruktury energetycznej Ukrainy. Koszt tych urządzeń jest szacowany na 194 mln euro.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s