:Georgia Power podała, że trzeci reaktor Elektrowni Vogtle w Georgii w USA rozpoczął w sposób bezpieczny reakcję jądrową po raz pierwszy. Oznacza to, że zapewnia już ciepło pozwalające wytwarzać energię elektryczną. W ten sposób został przeprowadzony jeden z ostatnich testów przed oddaniem reaktora do użytku.

:Cena gazu na giełdzie europejskiej TTF zbliża się do kolejnej psychologicznej bariery 40 euro za megawatogodzinę w czasie, gdy spada udział Gazpromu na rynku europejskim. Rosjanie straszą jednak kolejnymi problemami.

Bliźniak przyszłego reaktora w Polsce rozgrzewa się do pracy w USA

Reaktor jądrowy w tej samej technologii która ma zostać wykorzystana w Polsce rozpoczął reakcję jądrową w USA.

Georgia Power podała, że trzeci reaktor Elektrowni Vogtle w Georgii w USA rozpoczął w sposób bezpieczny reakcję jądrową po raz pierwszy. Oznacza to, że zapewnia już ciepło pozwalające wytwarzać energię elektryczną. W ten sposób został przeprowadzony jeden z ostatnich testów przed oddaniem reaktora do użytku.

W następnej kolejności Georgia Power ma podnosić moc reaktora do poziomu, który pozwoli go zsynchronizować z siecią elektroenergetyczną tak, aby mógł ruszyć do pracy komercyjnej w maju lub czerwcu 2023 roku. Vogtle 4 ma ruszyć do pracy między listopadem 2023 a marcem 2024 roku. Pierwotnie te reaktory zostały zatwierdzone do budowy w 2009 roku i miały rozpocząć pracę w 2016 i 2017 roku.

Reaktor Vogtle 3 został wykonany przez amerykański Westinghouse w technologii AP1000, która ma zostać zastosowana w Polsce przy projekcie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino realizowanej przez tę firmę oraz Polskie Elektrownie Jądrowe. Polacy chcą mieć pierwszy reaktor na Pomorzu w 2033 roku i w sumie 6-9 GW energetyki jądrowej w 2043 roku.

Georgia Power/Wojciech Jakóbik

Cena gazu spada niczym udziały Gazpromu w Europie, ale Rosjanie dalej straszą

Cena gazu na giełdzie europejskiej TTF zbliża się do kolejnej psychologicznej bariery 40 euro za megawatogodzinę w czasie, gdy spada udział Gazpromu na rynku europejskim. Rosjanie straszą jednak kolejnymi problemami.

Kontrakty kwietniowe na TTF były wyceniane z końcem szóstego marca na 43,2 euro za megawatogodzinę. Kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom od wakacji 2021 roku spowodował rekordowy wzrost cen gazu przez spadek jego podaży z Rosji, wywołując podwyżki z około 20 euro latem 2021 roku do blisko 350 euro w lecie 2022 roku.

Cena gazu w 2023 roku systematycznie spada przez ciepłą zimę oraz skuteczne zastąpienie dostaw gazu z Rosji tymi z innych kierunków. Udział Gazpromu na rynku europejskim spadł z ponad 40 procent w 2021 roku do 5 procent w 2022 roku. Część krajów została pozbawiona dostaw z Rosji pod pretekstem sporu o płatności w rublach, jak Niemcy, Polska i Bułgaria. Znalazły jednak alternatywę w Norwegii, Afryce Południowej, na Bliskim Wschodzie oraz USA.

Znaczenie mają także rekordowe zapasy gazu w magazynach europejskich utrzymane dzięki ciepłej zimie. Wynoszą one 58 procent w całej Unii Europejskiej. Zwykle o tej porze roku bywały dwa razy mniejsze. Rosyjski Kommiersant uważa, że ceny mogą wzrosnąć w razie mniejszej dostępności LNG w Europie, którego ceny są obecnie wyższe w Azji, a także jeśli Rosjanie zatrzymają ostatnie dostawy do Austrii oraz Włoch docierające tam przez Ukrainę.

Kryzys energetyczny trwa od wakacji 2021 roku. Jest obecnie postrzegany jako element przygotowań Rosji do inwazji na Ukrainie mający osłabiać poparcie Zachodu. Kraje europejskie oraz USA przygotowały się jednak na najczarniejszy scenariusz organizując dostawy spoza Rosji jeszcze jesienią 2021 roku.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Ukraina domaga się trybunału dla zabójców ukraińskiego jeńca

Internet obiegł materiał wideo, w którym żołnierze rosyjscy zabijają bezbronnego jeńca z Ukrainy. Teraz Kijów domaga się śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

6 marca w Internecie pojawiło się nagranie z zabójstwa żołnierza ukraińskiego będącego jeńcem sił rosyjskich. Jest to egzekucja bez wyroku z użyciem broni maszynowej. Żołnierz ginie po ostatnich słowach: Sława Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zapowiedział na Twitterze, że ubiega się w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze o rozpoczęcie śledztwa w sprawie możliwości popełnienia zbrodni wojennej przez Rosjan. Konwencja genewska opisuje jak należy traktować jeńców wojennych. Rosja notorycznie łamie jej postanowienia.

– Przerażające wideo przedstawia nieuzbrojonego jeńca ukraińskiego straconego przez Rosjan tylko za to, że powiedział „Sława Ukrainie”. To kolejny dowód na to, że ta wojna jest ludobójstwem – napisał Kuleba na Twitterze. – Konieczne jest aby Karim Khan (prokurator z Hagi – przyp. red.) wszczął natychmiastowe śledztwo Trybunału w sprawie tej zbrodni wojennej. Sprawcy muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.

Ten temat został poruszony także przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, który wezwał do zachowania pamięci o ofierze oraz zapowiedział odnalezienie sprawców. – Znajdziemy zabójców – zapewnił w nagraniu wideo z 6 marca.

Inwazja Rosji na Ukrainie trwa od lutego 2022 roku. Wiąże się z rosnącymi ofiarami cywilnymi oraz coraz większą ilością zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan.

Twitter/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s