:Arabia Saudyjska krytykuje cenę maksymalną dostaw ropy wprowadzoną przez G7, Unię Europejską i Australię oraz plany walki z kartelem OPEC w USA, grożąc przerwą dostaw w razie wprowadzenia wobec Saudów jakichkolwiek restrykcji. Polska przekonywała Saudyjczyków o ich znaczeniu dla stabilności rynku.

:Giełda ropy zareagowała tąpnięciem cen Brent i WTI w odpowiedzi na wieści o bankructwie Silicon Valley Bank, które wywołało nowe obawy przed kryzysem finansowym.

Arabia występuje przeciwko Zachodowi w sporze o ropę. Inicjatywa Polski bez echa

Arabia Saudyjska krytykuje cenę maksymalną dostaw ropy wprowadzoną przez G7, Unię Europejską i Australię oraz plany walki z kartelem OPEC w USA, grożąc przerwą dostaw w razie wprowadzenia wobec Saudów jakichkolwiek restrykcji. Polska przekonywała Saudyjczyków o ich znaczeniu dla stabilności rynku.

Minister energetyki Arabii Saudyjskiej Abdulaziz bin Salman al Saud powiedział, że jego zdaniem cena maksymalna ropy z Rosji wprowadzona w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę tworzy ryzyko rynkowe, a jeśli ktoś wprowadziłby takie restrykcje wobec Rijadu, zostałby pozbawiony dostaw saudyjskich. – Jeśli dostawy ropy saudyjskiej zostałyby objęte takimi restrykcjami, nie udostępnimy ich żadnemu krajowi, który wprwadzi cenę maksymalną naszych dostaw ani nie zmniejszymy wydobycia – powiedział minister w rozmowie z Energy Intelligence.

Cena maksymalna dostaw ropy z Rosji zmusiła Kreml do pilnowania pułapu 60 dolarów za baryłkę w celu uniknięcia problemów z ubezpieczeniem oraz dostępem do portów na Zachodzie. Ogranicza jego przychody budżetowe z tytułu sprzedaży węglowodorów, które były w lutym o 46 procent niższe i zmusza do zmniejszenia wydobycia ropy o 500 tysięcy baryłek dziennie ogłoszone przez rosyjskie ministerstwo energii ze względu na brak możliwości magazynowania nadwyżek.

Zdaniem Arabii Saudyjskiej takie restrykcje tworzą ryzyko rynkowe. – Taka polityka tworzy nowe ryzyko i niepewności w czasie, kiedy jest potrzebna przejrzystość i stabilność – ocenił minister energetyki Arabii. Jego zdaniem cena maksymalna ropy oraz ustawa NOPEC przyjęta przez Senat USA, która pozwala pozywać kraje kartelu OPEC za zawyżanie ceny ropy, zagraża rynkowi, bo nie bierze pod uwagę „znaczenia posiadania wolnych mocy wytwórczych i konsekwencji braku takich mocy z punktu widzenia stabilności rynku”.

Arabia Saudyjska jako jedyne państwo kartelu OPEC oraz porozumienia naftowego OPEC+ może elastycznie zmieniać poziom wydobycia ropy w zależności od potrzeby decydując o podaży na rynku. Inwestuje także kolejne miliardy w nowe pola wydobywcze, aby zachować taki potencjał. Premier RP Mateusz Morawiecki rozmawiał z księciem Mohammedem bin Salmanem w Rijadzie o dostawach ropy do Polski, które mają coraz większe znaczenie wobec zatrzymania tych z Rosji a także o stabilności rynków naftowych na świecie. – Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Księciem Koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej o zakresie dostaw surowców w celu umocnienia naszej współpracy. Podczas rozmów podkreślono między innymi znaczenie stabilności światowych rynków ropy naftowej oraz niezawodności dostaw dla Polski – informowała Kancelaria Premiera po rozmowach z 7 marca.

Energy Intelligence/Wojciech Jakóbik

Tąpnięcie cen ropy po upadku banku w USA straszącym kryzysem

Giełda ropy zareagowała tąpnięciem cen Brent i WTI w odpowiedzi na wieści o bankructwie Silicon Valley Bank, które wywołało nowe obawy przed kryzysem finansowym.

SVB został przekazany 10 marca pod kontrolę Federalnej Korporacji Ubezpieczenia Depozytów. Środki 16 banku w USA pod względem ilości klientów zostały poddane kontroli państwa, a Rezerwa Federalna wyda do 25 mld dolarów na zapewnienie płynności tego banku oraz całego sektora finansowego w celu ochrony depozytów Amerykanów. To sposób na uniknięcie scenariusza z 2008 roku, kiedy upadek banku Lehman Brothers wywołał reakcję łańcuchową w sektorze i kryzys finansowy na skalę globalną.

Ropa zareagowała spadkiem wartości z około 83 dolarów za baryłkę Brent w weekend do 77 dolarów 14 marca. Obecnie zyskuje na wartości i kosztuje około 78 dolarów. Mieszanka teksańska WTI kosztowała 13 marca około 77 dolarów, by spaść do 72 dolarów dzień później i utrzymać się w okolicy tego poziomu do godziny 6.00 czasu polskiego 15 marca.

Cena ropy będzie reagować spadkiem wartości jeżeli inwestorzy będą przekonani o niemrawym popycie przez kryzys i zyskiwać, jeżeli dane gospodarcze będą ich napawać większym optymizmem. Dalszy los amerykańskiego sektora bankowego będzie miał w tym zakresie istotne znaczenie.

Wojciech Jakóbik

Niezidentyfikowany obiekt odkryty pod wodą rodzi spekulacje o sabotażu Nord Stream 1 i 2

Dania potwierdza, że Rosjanie znaleźli niezidentyfikowany obiekt w pobliżu miejsca sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2. Minister spraw zagranicznych Lars Lokke Rasmussen cytowany przez The Local uznał, że znaleziony przedmiot nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzkiego ani żeglugi.

Dania potwierdza, że Gazprom przekazał jej zdjęcia obiektu, o którym mówił 15 marca prezydent Rosji Władimir Putin. Jego zdaniem jest to antena znaleziona około 30 km od miejsca wybuchów, która mogła posłużyć do detonacji ładunku służącego do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Rasmussen nie sprecyzował co widać na zdjęciach.

Putin ocenił, że USA miały motyw, by zatrzymać dostawy przez te gazociągi, ale nie wspomniał, że Rosjanie sami zakręcili kurek Nord Stream 1 dwa miesiące przed sabotażem z 26 września 2022 roku, a Nord Stream 2 nigdy nie ruszył do pracy.

The Local/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s