Wielkie starcie Niemiec i Francji o samochody oraz atom z polskim języczkiem u wagi | Wielkie starcie Niemiec i Francji o samochody oraz atom z polskim języczkiem u wagi

:Politico informuje o narastającym sporze między Niemcami a Francją o przepisy na temat samochodów spalinowych oraz energetyki jądrowej przed szczytem Unii Europejskiej. Polska może rozgrywać różnice między nimi.

:Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej porzuciła wysiłki na rzecz demilitaryzacji okolic Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zabiega teraz o zaprzestanie działań zbrojnych w pobliżu atomu na Ukrainie.

Wielkie starcie Niemiec i Francji o samochody oraz atom z polskim języczkiem u wagi

Politico informuje o narastającym sporze między Niemcami a Francją o przepisy na temat samochodów spalinowych oraz energetyki jądrowej przed szczytem Unii Europejskiej. Polska może rozgrywać różnice między nimi.

Plan zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych do 2035 roku spotkał się z oporem Niemiec, które razem z grupą państw z udziałem Polski, zablokowały prace nad przepisami w tej sprawie licząc na wyłączenie dla paliw syntetycznych.

Z kolei Francja zabiega o zapisy na temat znaczenia energetyki jądrowej w konkluzjach Rady Unii Europejskiej, na które nie chcą się zgodzić antynuklearne Niemcy z Partią Zielonych na pokładzie koalicji rządowej. Francuzi zabiegają o wpisanie atomu do Net Zero Industry Act oraz zgodę na wytwarzanie wodoru z pomocą energetyki tego typu.

Polska może współpracować z Niemcami w sprawie samochodów spalinowych i z Francją w sprawie energetyki jądrowej. Polscy politycy w Brukseli opowiadają się za paliwami syntetycznymi oraz poparciem atomu w przepisach unijnych. Rośnie zatem znaczenie kontaktów w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska-Francja-Niemcy) którego przedstawiciele zadeklarowali współpracę na rzecz wsparcia Ukrainy i dalszą koordynację polityki.

Politico/Wojciech Jakóbik

Wielkie starcie Niemiec i Francji o samochody oraz atom z polskim języczkiem u wagi

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej porzuciła wysiłki na rzecz demilitaryzacji okolic Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zabiega teraz o zaprzestanie działań zbrojnych w pobliżu atomu na Ukrainie.

– Nie rozmawiamy już o strefie zdemilitaryzowanej. Zdajemy sobie sprawę z tego, jakie dodatkowe trudności by przyniosła, szczególnie w obszarze aktywnych działań zbrojnych – przyznał szef MAEA Rafael Grossi na seminarium Council on Foreign Affairs. – Będzie bardzo trudno przeprowadzić proces weryfikacji. Około milę od strefy zdemilitaryzowanej dojdzie do znacznej militaryzacji, więc już się nad tym nie zastanawiamy – dodał.

MAEA ma zatem zabiegać o to, aby Zaporoska Elektrownia Jądrowa na Ukrainie znajdująca się pod okupacją Rosji nie stała się celem ataku ani nie została wykorzystana do niego. Strefa zdemilitaryzowana została zaproponowana przez MAEA w grudniu 2022 roku i poparta przez Ukrainę. Nie zyskała jednak aprobaty Rosjan.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s