:Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyjęła rezolucji w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2 zaproponowanej przez Rosję.

:Arabia Saudyjska inwestuje w kolejny megaprojekt petrochemiczny w Azji, grając Rosji na nosie w Chinach i dając nadzieję na podobne inwestycje w Polsce.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie chce rosyjskiej komisji do spraw sabotażu Nord Stream 1 i 2

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyjęła rezolucji w sprawie sabotażu Nord Stream 1 i 2 zaproponowanej przez Rosję.

Głosowało 15 państw a Rosjanie potrzebowali 9 głosów. Uzyskali poparcie Brazylii oraz Chin i sami głosowali za rezolucją, która wzywała do powołania komisji w sprawie sabotażu Nord Stream 1 oraz 2. Rosjanie oskarżają o niego Brytyjczyków i Amerykanów. Powstają kolejne teorie na ten temat. Reszta państw wstrzymała się od głosu.

Trwają śledztwa Danii, Niemiec i Szwecji w sprawie sabotażu z 26 września 2022 roku, który uszkodził dwie nitki Nord Stream 1 oraz jedną z dwóch nitek Nord Stream 2. Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasylij Nebenzia przekonuje, że narasta podejrzenie, że „Zachód chce ukryć dowody i posprzątać miejsce zbrodni”.

Warto przypomnieć, że gazociągi Nord Stream 1 i 2 nie tłoczyły gazu w czasie zamachu. Pojawiła się też wersja wydarzeń, w której grupa proukraińska w Rosji dokonała zamachu, ale Rosjanie uznają ją za próbą odwrócenia uwagi od spekulacji wspieranych przez nich, w tym teorii dziennikarza Seymoura Herscha znanego z krytyki polityki USA od czasów wojny w Wietnamie.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Arabia detronizuje Rosję w Chinach zalewając je ropą i dolarami. Szansa dla Polaków

Arabia Saudyjska inwestuje w kolejny megaprojekt petrochemiczny w Azji, grając Rosji na nosie w Chinach i dając nadzieję na podobne inwestycje w Polsce.

Saudi Aramco dostarczy chińskim firmom razem dodatkowe 690 tysięcy baryłek ropy dziennie wybijając się na pierwsze miejsce wśród eksporterów i zainwestuje prawie 4 mld dolarów w 10 procent udziałów w zakładzie petrochemicznym Zhejiang Petrochemical Group. Układ uwzględnia także dostawę 480 tysięcy baryłek ropy dziennie do tego zakładu przez 20 lat.

Kolejne porozumienie zakłada, że Saudi Aramco zainwestuje w rafinerię i zakład petrochemiczny Panjin w prowincji Liaoning, która ma rozpocząć pracę w 2026 roku i przerabiać 300 tysięcy baryłek dziennie produkując także 1,65 mln ton etylenu i 2 mln ton paraksylenu. Projekt jest wyceniany przez władze prowincji na 12,2 mld dolarów.

Porozumienie następuje niedługo po ponownym otwarciu ambasad Arabii Saudyjskiej w Iranie oraz irańskich w królestwie saudyjskim możliwym dzięki mediacji Chin. Reuters pisze o rosnącej konkurencji Arabii Saudyjskiej i Rosji o rynek chiński ropy. Rosjanie byli największymi dostawcami tego surowca do Państwa Środka w styczniu oraz lutym. Teraz zostali zdetronizowani przez nowe porozumienie saudyjsko-chińskie.

To inwestycja podobna do 7 mld dolarów wydanych przez Aramco w Korei Południowej na rozwój kompleksu petrochemicznego w porcie Ulsan we współpracy z koreańskim S-Oil Corporation.

Polacy również liczą na podobne inwestycje, a Saudi Aramco jest źródłem dywersyfikacji dostaw ropy w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zasilanej dostawami PKN Orlen. Obecność Saudyjczyków w joint venture zarządzającym Rafinerią Gdańską ma umożliwić inwestycję w rozwój tego obiektu na wzór tych z Korei czy Chin, ale wzbudziła także burzę polityczną po tym, gdy zostały przedstawione w mediach dokumenty sugerujące, że Saudyjczycy będą mogli wetować decyzje strategiczne.

Warto przypomnieć, że w okresie wojny cenowej na rynku ropy przed 2015 rokiem Arabia Saudyjska i Rosja konkurowały o rynki zbytu i właśnie wówczas została podpisana pierwsza umowa długoterminowa PKN Orlen-Saudi Aramco. Teraz Rosjanie i Saudyjczycy współpracują na rzecz podtrzymania wysokiej ceny ropy w ramach porozumienia naftowego OPEC+, ale mogą wrócić do wojny cenowej jeżeli wartość baryłki będzie dalej spadać. Jej odsłoną może być już gra o Chiny opisana wyżej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s