:Kryzys energetyczny nie powiedział ostatniego słowa. Europa będzie oszczędzać i porzuci LNG z Rosji. Polska sprzeciwiała się obowiązkowemu celowi redukcji zużycia razem z Węgrami, ale bezskutecznie.

:Prezydent Rosji Władimir Putin jest znany z niewybrednych wypowiedzi na temat energetyki odnawialnej, w tym gróźb przed ucieczką robaków z gleby. Mimo to po latach rosyjski sektor energetyczny też inwestuje w OZE. Rosatom chce produkować łopaty do wirników farm wiatrowych.

Przeszła unijna blokada LNG z Rosji, ale nie obowiązku redukcji zużycia gazu forsowana przez Polskę

Kryzys energetyczny nie powiedział ostatniego słowa. Europa będzie oszczędzać i porzuci LNG z Rosji. Polska sprzeciwiała się obowiązkowemu celowi redukcji zużycia razem z Węgrami, ale bezskutecznie.

Unia Europejska zdecydowała o tym, że kraje członkowskie będą mogły porzucić LNG z Rosji i przedłużyła obowiązywanie celu redukcji zużycia gazu o 15 procent na 2024 rok w celu przeciwdziałania kryzysowi energetycznemu podsycanemu przez Gazprom. Dostawy LNG rosyjskiego do Europy sięgnęły 14,7 mld m sześc. w 2020 roku. W 2021 roku było to 14,2 mld m sześc. Rok później import LNG z Rosji do Europy wzrósł do 19,2 mld m sześc. Nie ma dotąd sankcji na dostawy tego surowca, ale warto także porównać skalę z importem gazu gazociągami, który przed inwazją Rosji na Ukrainę był bliski 200 mld m sześc. rocznie, po inwazji spadł do 100 mld m sześc, a według szacunków BiznesAlert.pl może sięgnąć 20 mld m sześc. w 2023 roku.

Rada Unii Europejskiej zgodziła się przedłużyć cel redukcji zużycia gazu o 15 procent do 31 marca 2024 roku, czyli końca następnego sezonu grzewczego, w którym mogą się jeszcze pojawić problemy z dostępnością tego surowca. Polska i Węgry opowiadały się przeciwko obowiązkowi redukcji. Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto ocenił, że Europa może potrzebować 60 mld m sześc. gazu, o które będzie trudniej, jeśli odrodzi się zapotrzebowanie Chin na gaz skroplony, a niedobory uderzą w gospodarkę.

Ośrodek Bruegel oblicza, że realizacja unijnego celu zapełnienia magazynów gazu w Europie do 90 procent ich pojemności z końcem września będzie możliwa tylko przy utrzymaniu celu redukcji zużycia. Powinno ono być o 13 procent niższe od średniej z lat 2019-21, czyli poprzedzających kryzys podsycany przez Rosjan poprzez ograniczenie podaży gazu w Europie. – Kryzys energetyczny w Europie nie skończy się w kwietniu 2023 roku – piszą Ben McWilliams i Georg Zachmann. Przypominają, że Rosja może zatrzymać ostatnie dostawy do Europy słane przez Ukrainę.

Rada przyjęła także zapisy o nowym pakiecie gazowym, który ma przyspieszyć transformację od gazu do Odnawialnych Źródeł Energii. Ma on zachęcać do odchodzenia od gazu w energetyce oraz ciepłownictwie.

Kommiersant/Bruegel/Wojciech Jakóbik

Putin straszył robakami, dziś się trudni łopatami w cudzej fabryce

Prezydent Rosji Władimir Putin jest znany z niewybrednych wypowiedzi na temat energetyki odnawialnej, w tym gróźb przed ucieczką robaków z gleby. Mimo to po latach rosyjski sektor energetyczny też inwestuje w OZE. Rosatom chce produkować łopaty do wirników farm wiatrowych.

Rosatom ujawnił, że ma plan uruchomienia produkcji łopat do wirników turbin wiatrowych w regionie Uljanowska. Ma zaopatrywać w pełni rosyjski rynek turbin wiatrowych oraz pozwolić na eksport. Co ciekawe, produkcja ma ruszyć w zamkniętym zakładzie duńskiego Vestasa, który wycofał się z Rosji po wprowadzeniu sankcji za inwazję na Ukrainie.

Jeszcze w 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin wyraził opinię, że farmy wiatrowe są zagrożeniem dla przyrody. – Turbiny wiatrowe trzęsą się, powodując, że robaki wychodzą z gleby. To nie jest żart – mówił wówczas Putin.

Neftegaz/Wojciech Jakóbik

Z Aliora na budowę atomu. Zmiany w Polskich Elektrowniach Jądrowych

Polskie Elektrownie Jądrowe, które straciły ostatnio prezesa Tomasza Stępnia, zyskały teraz nowego wiceprezesa z przeszłością w Alior Banku. Być może pomógłby szukać modelu finansowania elektrowni jądrowej, którego nadal nie ma.

27 marca nadzwyczajne zgromadzenie wspólników PEJ wybrało na wiceprezesa Seweryna Kowalczyka. – Był od 18 listopada 2022 roku do 24 marca 2023 roku członkiem Rady Nadzorczej Spółki. Od 17 lat związany jest z sektorem finansowym, pracował m.in. dla Grupy Alior Bank oraz Credit Agricole Polska – można przeczytać w informacji prasowej PEJ. – W latach 2018 -2021 pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu Alior Bank S.A. i Prezesa Zarządu Alior Leasing sp. z o.o. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada tytuł radcy prawnego.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę pierwszego reaktora jądrowego w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku. Pierwsza lokalizacja znajduje się na Pomorzu. Druga ma zostać wybrana w 2033 roku z grona lokalizacji branych pod uwagę przez rząd. Technologia w pierwszej elektrowni jądrowej to AP1000 od amerykańskiego Westinghouse. Pierwotnie wszystkie elektrownie miały być budowane w jednej technologii, ale obecnie rząd negocjuje dalej z różnymi dostawcami, oprócz Westinghouse, także EDF z Francji i KHNP z Korei.

Polski atom czeka na model finansowania, który będzie możliwy do ustalenia po przygotowaniu parametrów ekonomicznych, takich jak udział kapitałowy partnera technologicznego, zaangażowanie instytucji finansowych z Polski oraz USA. Doświadczenie finansowe Kowalczyka może być w tym zakresie pomocne.

Polskie Elektrownie Jądrowe/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s