:Chociaż Niemcy nie dokonali wciąż derusyfikacji Rafinierii Schwedt, Polacy są chętni do współpracy przy dywersyfikacji dostaw ropy do tego obiektu z pomocą naftoportu w Gdańsku. Liczą na inwestycję klientów niemieckich w tę infrastrukturę, nie rozstrzygając zaangażowania Orlenu w Schwedt.

:Arabia Saudyjska przyłączyła się do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, w której zasiadają już Chiny, Rosja i Iran, rodząc obawy o bezpieczeństwo dostaw ropy, między innymi do Polski.

:Amerykański Westinghouse zastąpi Rosjan przy dostawach paliwa jądrowego do Elektrowni Dukovany w Czechach. Mierzy w cały region, a pomoże mu współpraca z Polską.

Polska liczy na inwestycje Niemców w naftoport by pomóc Rafinerii Schwedt po derusyfikacji

Chociaż Niemcy nie dokonali wciąż derusyfikacji Rafinierii Schwedt, Polacy są chętni do współpracy przy dywersyfikacji dostaw ropy do tego obiektu z pomocą naftoportu w Gdańsku. Liczą na inwestycję klientów niemieckich w tę infrastrukturę, nie rozstrzygając zaangażowania Orlenu w Schwedt.

– Zgodnie z podpisanym memorandum polsko-niemieckiego, Polska wspiera i będzie wspierać Niemcy w procesie dywersyfikacji dostaw ropy do niemieckich rafinerii – podał resort klimatu i środowiska w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl. Odnosi się do porozumienia Polski oraz Niemiec z wakacji 2022 roku w sprawie dostaw ropy nierosyjskiej do Rafinerii Schwedt w Niemczech wschodnich. Ten obiekt był zaopatrywany w stu procentach ropą rosyjską przed inwazją Rosji na Ukrainę. Obecnie nie czerpie jej z tego kierunku i obniża przerób baryłek do połowy, w oczekiwaniu na pełne zastąpienie dostawami z innych kierunków. Jest to możliwe z pomocą naftoportów w Rostocku oraz Gdańsku. Niemcy sprowadzili już pierwszą ropę przez obiekt w Polsce, ale współpraca długofalowa wymaga według strony polskiej konkretów.

– Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie dysponuje wiedzą dotyczącą wolumenów ropy zamawianych przez stronę niemiecką w perspektywie dostaw na maj 2023 roku – komentuje resort w odniesieniu do wieści Suddeutsche Zeitung o planowanych dostawach 350 tysięcy ton ropy nierosyjskiej do Schwedt mających dotrzeć tam przez naftoport w Gdańsku.

– Należy podkreślić, że do zwiększenia wolumenów dostaw ropy przez naftoport w stosunku do dzisiejszych zakontraktowanych ilości, niezbędne jest podniesienie możliwości technicznych po stronie naftoportu, uwzględniające szybką rozbudowę o kolejne stanowiska, oraz możliwości transportowych ropociągu pomorskiego. Oczekiwana jest wola firm, pozyskujących ropę po stronie niemieckiej, do zawarcia długoterminowej umowy na dostawy ropy do Rafinerii Schwedt przez polski naftoport – podaje ministerstwo zapytane przez BiznesAlert.pl o oczekiwania Polaków. – Takie spójne działania Polski i Niemiec pozwoliłyby na pokrycie luki w dostawach do tej rafinerii. Oczywiście podtrzymujemy zdanie, że – zgodnie z obranym przez Polskę kierunkiem w momencie wybuchu wojny w Ukrainie i nieuzasadnionej agresji rosyjskiej – nie wspieraliśmy i nie będziemy wspierać przedsiębiorstw i gospodarki rosyjskiej. Jest to jednoznaczne z oczekiwaniem wprowadzenia pilnej zmiany w akcjonariacie PCK – wyłączenie akcjonariusza rosyjskiego – dodaje resort.

Niemcy przedłużyły zarząd powierniczy w Schwedt o kolejne sześć miesięcy do połowy września 2023 roku. Oznacza on, że decyzje w obiekcie są podejmowane pod kontrolą agencji Bundesnetzagentur znajdującej się pod zwierzchnictwem niemieckiego resortu gospodarki oraz klimatu będącego stroną memorandum wspomnianego przez polskie ministerstwo. – Strona polska oczekuje na jednoznaczne niemieckie stanowisko i ostateczne rozwiązania prawne. Obecna rozwiązanie w postaci zarządu komisarycznego było krótkoterminowe (6 miesięcy) i nie wyczerpuje oczekiwań strony polskiej. Takie rozumienie tej kwestii jest zgodne przyjętym memorandum, gdzie oba kraje zgodziły się, że żadne wspólne działanie nie powinno przynosić bezpośrednich korzyści rosyjskiemu rządowi lub kontrolowanym przez niego spółkom – podkreślają Polacy.

Nie komentują jednak spekulacji na temat ewentualnego wejścia PKN Orlen do akcjonariatu Schwedt za rosyjski Rosnieft, który ma tam 54 procent akcji. – Ministerstwo nie rozważa argumentów i ewentualności dotyczących działań biznesowych podmiotów rynku paliwowego – nie ingerujemy w decyzje spółek – kwituje ministerstwo klimatu i środowiska RP. Polacy mieli być zainteresowani akcjami Schwedt, ale pojawił się opór w regionie, a warunki proponowane w negocjacjach nie były atrakcyjne ekonomicznie. Niemcy spekulują o przejęciu akcji Schwedt przez Berlin, firmę z Kazachstanu albo W grę wchodzą inni gracze, w tym niemiecki Hoyer o którym BiznesAlert.pl informował jako pierwszy w lutym 2023 roku.

Wojciech Jakóbik

Saudyjczycy wypełniają pustkę po USA wejściem do anty-NATO z Chinami rodząc obawy w Polsce

Arabia Saudyjska przyłączyła się do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, w której zasiadają już Chiny, Rosja i Iran, rodząc obawy o bezpieczeństwo dostaw ropy, między innymi do Polski.

Saudyjczycy podpisali memorandum o przyjęciu statusu partnera dialogu w SOW. Organizacja powstała w 2001 roku z udziałem Chin, Rosji i byłych republik sowieckich. Została poszerzona o Indie i Pakistan, a w 2022 roku o Iran. Ma być przeciwwagą wobec porządku zachodniego, który jest chroniony między innymi przez Sojusz Północnoatlantycki. Największe wyzwanie to różnice interesów, na przykład między Chinami i Indiami oraz Indiami i Pakistanem.

Wejście Arabii do SOW może być kolejnym krokiem ku zbliżeniu po tym jak mediacja Chin doprowadziła do ponownego otwarcia ambasad saudyjskich w Iranie oraz irańskich w królestwie. Według źródeł Reutersa pełne członkostwo Rijadu wchodzi w grę w średnim terminie kilku lat.

Zbliżenie Saudyjczyków z Chińczykami budzi niepokój Amerykanów, którzy traktowali Arabię jak partnera w polityce bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Z kolei Rijad sygnalizował w przeszłości mniejsze zaangażowanie USA w regionie nakazujące mu dywersyfikować partnerów.

Przyszłość polityki zagranicznej Arabii Saudyjskiej jest także istotna dla Polski, która porzuciła ropę z Rosji zastępując ją w największym stopniu dostawami od Saudi Aramco. Po fuzji Orlenu z Lotosem i wejściu Saudyjczyków do akcjonariatu Rafinerii Gdańskiej (30 procent akcji nowej spółki) dostawy ropy z Arabii mają sięgnąć 400 tysięcy ton miesięcznie. Dostawy z Rosji zostały zatrzymane z końcem lutego wskutek decyzji Tatnieftu. To był ostatni dostawca PKN Orlen z kontraktem do końca 2024 roku.

Reuters/Wojciech Jakóbik

USA zastąpią Rosję przy dostawach paliwa jądrowego do Czech i celują w region z pomocą Polski

Amerykański Westinghouse zastąpi Rosjan przy dostawach paliwa jądrowego do Elektrowni Dukovany w Czechach. Mierzy w cały region, a pomoże mu współpraca z Polską.

Państwowy CEZ podał, że Westinghouse rozpocznie dostawy paliwa jądrowego do Dukovanów w 2024 roku zastępując rosyjski TVEL, spółkę-córkę Rosatomu. Ma to być odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę rozpoczętą w 2022 roku. Rosjanie i Chińczycy (CNG) zostali wykluczeni z przetargu na dostawę paliwa ze względów bezpieczeństwa.

Co ciekawe, Westinghouse będzie także dostarczał paliwo jądrowe do Elektrowni Temelin w Czechach we współpracy z francuskim Framatome. Oznacza to, że południowy sąsiad Polski porzuci paliwo rosyjskie w przyszłym roku, dając większą swobodę polityczną, na przykład w rozmowie o sankcjach wobec Rosatomu proponowanych przez Polaków.

– Występujący obecnie niedobór surowców energetycznych skłonił rządy wielu państw do ponownego przeanalizowania przyjętej strategii zaopatrywania się w energię elektryczną. Wzrost cen gazu i uzależnienie od jednego globalnego dostawcy wywołały trudności na wielu rynkach, zwłaszcza Europy Wschodniej. Promowanie efektywności energetycznej i przejścia na nowe, niskoemisyjne źródła energii jądrowej zdaje się być impulsem ku bezpiecznym dostawom energii – tłumaczy Westinghouse Polska. – Dzięki doświadczeniu Westinghouse w produkcji paliwa VVER i olbrzymim możliwościom operacyjnym, firma jest liderem w zakresie dostaw paliwa jądrowego. Nasza przez lata rozwijana strategia nabrała tempa w obliczu rosnącego zapotrzebowania rynkowego, wynikającego z wydarzeń takich jak wojna w Ukrainie. Nie ustajemy w wysiłkach na rzecz zapewnienia alternatywnych źródeł zaopatrzenia w paliwo. Obecnie oferujemy zespoły paliwowe VVER-1000, a także rozwijamy w szybkim tempie produkcję paliwa VVER-440.

– Paliwo nowej generacji VVER-440 jest wynikiem współpracy zakładów Westinghouse w Västerås w Szwecji z Enusa i ich zakładami w Juzbado w Hiszpanii. Porozumienie ma na celu osiągnięcie najlepszej wydajności i solidności w zakresie inżynierii, serwisu i licencjonowania elektrowni. Działamy wspólnie na rzecz zapewnienia jeszcze wyższego bezpieczeństwa energetycznego. Jako dwaj solidni zachodnioeuropejscy dostawcy zamierzamy dowieść naszego zaangażowania w tym szczególnie trudnym dla gospodarki momencie, poprzez dostarczanie alternatywnego paliwa dla 16 reaktorów w Europie, które obecnie pracują na paliwie VVER-440 – przekonuje Westinghouse.

Wynikiem tych działań jest podpisanie umowy z: ukraińskim Energoatomem, na dostawę paliwa jądrowego VVER do jego wszystkich reaktorów jądrowych, fińskim Fortum, na opracowanie, udzielenie licencji i dostawę paliwa VVER-440, elektrownią jądrową Kozłoduj w Bułgarii i ČEZ w Czechach, na dostawę paliwa VVER-1000.

– Dzięki dużemu potencjałowi produkcyjnemu zespołów paliwowych VVER w fabryce paliwa jądrowego Westinghouse w Västerås w Szwecji, jesteśmy gotowi wyprodukować najlepszej klasy paliwo jądrowe dla wszystkich reaktorów typu VVER na całym świecie, co przyczyni się do osiągnięcia bezpieczeństwa i dywersyfikacji energetycznej w tych krajach oraz przybliży nas do świata wolnego od zanieczyszczeń pochodzących z emisji CO2 – twierdzi Westinghouse w Polsce.

Paliwo jądrowe od Westinghouse ma także zasilać pierwszą elektrownię jądrową budowaną w jego technologii AP1000 na Pomorzu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Polacy goszczą także Centrum Usług Wspólnych Westinghouse w Krakowie, które w przyszłości ma obsługiwać projekty tej firmy w regionie.

Westinghouse/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s