Polska i USA chcą odwrotu od atomu z Rosji, a Niemcy mogą zbudować fabrykę Rosatomu za miedzą | Straszak jądrowy Rosji na Białorusi to na razie blef

:Media niemieckie obiegła informacja o możliwości budowy fabryki paliwa jądrowego z Rosji w Saksonii Dolnej kiedy Polska, USA i inne kraje regionu chcą się od niego uniezależnić.

:USA nie widzą działań Rosji mających świadczyć o przeniesieniu taktycznej broni jądrowej na Białoruś, które zapowiedział prezydent Władimir Putin, wywołując obawy w Polsce, która znalazłaby się w zasięgu tego arsenału.

Polska i USA chcą odwrotu od atomu z Rosji, a Niemcy mogą zbudować fabrykę Rosatomu za miedzą

Media niemieckie obiegła informacja o możliwości budowy fabryki paliwa jądrowego z Rosji w Saksonii Dolnej kiedy Polska, USA i inne kraje regionu chcą się od niego uniezależnić.

Ministerstwo środowiska Dolnej Saksonii otrzymało wniosek o możliwość produkcji prętów paliwowych pięciokątnych (w technologii rosyjskiej) w miejscowości Lingen przez spółkę-córkę francuskiego Framatome o nazwie ANF oraz rosyjskiego Rosatomu zwanej TVEL.

Alternatywa to technologia prostokątna oferowana przez amerykański Westinghouse, który zamierza zapewnić paliwo jądrowe Czechom i Ukraińcom, a w przyszłości Polsce, która wybrała technologię AP1000 do pierwszej lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Zależność od paliwa jądrowego z Rosji nie pozwoliła Polsce oraz krajom bałtyckim przeforsować sankcji Unii Europejskiej wobec Rosatomu za wykorzystywanie okupacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie do celów politycznych przez Rosjan.

Ministerstwo środowiska Saksonii Dolnej jest jednak krytyczne wobec pomysłu ANF i Rosatomu. – Robienie biznesów z Putinem powinno się skończyć – ocenił minister Christian Meyer z partii Zielonych. – Biorąc pod uwagę brutalną wojnę energetyczną Putina przeciwko Europie, uważam za fatalne politycznie tworzenie spółek celowych z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Rosji – dodał.

Początkowo ANF i TVEL złożyły aplikację o współpracę w fabryce w Lingen, ale została wycofana po inwazji Rosji na Ukrainie, kiedy federalne ministerstwo gospodarki pod wodzą zielonego Roberta Habecka skrytykowało ten plan. Teraz Rosjanie i Francuzi stworzyli joint-venture zarejestrowane we Francji i dokonali drugiego podejścia.

Deutsche Presse Agentur/RND/Ostsee-Zeitung/Wojciech Jakóbik

Straszak jądrowy Rosji na Białorusi to na razie blef

USA nie widzą działań Rosji mających świadczyć o przeniesieniu taktycznej broni jądrowej na Białoruś, które zapowiedział prezydent Władimir Putin, wywołując obawy w Polsce, która znalazłaby się w zasięgu tego arsenału.

Koordynator polityki informacyjnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ocenił na spotkaniu z mediami, że jego kraj przygląda się sytuacji z wielką uwagą, ale do tej pory nie ma sygnałów o woli przeniesienia taktycznej broni jądrowej z Rosji na Ukrainę, które zapowiedział Władimir Putin niedługo po rozmowach z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

– Nie widzieliśmy żadnych sygnałów, że chce on przenieść taktyczną broń jądrową jakiegokolwiek typu ani o tym, żeby chciał jej użyć na Ukrainie – powiedział Kirby. Putin zapowiedział, że budowa infrastruktury do składowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi zakończy się pierwszego lipca 2023 roku. Wysoki przedstawiciel do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej Josep Borrell zapowiedział sankcje w razie realizacji tych planów.

– Umieszczenie broni jądrowej na Białorusi złamałoby zasadę jej nierozprzestrzeniania. Ciekawe jest to, że groźby w tej sprawie są kierowane zaraz po wizycie Xi Jinpinga – mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w Polskim Radio 24. – To jest coś, do czego w pewnym sensie można się przyzwyczaić, choć oczywiście pozostaje zagrożeniem. Nie powinno się tego lekceważyć, a jednocześnie – z polskiego punktu widzenia – samo przeniesienie broni z Rosji na Białoruś, w zasadniczy sposób nie wpływa na naszą sytuację. Z Rosji do Polski jest tak samo dosyć blisko jak z Białorusi do Polski – dodał.

Kommiersant/Polskie Radio 24/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s