:USA krytykują nowe cięcia wydobycia państwo porozumienia naftowego OPEC+ jako „ruch niekonstruktywny i godny pożałowania”. Nie zamierzają popuścić Rosji w sprawie ceny maksymalnej ropy.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen uznała, że decyzja OPEC+ o dodatkowych cięciach o 1,6 mln baryłek dziennie jest „godna pożałowania”, ale jej oddziaływanie na rynek będzie możliwe do oceny dopiero w przyszłości. Arabia Saudyjska należąca do OPEC+ tłumaczyła nowe, zaskakujące cięcia koniecznością wykonania ruchu wyprzedzającego, sugerując spadek popytu wywołany ewentualnym kryzysem.

Zdaniem Yellen ewentualny wzrost cen ropy nie jest przesłanką do podniesienia ceny maksymalnej dostaw ropy z Rosji wprowadzonej przez G7, Unię Europejską i Australię w wysokości 60 dolarów za baryłkę. Cena maksymalna ropy z Rosji to sankcje ograniczające przychody Kremla ze sprzedaży baryłek. Dostawy powyżej tego pułapu nie uzyskają ubezpieczenia na Zachodzie i nie będą mogły zawijać do portów zachodnich. Rosjanie mają możliwość szmuglowania ropy drożej z użyciem tak zwanej floty widmo, ale skala tego procederu jest ograniczona.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s