:Ukraińcy wznowili eksport energii elektrycznej i oferują pierwszą moc Polakom. Budowa mostu energetycznego a może dwóch zwiększy potencjał tej współpracy.

:Chińczycy poinformowali o zakończeniu trzydniowych ćwiczeń wojskowych Połączony Miecz ze scenariuszem ataku na Tajwan. Jednak Tajpej ostrzega, że część sił zbrojnych została na miejscu.

:Prezes Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol uznał, że po zakończeniu wojny na Ukrainie kraje sprzeciwiające się energetyce jądrowej „będą musiały usiąść i zająć się poważną samokrytyką”. Jego zdaniem atom jest niezbędny, a jego porzucenie to błąd strategiczny.

Ukraina wznawia eksport energii i oferuje pierwszą moc Polsce

Ukraińcy wznowili eksport energii elektrycznej i oferują pierwszą moc Polakom. Budowa mostu energetycznego a może dwóch zwiększy potencjał tej współpracy.

Ukraina przeprowadziła pierwszą aukcję dostaw energii do Mołdawii po tym jak siódmego kwietnia minister energetyki tego kraju German Galuszczenko zapowiedział wznowienie eksportu.

Powrót do eksportu energii z Ukrainy do Mołdawii, Polski i Słowacji będzie możliwy w razie pojawienia się nadwyżek w systemie elektroenergetycznym Ukrainy. Aukcja w kierunku Mołdawii dotyczyła 650 MW mocy, z których zostało wykupione 330 MW z datą dostawy 11 kwietnia.

10 kwietnia odbyła się aukcja z ofertą mocy z Ukrainy w wysokości 80 MW w kierunku Polski z dostawą 12 kwietnia. Ukrenergo nie informowało jeszcze o jej wyniku. Istnieje także możliwość uruchomienia dostaw na Słowację.

Potencjał handlu energią między Polską a Ukrainą ma wzrosnąć dzięki uruchomieniu połączenia elektrycznego Rzeszów-Chmielnicki zaplanowanym na pierwszy kwartał 2023 roku zwanego mostem energetycznym. Drugi most Równe-Chełm jest przedmiotem rozmów Kijowa i Warszawy.

Ukraińcy mogą wznowić eksport energii dzięki okresowym nadwyżkom mocy możliwym pomimo ataków na strategiczną infrastrukturę energetyczną prowadzonych przez Rosję jesienią i zimą 2022/23 roku. Rosjanie zamierzali zniszczyć tę infrastrukturę, aby pozbawić Ukrainę dostaw energii, ciepła oraz wody, ale ten plan się nie powiódł, o czym opowiadał w BiznesAlert.pl prezes Ukrenergo Wołodymyr Kudrytski.

Ukrenergo/Wojciech Jakóbik

Chiny zakończyły ćwiczenie oblężenia Tajwanu, ale zostawiły wojsko

Chińczycy poinformowali o zakończeniu trzydniowych ćwiczeń wojskowych Połączony Miecz ze scenariuszem ataku na Tajwan. Jednak Tajpej ostrzega, że część sił zbrojnych została na miejscu.

Ćwiczenia Połączony Miecz odbyły się w czasie odwiedzin tajwańskiej prezydent Tsai Ing-Wen w Kalifornii w USA, gdzie rozmawiała ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. W ostatnim dniu ćwiczeń Pekin wykorzystał flotę bombowców H-6K oraz myśliwce do wielofalowej symulacji ataku na ważne cele w Tajwanie.

Tajwan wykrył w czasie ćwiczeń 91 myśliwców, bombowców i samolotów rozpoznawczych, z których 54 jednostki miały przekroczyć nieoficjalną linię dzielącą Tajwan od Chin kontynentalnych.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jest jeszcze czas by uratować atom w Niemczech

Prezes Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol uznał, że po zakończeniu wojny na Ukrainie kraje sprzeciwiające się energetyce jądrowej „będą musiały usiąść i zająć się poważną samokrytyką”. Jego zdaniem atom jest niezbędny, a jego porzucenie to błąd strategiczny.

Birol uznał na konferencji Science Po Paris, że obecny kryzys energetyczny wynika z dwóch błędów strategicznych w Europie. Pierwszym miał być „chłód” Brukseli względem energetyki jądrowej, a drugim „wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka, to znaczy Rosji”, w odniesieniu do zależności od gazu rosyjskiego.

– Pamiętam wiele dyskusji z rządzem niemieckim i wielu ludzi zainteresowanych tezą, która głosiła, że nawet w czasie zimnej wojny Rosja nie odcinała dostaw gazu – powiedział Birol cytowany przez Euractiv.com. – Kiedy kurz opadnie po inwazji Rosji na Ukrainie, rządy europejskie, a szczególnie niektóre z nich – będą musiały usiąść i dokonać poważnej samokrytyki ich polityki energetycznej – ocenił Birol.

Spadek podaży energii z atomu zwiększa zależność Niemiec od energetyki gazowej. Berlin przedłużył pracę ostatnich reaktorów jądrowych do połowy kwietnia. Potem zamierza je wyłączyć na dobre. Birol przypomniał, że kryzys energetyczny trwa, a obrońcy atomu chcą przedłużenia jego pracy o kolejne lata.

15 kwietnia w Niemczech polska organizacja FOTA4CLIMATE przeprowadzi razem z aktywistami z innych krajów protest w obronie ostatnich reaktorów jądrowych Isar 2, NEckarwestheim 2 oraz Emsland.

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s