:Rosyjski Rosnieft zaskarżył przedłużenie zarządu powierniczego w Rafinerii Schwedt w Niemczech, w której posiada 54 procent akcji. Polacy domagają się derusyfikacji tego obiektu.

:USA ostrzegają przed szmuglowaniem ropy rosyjskiej powyżej ceny maksymalnej narzuconej przez G po inwazji Rosji na Ukrainę do Chin z pomocą ropociągu ESPO.

Nie ma derusyfikacji Rafinerii Schwedt, a Rosjanie i tak idą do sądu

Rosyjski Rosnieft zaskarżył przedłużenie zarządu powierniczego w Rafinerii Schwedt w Niemczech, w której posiada 54 procent akcji. Polacy domagają się derusyfikacji tego obiektu.

Sprawa Rosnieftu przeciwko zarządowi komisarycznemu wprowadzonemu pierwotnie po inwazji Rosji na Ukrainie w lutym 2022 roku została odrzucona przez sąd, który uznał, że rząd w Berlinie miał mandat do zapewnienia w ten sposób bezpieczeństwa dostaw ropy oraz paliw. Zarząd powierniczy oznacza pracę w tej samej strukturze, ale pod kontrolą regulatora Bundesnetzagentur, bez wywłaszczania Rosjan.

Kancelaria Malmendier Legal obsługująca Rosnieft w sprawie Schwedt uznała, że przy drugim podejściu do przedłużenia zarządu komisarycznego 15 marca doszło do zmiany sytuacji wymagającej nowego podejścia. Rosnieft domaga się także rekompensat za stracone przychody z tytułu porzucenia ropy rosyjskiej w Rafinerii Schwedt w Niemczech wschodnich, przez które musiała obniżyć przerób do połowy mocy.

Rafineria Schwedt odebrała już kilka ładunków ropy spoza Rosji przez naftoport w Gdańsku. Nie rozwinęła jednak skali podobnej do Rafinerii Leuna, również na wschodzie Niemiec, która pracuje z pełną mocą korzystając między innymi z dostaw przez polski obiekt. Warszawa domaga się od Berlina derusyfikacji Schwedt, mającej być przedmiotem porozumienia polsko-niemieckiego między resortami odpowiedzialnymi za energetykę.

Niemcy nie zdecydowali się jeszcze na ten krok, ale trwają przygotowania nowelizacji o ustawy o bezpieczeństwie energetycznym, która może być podstawą do wyrzucenia Rosnieftu z Rafinerii Schwedt. Pojawiły się spekulacje na temat wejścia do akcjonariatu polskiego PKN Orlen, który jednak wzbudził niechęć na rynku niemieckim.

Reuters/Wojciech Jakóbik

USA biorą na celownik flotę widmo i dostawy ropy z Rosji do Chin

USA ostrzegają przed szmuglowaniem ropy rosyjskiej powyżej ceny maksymalnej narzuconej przez G po inwazji Rosji na Ukrainę do Chin z pomocą ropociągu ESPO.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) wydało ostrzeżenie dla obywateli USA przed braniem udziału w „nieuczciwych praktykach” polegających na handlu ropą z pomocą Ropociągu Wschodnia Syberia-Ocean Spokojny (ESPO) z Rosji, który służy głównie dostawom do Chin.

Cena maksymalna narzucona przez G7, Australię i Unię Europejską wynosi 60 dolarów. Sprzedaż ropy rosyjskiej powyżej tej ceny grozi sankcjami w postaci zakazu portowego oraz braku ubezpieczenia na Zachodzie. Ostrzeżenie OFAC oznacza według Kommiersanta, że podmioty z USA mogą brać udział w ubezpieczaniu bądź obsłudze ładunków, które są sprzedawane przez ESPO powyżej ceny maksymalnej.

Rosjanie mogą zdaniem OFAC używać fałszywej dokumentacji lub posługiwać się sfałszowanymi danymi lokalizacyjnymi tankowców ukrywających fakt, że dokonują przeładunku na morzu. Może temu służyć między innymi tak zwana flota widmo tankowców pływających pod fałszywą banderą i rozprowadzających dalej ropę rosyjską pomimo sankcji. OFAC ostrzega, że brak dokumentów potwierdzających odbiór ropy z Rosji w cenie poniżej maksymalnej jest podstawą do oskarżenia o omijanie sankcji.

Cena maksymalna G7 to kompromis między dbałością o utrzymanie bezpieczeństwa dostaw ropy zagrożonego w ramach całkowitego embargo na ropę rosyjską, w sprawie którego nie ma konsensusu, a planem pozbawienia Rosjan nadmiarowych przychodów ze sprzedaży baryłek w cenie podwyższonej inwazją na Ukrainę.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s