:Niemcy wyłączają 15 kwietnia ostatnie elektrownie jądrowe. Dwie trzecie ankietowanych obywateli niemieckich opowiada się jednak za ich utrzymaniem w sieci.

:Polski ośrodek cyberbezpieczeństwa CERT ujawnił, że hakerzy rosyjscy próbowali wydobyć informacje z krajów Unii Europejskiej i NATO podszywając się pod dyplomatów zachodnich w mailach. Ta kampania trwa i wykorzystuje nowe, nieznane dotąd narzędzia.

Dwie trzecie Niemców chce ocalenia atomu w przeddzień pogrzebu

Niemcy wyłączają 15 kwietnia ostatnie elektrownie jądrowe. Dwie trzecie ankietowanych obywateli niemieckich opowiada się jednak za ich utrzymaniem w sieci.

Ostatni sondaż YouGov przeprowadzony przez niemiecką agencję prasową DPA pokauzuje, że dwie trzecie ankietowanych opowiada się za utrzymaniem trzech ostatnich elektrowni jądrowych w Niemczech po okresie przejściowym kończącym się 15 kwietnia. 32 procent z nich chce wydłużenia ich pracy na ograniczony czas a 26 procent domaga się z kolei całkowitego porzucenia atomu.

Nobliści i naukowcy apelują do kanclerza Olafa Scholza o utrzymanie elektrowni jądrowych, uczestnicy manifestacji w Berlinie zaplanowanej na 15 kwietnia, także z udziałem Polaków z FOTA4CLIMATE, a także autorzy apelu w portalu Politico, politycy z Niemiec i Francji.

Aurore Berge z partii Renesans we Francji oraz Christian Durr z liberalnej FDP w Niemczech napisali tekst do Politico, w którym apelują o wykorzystanie energetyki jądrowej do realizacji unijnego celu neutralności klimatycznej w 2050 roku. – Jeśli zgodzilibyśmy się co do użycia energetyki jądrowej w Europie, pokazalibyśmy dalszą solidarność i zmniejszylibyśmy swą zależność od reżimów autokratycznych. Ponadto moglibyśmy zagwarantować bardziej przyjazne klimatowi i stabilne dostawy energii w Europie, przy tym współpracując na rzecz dalszego rozwoju źródeł odnawialnych – czytamy w ich apelu opublikowanym w dniu zaplanowanego wyłączenia atomu w Niemczech.

Niemcy miały wyłączyć cały atom do końca 2022 roku, ale kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom zmusił ich do wydłużenia pracy ocalałych bloków Isar 2, Neckarwestheim oraz Emsland na cały sezon grzewczy, kiedy rośnie zapotrzebowanie na gaz w energetyce. Rząd niemiecki ocenia jednak, że nie opłaca się rezygnować z planu wyłączenia elektrowni jądrowych, bo zapewnił dywersyfikację dostaw gazu z pomocą pięciu gazoportów pływających FSRU.

Clean Energy Wire/Politico/Wojciech Jakóbik

Uwaga na dziwne maile! Trwa kampania szpiegowska Rosji na masową skalę

Polski ośrodek cyberbezpieczeństwa CERT ujawnił, że hakerzy rosyjscy próbowali wydobyć informacje z krajów Unii Europejskiej i NATO podszywając się pod dyplomatów zachodnich w mailach. Ta kampania trwa i wykorzystuje nowe, nieznane dotąd narzędzia.

Polacy ustalili, że Rosjanie używali fałszywych maili ambasad Unii Europejskiej do phishingu, czyli wyłudzania danych pod przykrywką. – Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz zespół CERT Polska (CSIRT NASK), zaobserwowały szeroko zakrojoną kampanię szpiegowską wiązaną z rosyjskimi służbami specjalnymi, ukierunkowaną na pozyskiwanie informacji z ministerstw spraw zagranicznych oraz placówek dyplomatycznych. Większość zidentyfikowanych celi kampanii znajduje się w państwach należących do NATO, Unii Europejskiej oraz w mniejszym stopniu, w Afryce – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Wiele elementów zaobserwowanej kampanii – infrastruktura, wykorzystane techniki oraz narzędzia, częściowo lub całkowicie, pokrywa się z opisywanymi w przeszłości zbiorami aktywności określanymi przez Microsoft jako „NOBELIUM” oraz przez Mandiant jako „APT29”. Stojący za nimi aktor wiązany jest m.in. z kampanią zwaną „SOLARWINDS”  oraz narzędziami „SUNBURST”, „ENVYSCOUT”. oraz „BOOMBOX”4, a także licznymi innymi kampaniami o charakterze wywiadowczym – czytamy dalej. –
Opisywane działania wyróżniają się na tle poprzednich wykorzystaniem unikalnego dla tej kampanii, nieopisanego wcześniej publicznie oprogramowania. Nowe narzędzia były używane równolegle i niezależnie od siebie lub zastępując te, których skuteczność spadła pozwalając aktorowi na utrzymanie ciągłości działań – informuje KPRM.

– W momencie publikacji raportu kampania wciąż trwa i ma charakter rozwojowy. SKW oraz CERT.PL rekomendują wszystkim podmiotom mogącym znajdować się w obszarze zainteresowania aktora wdrożenie mechanizmów mających na celu podniesienie bezpieczeństwa wykorzystywanych systemów informatycznych i zwiększenie wykrywalności ataków. Przykładowe zmiany konfiguracyjne oraz mechanizmy detekcji zostały zaproponowane w rekomendacjach – tłumaczy KPRM. – Celem publikacji raportu jest zakłócenie trwającej kampanii szpiegowskiej oraz umożliwienie wykrycia, analizy oraz śledzenia opisywanych działań poszkodowanym podmiotom i szerszej branży cyberbezpieczeństwa.

Więcej informacji oraz rekomendacje CERT można znaleźć pod poniższym linkiem.

Kancelaria Premiera/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s