:Agencja UNIAN podaje, że ruszyły przygotowania do spodziewanej kontrofensywy Ukrainy odpierającej inwazję Rosji.

:Rosyjski Gazprom przez spadek eksportu gazu po inwazji Rosji na Ukrainie musi szukać przychodów gdzie indziej i proponuje uwolnienie cen gazu na rynku rosyjskim. Ma się skupić na rynku wewnętrznym zamiast eksportu.

:Niemiecki Volkswagen może być pierwszą firmą spoza USA, która zakwalifikuje się do nowego systemu wsparcia Joe Bidena rodzącego obawy Europy o protekcjonizm gospodarczy. Wymóg to czerpanie surowców krytycznych z USA, domyślnie spoza Chin.

Ukraina podaje, że przygotowuje kontrofensywę przeciwko Rosji, a atak może ruszyć latem

Agencja UNIAN podaje, że ruszyły przygotowania do spodziewanej kontrofensywy Ukrainy odpierającej inwazję Rosji.

Wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała, że kontrofensywa ma na celu wyzwolenie wszystkich ziem znajdujących się pod okupacją, a zatem także Krymu. Jednakże działania mają obecnie polegać na przygotowaniu sprzętu oraz ludzi. Premier Denys Szmyhal przyznał, że kontratak może ruszyć latem.

Inwazja Rosji na Ukrainie z 24 lutego 2022 roku przemieniła wojnę trwającą od nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku w konflikt gorący o dużej skali. Rosjanie planowali zająć Kijów i zmienić władze w kilka dni, ale ten plan się nie powiódł. Obecnie przeszli do defensywy.

Unian/Wojciech Jakóbik

Gazprom imploduje w Europie, więc chce podnieść ceny gazu Rosjanom

Rosyjski Gazprom przez spadek eksportu gazu po inwazji Rosji na Ukrainie musi szukać przychodów gdzie indziej i proponuje uwolnienie cen gazu na rynku rosyjskim. Ma się skupić na rynku wewnętrznym zamiast eksportu.

Kommiersant ustalił, że Gazprom zaproponował rządowi uwolnienie cen hurtowych gazu odbiorcom przemysłowym w określonych regionach przy uwzględnieniu różnych cen w zależności od sezonu. W ten sposób mógłby także walczyć ceną z konkurencją krajową z Rosnieftu oraz Novateku. Propozycja Gazpromu została przedstawiona na posiedzeniu rady Energetycznej prz rządzie z 30 marca.

Zdaniem Witalija Markelowa, wiceprezesa Gazpromu, obecnego na spotkaniu, ta firma powinna przenieść skupienie z modelu eksportowego na rynek krajowy. Zasugerował wprowadzenie pilotażu w kilku regionach. Firma odmówiła komentarza Kommiersantowi na ten temat.

Kommiersant szacuje, że spadek eksportu Gazpromu do Europy do 412,6 mld m sześc. (o 20 procent) przy wydobyciu sięgającym 560-580 mld m sześc. sprawia, że ta firma ma nadwyżkę gazu sięgającą 150 mld m sześc. Z tego względu Rosjanie musieli obniżyć wydobycie (o 19,2 procent), a teraz szukają rynku zbytu na własnym podwórku. Udział Gazpromu na rynku krajowym to 63 procent z 377 mld m sześc. gazu rocznej sprzedaży w 2021 roku z taryfami ustalanymi co roku przez regulatora. W niektórych regionach nie pokrywają one kosztów ponoszonych przez dostawcę i w ten sposób subsydiują biedniejszych odbiorców.

Inwazja Rosji na Ukrainie poprzedzona kryzysem energetycznym podsycanym przez Gazprom wywołała rekordowe ceny gazu w Europie, która zmniejszyła zużycie gazu o prawie jedną piątą i udział dostaw rosyjskich z ponad 40 procent w 2021 roku do kilku procent w 2022 roku. Mogą spaść do zera w 2023 roku. Kommiersant także to przyznaje w tekście poświęconym uwolnieniu cen gazu w Rosji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Niemcy dostaną wsparcie USA, bo chcą produkować auta niezależnie od Chin

Niemiecki Volkswagen może być pierwszą firmą spoza USA, która zakwalifikuje się do nowego systemu wsparcia Joe Bidena rodzącego obawy Europy o protekcjonizm gospodarczy. Wymóg to czerpanie surowców krytycznych z USA, domyślnie spoza Chin.

Producenci samochodów mają otrzymać ulgi podatkowe rządu w Waszyngtonie, jeżeli wypełnią cel odpowiedniego udziału części do baterii pochodzących z USA. Nie spełniły tego wymogu BMW, Volvo, Hyundai i Nissan. Może sobie z nim poradzić Volkswagen, który podał, że chce spełnić wymogi Departamentu Stanu i zakwalifikować się do pełnego kredytu z modelem ID.4. Potem został on wpisany na listę zakwalifikowanych modeli na stronie departamentu.

ID.4 na rynek amerykański powstaje w fabryce w Chatanooga w stanie Tennessee. Volkswagen rozpoczął produkcję w tym zakładzie dwa miesiące po ogłoszeniu Inflation Reduction Act przez prezydenta Joe Bidena. To rozwiązania gospodarcze wspierające rynek amerykański i rodzące obawy Europy o protekcjonizm gospodarczy. Dopuszczenie niemieckiego Volkswagena do subsydiów może złagodzić niepokój Europejczyków.

Surowce krytyczne potrzebne do wysokich technologii pochodzą obecnie głównie z Chin. To zagrożenie dla bezpieczeństwa USA i Europy, więc IRA uwzględnia lokowanie ich wydobycia w Stanach.

Politico/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s