:Kommiersant dowiedział się, że rosyjski samochód elektryczny Atom będzie polegał na chińskich podzespołach.

Samochód elektryczny Atom ma trafić na linię produkcyjną w 2024 roku. Ma ona zapewniać 75 tysięcy sztuk rocznie. To przedsięwzięcie jest realizowane przez rosyjską spółkę jądrową Rosatom i stąd bierze się jego nazwa. Ta firma może niebawem znaleźć się na liście sankcji Zachodu za inwazję na Ukrainie, jednak Atom ma być skierowany głównie na rynki w Chinach oraz Rosji. Projekt samochodu elektrycznego jest realizowany przez spółkę-córkę Kama.

Rosatom zamówił projekt silnika elektrycznego oraz integracji baterii na Uniwersytecie Nankińskim. Nie były dotąd znane parametry techniczne tego samochodu, ale dotarł do nich Kommiersant. Atom ma być oferowany w czterech wariacjach: samochodu dostawczego, dwuosobowego, czteroosobowego, pięcioosobowego. Ma mieć zasięg 500 km i prędkość od 130 do 170 km na godzinę w zależności od modelu.

Baterie do Atomu mają pochodzić z fabryki w Obwodzie Królewieckim. Jednakże trafią potem do fabryki w Chinach, która dokona ostatecznych zmian przed przekazaniem ich klientowi. Chodzi prawdopodobnie o oprogramowanie, projekt baterii i silnika oraz testy.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s