:Alternatywna usługa do YouTube wycofanego z Rosji to RuTube tworzony przez Gazprom Media Holding. Wymaga jednak 30 mld rubli inwestycji i ma problemy zagrażające planom Gazpromu.

:Dane think tanku Ember przekonują, że Europa odwraca się od paliw kopalnych przez kryzys energetyczny. Polska i Niemcy także zmniejszyły udział węgla w wytwarzaniu energii.

Gazprom się zastawi, a własny YouTube postawi, choć nieprędko

Alternatywna usługa do YouTube wycofanego z Rosji to RuTube tworzony przez Gazprom Media Holding. Wymaga jednak 30 mld rubli inwestycji i ma problemy zagrażające planom Gazpromu.

Holding mediowy Gazpromu ma wydać 30 mld rubli na rozwój infrastruktury niezbędnej do oferowania usług wideo w całej Federacji Rosyjskiej, o czym informuje Kommiersant. Rosjanie muszą kupić dziesiątki tysięcy serwerów potrzebnych do zapewnienia niezawodności usługi, która ma być alternatywą do YouTube od Google, który opuścił Rosję po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Kommiersant szacuje, że ruch YouTube wynosił 11-13 terabajtów na sekundę. Własna infrastruktura Gazpromu będzie kosztowna, ale pozwoli Kremlowi kontrolować ruch na RuTube.

Gazeta ustaliła, że RuTube wnioskował o 50-55 mld rubli. Ma także problem, bo brakuje mu prezesa po odejściu Aleksandra Mojsejewa w lutym 2023 roku. Nie pojawił się dotąd jego następca. Źródła Kommiersanta informują o audycie aktywów RuTube zawieszającym niektóre z jego przedsięwzięć. Rozmówcy tej gazety wątpią w możliwość realizacji planów platformy na ten rok.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Polacy i Niemcy w awangardzie…spadku zużycia węgla w energetyce

Dane think tanku Ember przekonują, że Europa odwraca się od paliw kopalnych przez kryzys energetyczny. Polska i Niemcy także zmniejszyły udział węgla w wytwarzaniu energii.

Według think tanku Ember zapotrzebowanie Unii Europejskiej na energię spadło w okresie październik 2022-marzec 2023 o 7 procent dając spadek wytwarzania energii z paliw kopalnych o 12 procent. Wytwarzanie z węgla spadło w Unii o 11 procent (-27 TWh) a z gazu o 13 procent (-38 Twh), głównie przez spadek zapotrzebowania o wspomniane 7 procent, czyli -94 TWh.

Polska i Niemcy odpowiadały za 70 procent redukcji wytwarzania energii z węgla, czyli odpowiednio 4 i 9 TWh spadku. Węgiel odpowiadał już za mniej niż dwie trzecie miksu energetycznego w Polsce.

Oszczędność energii w Unii Europejskiej o 6,2 procent w porównaniu do pięcioletniej średniej pozwoliła według Ember zachować energię wartą 12 mld euro. Część oszczędności wynika z ciepłej zimy, redukcji dobrowolnych wywołanych drożyzną kryzysu energetycznego, a także celu unijnego redukcji zużycia o 5 procent w szczytach zapotrzebowania.

Ember / Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s