:Pomimo licznych spekulacji medialnych na temat możliwego zaangażowania statku z Polski w sabotaż Nord Stream 1 oraz 2, siły zbrojne Danii wskazują na specjalistyczny okręt z Rosji znajdujący się w pobliżu miejsca zdarzenia kilka dni przed nim.

:Władimir Putin 27 kwietnia asystował zdalnie przy załadunku paliwa jądrowego do pierwszego reaktora Elektrowni Akkuyu w Turcji wybudowanego przez Rosatom. Reaktor nie rozpoczął pracy, ale Recep Erdogan rozpoczął kampanię.

Polski ślad sabotażu Nord Stream 1 i 2 to pudło. Duńczycy informują o okręcie z Rosji

Pomimo licznych spekulacji medialnych na temat możliwego zaangażowania statku z Polski w sabotaż Nord Stream 1 oraz 2, siły zbrojne Danii wskazują na specjalistyczny okręt z Rosji znajdujący się w pobliżu miejsca zdarzenia kilka dni przed nim.

Information.dk ujawniło, że okręty patrolowe Danii wykonały 26 zdjęć okrętu SS-750 na wschód od Bornholmu cztery dni przed eksplozjami gazociągów Nord Stream 1 i 2. W pobliżu miejsca wybuchów miała krążyć jednostka specjalistyczna z robotem posiadającym chwytaki do operowania pod wodą. Rewelacje information.dk na jej temat zostały potwierdzone przez wojsko Forsvaret.

Nie ma oficjalnego rozstrzygnięcia śledztwa w sprawie sabotażu Nord Stream 1 oraz 2 prowadzonego w Niemczech, Danii i Szwecji. Szwedzi je utajnili. Media niemieckie kolportowały tezę o grupie Ukraińców oraz proukraińskich Rosjan, którzy mieli wynająć łódkę w Polsce i dokonać zamachu. Amerykański dziennikarz Seymour Hersch sugerował, że sabotaż został przeprowadzony przez USA i Norwegię. Kreml oskarżył o niego najpierw brytyjski wywiad MI6 a potem amerykańską Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA). Nie ma dowodów potwierdzających te spekulacje.

Information.dk/Wojciech Jakóbik

Putin zainaugurował zdalnie atom w Turcji i kampanię prezydencką Erdogana

Władimir Putin 27 kwietnia asystował zdalnie przy załadunku paliwa jądrowego do pierwszego reaktora Elektrowni Akkuyu w Turcji wybudowanego przez Rosatom. Reaktor nie rozpoczął pracy, ale Recep Erdogan rozpoczął kampanię.

Rosatom rozpoczął w 2018 roku budowę reaktora pierwszego z czterech planowanych. Razem mają dać 4,8 GW mocy. Na wydarzeniu był obecny prezes Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi, który nie może wyegzekwować od Rosji stworzenia strefy zdemilitaryzowanej w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej okupowanej przez Rosjan na Ukrainie. Sankcje zachodnie za inwazję utrudniają realizację projektu w Akkuyu, o czym otwarcie mówił dziennikarzom dyrektor elektrowni Sergiej Butskich cytowany przez AFP.

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w wydarzeniu zdalnie ze względu na procedury bezpieczeństwa wprowadzone po inwazji na Ukrainę. Erdogan miał kilka dni przed wydarzeniem w Akkuyu incydent zdrowotny, więc także nie był obecny na ceremonii. Wybory parlamentarne w Turcji odbędą się 14 maja. Ceremonia zorganizowana nie przy okazji uruchomienia reaktora, ale przy załadunku paliwa, jest postrzegana przez obserwatorów tureckich jako wsparcie Putina na rzecz Erdogana w kampanii wyborczej. Akkuyu czekają teraz testy, po których być może będzie możliwe przyłączenie obiektu do sieci w 2023 lub 2024 roku.

AFP/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s