:Dziennik Dagbladet potwierdził w Kopenhadze obecność jednostki morskiej klasy Kasztan z Rosji w pobliżu miejsca sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 kilka dni przed zdarzeniem.

:Drony z Ukrainy zaatakowały znowu na terytorium Rosji. Niedługo po rzekomym zamachu na Władimira Putina wzięły na cel dwie rafinerie blisko terenów okupowanych w Donbasie i na Krymie.

Co łączy kasztany i Nord Stream 2? Sabotaż nieznanych sprawców

Dziennik Dagbladet potwierdził w Kopenhadze obecność jednostki morskiej klasy Kasztan z Rosji w pobliżu miejsca sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 kilka dni przed zdarzeniem.

Nie jest to jeszcze potwierdzenie odpowiedzialności Rosjan za sabotaż tych gazociągów ciągnących się z Rosji do Niemiec, ale pozwala z większym dystansem traktować spekulacje na temat zaangażowania służb specjalnych Zachodu sugerowanego przez Kreml oraz polskiej łódki wynajętej przez Ukraińców oraz Rosjan proukraińskich, o których pisały media niemieckie.

Dagbladet potwierdziła w armii duńskiej, że jednostka klasy Kasztan o nazwie SS-750 z małym okrętem podwodnym AS-26 znajdowała się w pobliżu sabotażu Nord Stream 1 i 2. Takie jednostki służą misjom ratunkowym lub pracom technicznym na dnie morza. Są zdolne wysłać okręt podwodny do zatopionych jednostek i ewakuować z niej załogi.

Kilka dni po obecności jednostki klasy Kasztan doszło do sabotażu gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 polegającego na wysadzeniu trzech z czterech nitek. Nitka B gazociągu Nord Stream 2 pozostała nietknięta. Obie magistrale były wyłączone z użytku, ale nagazowane i przez to doszło do wycieku metanu po eksplozjach. Śledztwo w sprawie sabotażu trwa w Danii, Niemczech i Szwecji.

Navy Recognition / Wojciech Jakóbik

Kolejne ataki dronów po rzekomym zamachu na Putina

Drony z Ukrainy zaatakowały znowu na terytorium Rosji. Niedługo po rzekomym zamachu na Władimira Putina wzięły na cel dwie rafinerie blisko terenów okupowanych w Donbasie i na Krymie.

Dron zaatakował Rafinerię Nowoszachtyńsk pod Kiselewką, na wschód od okupowanego Doniecka. To drugi atak dronowy na ten obiekt. Pierwszy nastąpił w czerwcu 2022 roku. To największy zakład przerobu ropy na południu Rosji.

Kolejny atak dotknął Rafinerię Ilski w Kraju Krasnodarskim, na wschód od okupowanego Kerczu. Media rosyjskie nie podają źródła ataku, ale można znaleźć informacje o tym, że to sprawka drona z Ukrainy.

Kolejne ataki dronów na strategiczną infrastrukturę energetyczną na terytorium Rosji mogą być elementem przygotowań do kontrofensywy ukraińskiej zapowiadanej na lato 2023 roku. Dzień wcześniej doszło do ataków na inne elementy infrastruktury, w tym na rezydencję prezydenta Władimira Putina na Kremlu, po czym władze w Moskwie uznały, że był to zamach na niego.

Kommiersant / TASS / Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s