:Przychody budżetu rosyjskiego ze sprzedaży gazu i ropy w kwietniu spadły w porównaniu do marca i były poniżej progu wydatków zaplanowanych przez Kreml. Nowy haracz ma poprawić sytuację w maju.

:Kazachstan zatrzymał dostawy produktów naftowych do portu rosyjskiego Tamań nad Morzem Czarnym niedługo po ataku drona ukraińskiego.

:Gorące testy czwartego reaktora Elektrowni Vogtle w USA zostały zakończone sukcesem. Pierwowzór polskiej elektrowni jądrowej w Georgii ma ruszyć do pracy z końcem 2023 lub na początku 2024 roku.

Budżet Rosji dalej imploduje z niedoboru petrodolarów

Przychody budżetu rosyjskiego ze sprzedaży gazu i ropy w kwietniu spadły w porównaniu do marca i były poniżej progu wydatków zaplanowanych przez Kreml. Nowy haracz ma poprawić sytuację w maju.

Budżet rosyjski zanotował przychody ze sprzedaży gazu i ropy w kwietniu w wysokości 647,5 mld rubli, czyli trzy razy mniej niż kwietniu zeszłego roku (1,798 bln rubli) i 6 procent mniej niż w marcu tego roku (688,2 mld rubli). Powód to głównie spadek wartości rosyjskiej ropy Urals w marcu. Są od niej uzależnione wyliczenia podatkowe. Urals kosztował w marcu średnio 47,85 dolarów za baryłkę i był najtańszy od listopada 2022 roku. Rok wcześniej kosztował 89,05 dolarów.

Przychody budżetowe Rosji ze sprzedaży węglowodorów w okresie styczeń-kwiecień 2023 roku były o 52 procent niższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku i wyniosły 2,282 bln rubli. Budżet zakładał przychody z tego tytułu w wysokości 670,3 mld rubli w kwietniu, więc brakuje 22,8 mld rubli. Rocznie Kreml ma gromadzić 8 bln rubli ze sprzedaży węglowodorów, aby jego budżet się zgadzał. Niedobór zostanie uzupełniony z Funduszu Bogactwa Narodowego.

Ministerstwo finansów przewiduje, że w maju również będzie brakowało pieniędzy, więc według Kommiersanta będzie sprzedawać waluty zagraniczne. Ogłosiło, że sprzeda juany warte 40,4 bln rubli. Dodatkowo pomoże nowe obciążenie podatkowe wprowadzone w odpowiedzi na niż cen Urals. Podatek od wydobycia ma być uzależniony od wartości mieszanki Brent, jeśli Urals będzie od niej tańszy o 34 dolary lub więcej. Jednakże różnica miedzy cenami tych mieszanek była mniejsza, a Rosjanie nie musieli do tej pory korzystać z tego mechanizmu, który ogałacałby spółki wydobywcze z większej ilości przychodów w celu ocalenia budżetu.

Brent i Urals tanieją ze względu na to, że dodatkowe cięcia porozumienia naftowego OPEC+ wprowadzone przez Arabię Saudyjską oraz innych partnerów Rosji w ramach tego układu nie podniosły ceny baryłki na dłużej, ponieważ inwestorzy obawiają się recesji i zmniejszonego popytu na surowce. Węglowodory z Rosji tracą rynek zbytu na Zachodzie ze względu na embargo morskie oraz cenę maksymalną G7, Unii i Australii na dostawy ropy rosyjskiej oraz odwrót klientów od gazu Gazpromu. Rosjanie nie mogą gromadzić nadwyżek, więc muszą obniżyć wydobycie ropy w maju o 500 mln baryłek i gazu o 10 procent do 180 mld m sześc. rocznie w pierwszym kwartale 2023 roku.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Ukraina psuje Rosjanom szyki naftowe a Kazachstan już reaguje

Kazachstan zatrzymał dostawy produktów naftowych do portu rosyjskiego Tamań nad Morzem Czarnym niedługo po ataku drona ukraińskiego.

Koleje Kazachskie zatrzymały dostawy produktów naftowych do Tamania od ósmego maja nie podając przyczyny. Wiadomo jednak, że w maju doszło do ataku drona ukraińskiego na naftoport w tej miejscowości. Znajduje się ona niedaleko Cieśniny Kerczeńskiej oraz mostu na okupowany Krym z Rosji. Ten obiekt także stał się w przeszłości celem ataków.

Ukraińcy mają przygotowywać się do kontrofensywy poprzez niszczenie zaplecza logistycznego w sektorze paliwowym Rosji. Celem stają się naftoporty oraz bazy paliwowe na terenach bliskich okupowanym obszarom na wschodzie oraz południu Ukrainy jak Donbas i Krym.

Naftoport w Tamaniu ma przepustowość 20 mln ton ropy, produktów naftowych i LPG. Przesył w 2022 roku wyniósł 7,3 mln ton paliw z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu. Kazachstan wysłał tym szlakiem ponad milion ton oleju opałowego, 230 tysiące ton LPG oraz 74 tysiące ton oleju napędowego.

Tamanneftegaz kontynuuje dostawy paliw z użyciem zaatakowanej infrastruktury. Liczy na zniesienie zakazu dostaw z Kazachstanu po ósmym maja, kiedy sytuacja się ustabilizuje. Jednakże ataki Ukraińców są kontynuowane i mierzą w kolejne elementy infrastruktury paliwowej Rosji.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Pierwowzór pierwszego reaktora jądrowego w Polsce przeszedł gorące testy w USA

Gorące testy czwartego reaktora Elektrowni Vogtle w USA zostały zakończone sukcesem. Pierwowzór polskiej elektrowni jądrowej w Georgii ma ruszyć do pracy z końcem 2023 lub na początku 2024 roku.

Czwarty reaktor w Vogtle w technologii AP1000 zakończył gorące testy, co oznacza, że jest gotów do załadunku paliwa jądrowego. Takie testy zakładają próbną pracę obiektu bez paliwa w celu sprawdzenia sprzętu w odpowiedniej temperaturze oraz ciśnieniu. Wyniki mają zostać przekazane operatorowi Southern Nuclear oraz regulatorowi amerykańskiemu Nuclear Regulatory Commission.

Amerykański Westinghouse zapewnił w Vogtle trzeci i czwarty reaktor w technologii AP1000. Ta sama ma zostać wykorzystana w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, do której realizacji został wybrany ten amerykański koncern. Polacy chcą mieć pierwszy reaktor w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku.

Georgia Power / Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s