:Źródła Politico z okolic negocjacji jedenastego pakietu sankcji unijnych za inwazję Rosji na Ukrainie przekonują, że uderzy on w flotę widmo szmuglującą ropę rosyjską pomimo istniejących obostrzeń.

Nowe przepisy mają uniemożliwiać transport ropy tankowcom z tak zwanej floty widmo, a zatem starym jednostkom zgromadzonym przez Rosjan w celu omijania sankcji na czele z ceną maksymalną narzuconą przez G7, Unię Europejską oraz Australię.

Niektóre z tych jednostek występują pod fałszywą barierą albo utrudniają ich lokalizację w celu omijania sankcji. Takie jednostki mają mieć zakaz wpływania do portów europejskich ze względów bezpieczeństwa oraz środowiskowych. Ich stan techniczny rodzi ryzyko katastrofy ekologicznej na morzu.

Inwazja Rosji na Ukrainie spotkała się z szeregiem sankcji Zachodu wobec Rosjan, wśród których istotną rolę pełnią te dotyczące sektora energetycznego. Kreml stracił w pierwszym kwartale 2023 roku 45 procent przychodów ze sprzedaży ropy i gazu rok do roku przez sankcje oraz odwrót klientów zachodnich od dostaw z tego kierunku.

Politico / Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s