:Washington Post miał dotrzeć do materiałów Pentagonu, z których wynika, że prezydent Ukrainy miał planować wysadzenie Ropociągu Przyjaźń z Rosji. To kolejne rewelacje po rzekomym, polskim śladzie sabotażu Nord Stream 1 i 2.

:Ministerstwo gospodarki i klimatu ma przenieść lokalizację pływających terminali LNG z Sellin do portu Mukran znanego ze składowania rur spornego projektu Nord Stream 2 przez protesty mieszkańców Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Najpierw polski ślad sabotażu Nord Stream 1 i 2, teraz opowieści o wysadzeniu Ropociągu Przyjaźń

Washington Post miał dotrzeć do materiałów Pentagonu, z których wynika, że prezydent Ukrainy miał planować wysadzenie Ropociągu Przyjaźń z Rosji. To kolejne rewelacje po rzekomym, polskim śladzie sabotażu Nord Stream 1 i 2.

Gazeta dotarła do wycieku dokumentów Pentagonu na Discordzie, wśród których znalazły się takie, które sugerują, że Zełeński miał w lutym spotkać się z wicepremier Juliją Svrydenko i zasugerować „wysadzenie” Ropociągu Przyjaźń na szlaku do Węgier, to znaczy nitki południowej. – Zełeński podkreślił (…), że Ukraina powinna po prostu wysadzić ten ropociąg i zniszczyć przemysł Wiktora Orbana, który bazuje mocno na ropie rosyjskiej – czytamy w dokumencie cytowanym przez Washington Post. Wywiad amerykański miał jednak podkreślać, że wypowiedź prezydenta Ukrainy na ten temat mogła być hiperbolą wywołaną prorosyjską polityką rządu Orbana.

Washington Post publikował w przeszłości spekulacje obecne także w mediach niemieckich na temat polskiego śladu sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, które nie znalazły dotąd potwierdzenia w faktach. Duńczycy ujawnili jednak dziwną aktywność floty rosyjskiej przed tym zdarzeniem z 26 września 2022 roku.

Ropociąg Przyjaźń to szlak dostaw ropy z Rosji do Europy, który rozgałęzia się na nitkę północną przez Białoruś od Polski i Niemiec (obecnie nieużywaną) oraz południową do Czech, Słowacji i Węgier (wciąż używaną). Jedenasty pakiet sankcji unijnych ma objąć obostrzeniami dostawy nitką północną. Południowa ma stać otworem do czasu uniezależnienia południowych sąsiadów Polski od ropy rosyjskiej, w czym Warszawa ma już pomagać Pradze.

The Washington Post / Wojciech Jakóbik

Hub LNG powstanie w bazie rur Nord Stream 2 przez protesty

Ministerstwo gospodarki i klimatu ma przenieść lokalizację pływających terminali LNG z Sellin do portu Mukran znanego ze składowania rur spornego projektu Nord Stream 2 przez protesty mieszkańców Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Minister Robert Habeck ma według Handelsblatta zmienić lokalizację do czterech jednostek do magazynowania i regazyfikacji FSRU zwanych pływającymi gazoportami z Sellin na Mukran. Ta druga lokalizacja może być kojarzona z portem, w którym były składowane rury do budowy spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który ucierpiał wskutek sabotażu z września 2022 roku. Rozmowy Habecka z najważniejszymi graczami regionu odbyły się po protestach w obawie o turystykę miasta Sellin.

FSRU w Mukran mają razem osiągnąć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie a operatorem ma zostać firma niemiecka ReGas. Handelsblatt ustalił, że RWE wycofało się z planu zostania operatorem gazoportów pływających na Bałtyku.

Jeden FSRU ma pochodzić z Lubmina, gdzie stacjonuje tymczasowo od początku stycznia. LNG docierające do Meklemburgii-Pomorza Przedniego ma być rozprowadzone po Niemczech między innymi z użyciem rur odkupionych przez Berlin od spółki Nord Stream 2 AG należącej w stu procentach do Gazpromu. Gazociąg Nord Stream 2 miał przepustowość 55 mld m sześc. rocznie. Sabotaż uszkodził jedną z jego dwóch nitek, ale Niemcy nie chcą go przywracać do pracy.

Handelsblatt / Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s