Dostawy węgla i innych surowców mogą opóźniać koleje pasażerskie | Turbina Nord Stream 1 wciąż kurzy się w Niemczech

:Dostawy surowców koleją niemiecką mają uzyskać priorytet podobnie jak w Polsce. Węgiel, gaz, ropa i tym podobne będą docierać na miejsce szybciej, ale już widać wzrost opóźnień przewozów pasażerskich.

:Rosjanie wciąż nie odebrali turbiny Nord Stream 1 z Niemczech, której brak był pretekstem do dalszego ograniczenia dostaw gazu do Europy.

Dostawy węgla i innych surowców mogą opóźniać koleje pasażerskie

Dostawy surowców koleją niemiecką mają uzyskać priorytet podobnie jak w Polsce. Węgiel, gaz, ropa i tym podobne będą docierać na miejsce szybciej, ale już widać wzrost opóźnień przewozów pasażerskich.

Frankfurter Allgemeine Zeitung podaje, że poniżej 60 procent kursów długodystansowych koleją w Niemczech nie notowało opóźnień. Przewozy regionalne doświadczają opóźnień w 90 procentach przypadków. Problemem jest także niski stan wody w Renie, który utrudnia dostawy tą rzeką. Jednakże priorytet dostaw węgla i innych surowców ma zapewnić sprawne funkcjonowanie gospodarki. – Celem jest zapewnienie pracy elektrowniom, rafineriom, sieciom energetycznym oraz innym ważnym operacjom – czytamy w dokumencie ministerstwa gospodarki i klimatu cytowanym przez FAZ. Deutsche Bahn śle 50 pociągów miesięcznie z 3000 ton węgla kamiennego każdy. Elektrownia węglowa Gelsenkirchen-Scholven potrzebuje 20 tysięcy ton dziennie przy pełnej mocy.

Problemy z punktualnością kolei to wyzwanie dla rządowego planu biletu komunikacji publicznej za 9 euro, który miał zachęcać Niemców do przesiadania się do niej w celu oszczędności w dobie kryzysu energetycznego oraz ochrony środowiska.

Polskie PKP Cargo również daje priorytet dostawom węgla z portów polskich do odbiorców w całym kraju w celu uniknięcia niedoborów w sezonie grzewczym. Ma priorytet względem innych kursów z użyciem infrastruktury PKP PLK. Urząd Transportu Kolejowego informował w maju o tym, że w pierwszym kwartale 2022 roku punktualność pociągów pasażerskich sięgnęła 91 procent a towarowych – 42 procent. Nie ma jeszcze informacji o drugim kwartale. Embargo na węgiel rosyjski powodujące konieczność zwiększenia dostaw drogą morską weszło w życie w kwietniu 2022 roku.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Wojciech Jakóbik

Turbina Nord Stream 1 wciąż kurzy się w Niemczech

Rosjanie wciąż nie odebrali turbiny Nord Stream 1 z Niemczech, której brak był pretekstem do dalszego ograniczenia dostaw gazu do Europy.

Rosjanie wciąż nie odebrali turbiny spornego gazociągu Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec, którą Berlin sprowadził z Kanady, wcześniej wymuszając zawieszenie niektórych sankcji za atak na Ukrainę. Gazprom straszył ograniczeniem dostaw w razie niedostarczenia tego urządzenia, ale teraz nie chce go odebrać.

Turbina Gazpromu znajduje się w Muelheim nad Ruhrą. Rzecznik Siemensa podał, że Rosjanie wciąż uznają, że dokumentacja nie pozwala na sprowadzenie tego urządzenia do Rosji. Kolejna wymówka to problemy z transportem morskim, ale Siemens podkreśla, że dostawa miały się odbyć z pomocą ciężarówki.

Tymczasem Gazprom wciąż ogranicza podaż gazu w Europie. Pokazał dane z 7,5 miesiąca, z których wynika, że obniżył wydobycie o 13,2 procent oraz eksport do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw, czyli do Unii Europejskiej i Turcji o 36,2 procent, czyli o 44,6 mld m sześc. rocznie w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Saeschsiche Zeitung/Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s