:Unia Europejska porozumiała się w sprawie dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji, który obejmuje sektor wydobywczy. Jest także przełom w sprawie 18 mld euro pomocy dla Ukrainy będącej celem inwazji rosyjskiej.

Po tym jak Unia wprowadziła embargo na dostawy morskie ropy z Rosji w odpowiedzi na atak na Ukrainę nie pojawiły się nowe sankcje w sektorze energetycznym, które mogłyby dotknąć dostaw gazu albo energetyki jądrowej.

Nowy pakiet sankcji ustalony 15 grudnia zakłada objęcie obostrzeniami personalnymi około 200 ludzi związanych z reżimem oraz przedmioty podwójnego użytku. – Wprowadziliśmy także zakaz inwestycji w sektor wydobywczy w Rosji. Lista zakazanych usług, która zostanie przekazana Rosjanom, także będzie poszerzona – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki cytowany przez TASS.

Rosjanie czerpią prawie połowę przychodów budżetowych ze sprzedaży węglowodorów, które wcześniej są wydobywane. Wydobycie gazu Gazpromu według jego danych spadło od stycznia do 15 grudnia 2022 roku o 19,6 procent przez utratę rynku zbytu w Europie. Eksport do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw spadł w tym okresie o 45,1 procent. Według firmy Kpler wydobycie ropy rosyjskiej może spaść w 2023 roku o 1,44 mln baryłek dziennie.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił, że nowe sankcje nie zakłócą dostaw nawozów ani zboża z Rosji ze względu na groźbę kryzysu żywnościowego. Atak Rosjan na Ukrainie zakłócił dostawy z tego kraju, ale także rosyjskie.

Rosja dokonała inwazji na Ukrainie w lutym 2022 roku kontynuując wojnę trwającą od nielegalnej aneksji Krymu w 2014 roku. Zachód reaguje kolejnymi sankcjami wobec Rosjan i wsparciem Ukraińców.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s