:Rosjanie zwiększają eksport ropy do Chin i w coraz większym stopniu wykorzystują szlaki morskie, ale cięcia wydobycia wywołane sankcjami zmuszą ich do ograniczenia podaży w połączeniu z cięciami OPEC+. Nie skorzystają jednak na wzroście wartości baryłki przez sankcje zachodnie na czele z ceną maksymalną G7.

:Gazprom Export pokazuje dane z których wynika, że spowodował spadek zużycia gazu w Europie poprzez kryzys energetyczny, który sam podsycał.

Rosjanie zwiększają sprzedaż ropy w Azji i zmniejszają przychody

Rosjanie zwiększają eksport ropy do Chin i w coraz większym stopniu wykorzystują szlaki morskie, ale cięcia wydobycia wywołane sankcjami zmuszą ich do ograniczenia podaży w połączeniu z cięciami OPEC+. Nie skorzystają jednak na wzroście wartości baryłki przez sankcje zachodnie na czele z ceną maksymalną G7.

Ośrodek analityczny Vortexa obliczył, że transport ropy w coraz większym stopniu przenosi się na tankowce. Najwięcej ropy w historii było transportowane za ich pomocą w 2020 roku, kiedy tą drogą zostało wysłane ponad 1,3 mln baryłek dziennie.

W pierwszym tygodniu kwietnia ten wskaźnik wynosił 1,27 mln baryłek. Powodem ma być wysyłka coraz większej części ropy rosyjskiej Urals do Azji oraz import do Europy z coraz większych odległości przez spadające zakupy w Rosji. Rosjanie wysłali morzem w marcu ponad 4 mln baryłek ropy dziennie. To ich rekord, w stosunku do którego nastąpił spadek w kwietniu do poziomu poniżej 3 mln baryłek ropy dziennie.

Według S&P Global Commodities dostawy ropy rosyjskiej Urals do Chin rosną po chwilowym spadku wywołanym wprowadzeniem ceny maksymalnej G7. Około 168 tysięcy baryłek dziennie trafiło do sektora państwowego, a 378 tysięcy baryłek do prywatnego. To prawie sześć razy więcej niż w lutym 2023 roku.

Import ropy z Rosji do Chin przez rafinerie niepaństwowe wzrósł w marcu o 32 procent do 1,36 mln baryłek dziennie, czyli 5,74 mln ton. Jednakże rozmówcy S&P Global Platts spodziewają się spadku dostaw przez cięcia wydobycia zaplanowane w ramach porozumienia naftowego OPEC+. Rosja ma ograniczyć wydobycie o 500 mln baryłek dziennie przez sankcje zachodnie.

Państwa porozumienia naftowego OPEC+ na czele z Arabią Saudyjską i Rosją postanowiły ograniczyć podaż ropy na rynku o 1,2 mln baryłek dziennie, a licząc z rosyjskim ograniczeniem wydobycia wywołanym sankcjami, o 1,6 mln baryłek na dobę. Wywindowały w ten sposób wartość baryłki Brent do poziomu bliskiego 90 dolarów, czyli o około 10 dolarów względem notowań sprzed nowych cięć. Inwestorzy wyceniali wcześniej baryłkę taniej ze względu na obawy przed globalną recesją zmniejszającą popyt. Należy zaznaczyć, że Rosja nie korzysta na wzroście wartości Brent, bo Urals jest przeceniony względem tej mieszanki o kilka do kilkudziesięciu dolarów w zależności od transakcji przez rabaty oraz cenę maksymalną narzuconą przez G7 w wysokości 60 dolarów za baryłkę.

Bloomberg / S&P Global Platts / Wojciech Jakóbik

Gazprom przyznaje się do samozaorania w Europie

Gazprom Export pokazuje dane z których wynika, że spowodował spadek zużycia gazu w Europie poprzez kryzys energetyczny, który sam podsycał.

Eksportowa spółka-córka Gazpromu przedstawiła dane, z których wynika, że zużycie gazu w tak zwanej dalekiej zagranicy, czyli krajach Unii Europejskiej oraz Turcji spadło w 2022 roku o prawie 13 procent, czyli o 73,3 mld m sześc. dziennie do 504,7 mld m sześc., poziomu nienotowanego od 2015 roku.

Gazprom Export przyznaje, że spadek zużycia gazu jest notowany od drugiej połowy 2021 roku, a zatem od początku kryzysu energetycznego. Gazprom nie podaje co było jego przyczyną, ale to on ograniczał podaż od wakacji 2021 roku, realizując jedynie kontrakty długoterminowe i nie uzupełniając zapasów w magazynach pod jego kontrolą w Austrii, Niemczech i Holandii.

Cena gazu w grudniu 2021 roku przekroczyła 2000 dolarów za 1000 m sześc. a po inwazji Rosji na Ukrainę wzrosła do 3600 dolarów za 1000 m sześc. Jednakże reorientacja eksportu w Europie, która przyjęła plan REPowerEU zakładający porzucenie gazu rosyjskiego najpóźniej w 2027 roku oraz ciepła zima ograniczająca popyt spowodowały spadek importu z Rosji bez sankcji oraz obniżkę konsumpcji.

Rosjanie straszą, że następny sezon grzewczy w Europie może się wiązać z powrotem wyzwań w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu. Nie wspominają jednak, że dostęp do gazu będzie w coraz mniejszym stopniu zależny od nich, bo Europejczycy mogą porzucić gaz rosyjski nawet w 2023 roku.

Największym beneficjentem tej sytuacji ma być LNG. Odpowiadało za 58 procent importu gazu do Europy w 2022 roku względem 30,4 procent w 2021 roku. Wykorzystanie terminali LNG wzrosło z 41 do 65 procent.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s