Powrót ministra skarbu?

Czy szykuje się powrót Dawida Jackiewicza, byłego ministra skarbu? Rozstrzygnięcie poczeka na wybory – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

W przeszłości pisałem o tym, że ministerstwo energii prawdopodobnie przetrwa wybory, ale może dojść do nowego podziału kompetencji między nim, resortem środowiska i ministerstwem przedsiębiorczości oraz technologii. Dziś Dziennik Gazeta Prawna donosi, że w przypadku wygrania wyborów przez prowadzący w sondażach PiS utworzone może być Ministerstwo Energii i Klimatu, reaktywowane Ministerstwo Skarbu Państwa lub stworzony holding nadzorujący spółki państwowe.

Informacja o możliwości powołania ministerstwa skarbu państwa albo holdingu nadzorującego spółki państwowe może być sygnałem o gotowości byłego ministra zarządzającego skarbem, Dawida Jackiewicza, do powrotu do rządu. To Jackiewicz proponował w przeszłości stworzenie holdingu spółek. Jest on jednym z organizatorów Kongresu Energetycznego we Wrocławiu (25-26 września), na którym ma się odbyć między innymi panel poświęcony „nowej strategii energetycznej”. Spotkają się przy jego okazji zwolennicy rewizji założeń projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, a być może kandydaci do nowego rozdania w rządzie, jak prof. Wojciech Myślecki lub jego współpracownicy.

Na rozstrzygnięcie przyjdzie nam jednak poczekać, bo ostateczny podział stanowisk po wyborach parlamentarnych, w razie zwycięstwa obecnej partii rządzącej, będzie zależał od osiągnięć przedstawicieli poszczególnych frakcji: zakonu (m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski), ludzi premiera (m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz) i mniejszych odłamów, wśród których warto wymienić tzw. ziobrystów, do których zaliczał się m.in. były Główny Geolog Kraju Mariusz Orion-Jędrysek. W tym kontekście ciekawy będzie los reprezentowanej w sposób istotny w sektorze ekipy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Wybory pokażą, czy nastąpi powrót ministra skarbu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s