Kongresmeni chcą odwiesić sankcje USA wobec Nord Stream 2 na finiszu budowy

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę o środkach Departamentu Stanu na 2022 rok z poprawką uniemożliwiającą zwolnienie projektu Nord Stream 2 z sankcji. Musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Senat, który zaczyna niebawem przerwę wakacyjną.

217 kongresmenów zagłosowało za ustawą, a 212 przeciwko. Jej autorką była Marcy Kaptur, kongresmenka Demokratów z Ohio z polskimi korzeniami. Teraz ustawa ma trafić do Senatu i do podpisu prezydenta. Jednakże Joe Biden uznał w maju 2021 roku, że zawiesi wdrożenie sankcji wobec operatora Nord Stream 2 AG oraz jego prezesa na podstawie zapisów ustawy sankcyjnej PEESA o względach bezpieczeństwa narodowego w celu dojścia do porozumienia z Niemcami o warunkach budowy tego spornego gazociągu z Rosji. USA i Niemcy przedstawiły deklarację w tej sprawie, która została skrytykowana w Polsce oraz na Ukrainie.

Parlament amerykański jest areną sporu o Nord Stream 2 między obrońcami linii prezydenta Bidena a krytykami z obu partii. Ustawa blokująca zawieszenie sankcji może zostać przyjęta dopiero jesienią po zakończeniu przerwy wakacyjnej pracy Senatu.  Tymczasem budowa spornego gazociągu Nord Stream 2 znajduje się na finiszu. Rosjanie przekonują, że mogą ją ukończyć w sierpniu 2021 roku. Administracja Bidena przekonuje, że dane wywiadowcze świadczą o tym, iż nie da się zatrzymać budowy na tym etapie z pomocą sankcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s