Koronawirus nie złamie energetyki w Polsce (WIDEO)

Dzięki nowoczesnym technologiom i dopracowanym procedurom struktura energetyczna państwa jest przygotowana na to, by działać podczas epidemii koronawirusa. To bardzo ważne, gdyż dostęp do energii elektrycznej jest jednym z podstawowych czynników zapewniających bezpieczeństwo – mówi Wojciech Jakóbik w komentarzu dla eNewsroom.pl.

 

Pracownicy zamknięci w zakładzie pracy? To jeden ze scenariuszy kryzysowych w miejscach, które są elementami infrastruktury krytycznej. Przedstawiciele branży energetycznej odganiają czarne chmury, jednocześnie przyznając, że ich zakładów pracy nie można zamknąć na kłódkę i iść do domu na dwutygodniową kwarantannę. – Jeżeli Polska będzie powoli gasić światła w gospodarce, to w energetyce do końca będzie trzymać je zapalone – stwierdza w rozmowie z Onetem Wojciech Jakóbik.

– Polski sektor energetyczny, jako element infrastruktury krytycznej, jest ustawowo zobowiązany do bycia przygotowanym na pracę w warunkach kryzysowych. Chodzi o kryzysy różnego rodzaju, włącznie z działaniami zbrojnymi. Z tego względu operatorzy infrastruktury przesyłowej, energetycznej, gazowej, naftowej, są z góry przygotowani na kilka miesięcy pracy w izolacji – podkreśla w rozmowie z Onetem Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.

Na czym dokładnie polega praca w izolacji? Jak tłumaczy ekspert, informacje na ten temat są tajne. – Firmy, które są elementami infrastruktury krytycznej, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, nie informują szczegółowo o swoich przygotowaniach na wypadek kryzysu, aby nie ułatwiać działalności terrorystom czy innym podmiotom, które byłyby zainteresowane uszkodzeniem infrastruktury – podkreśla.

– Można domniemywać, że chodzi o specjalne pomieszczenia dla obsługi, które pozwalają pracować przez kilka miesięcy bez kontaktu ze światem zewnętrznym, odpowiednie zapasy żywności, środków medycznych i innych, które są niezbędne do tego, aby grupa kilkudziesięciu – kilkuset osób mogła pracować niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz – mówi Jakóbik.

Źródło: eNewsroom.pl/Onet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s