Polska strategia energetyczna opiera się na atomie

W strategii energetycznej dla Polski chodzi o całą orkiestrę różnych źródeł energii, która w sumie ma dać pełne bezpieczeństwo dostaw – mówił w Polskim Radiu 24 red. naczelny portalu BiznesAlert.pl, Wojciech Jakóbik.

Gość PR24 mówił o strategii energetycznej dla Polski. Rząd przyjął bowiem uchwałę przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” Solidarna Polska poinformowała, że ministrowie z tej partii nie udzielili swojego poparcia.

„Powoli odejść od węgla”

– To nie jest dokument ostateczny, ale pokazuje jakiś kierunek. Stawiamy na energetykę jądrową, która ma uzupełniać odnawialną i gazową i pozwoli odchodzić powoli od węgla – powiedział ekspert. Zauważył, że morskie farmy wiatrowe mają być tu także pewnym elementem radzenia sobie z energetyką.

Najważniejszymi elementami polityki energetycznej Polski do 2040 roku stanowić będą: co najmniej 23 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto, osiągnięcie mocy elektrowni wiatrowych na morzu ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r., uruchomienie w 2033 roku pierwszego bloku elektrowni jądrowej, redukcja emisji gazów cieplarnianych o ok. 30 proc. do 2030 roku w stosunku do 1990 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s