Naftogaz apeluje o kolejne odroczenie spłaty długu wobec Gazpromu. Novatek rzuca wyzwanie Gazpromowi. Turcja rozmawia z Izraelem o śródziemnomorskich złożach

Gazprom
Gazprom nadal nie otrzymał pieniędzy za zeszłoroczne dostawy gazu dla Naftogazu (Grafika: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Naftogaz apeluje o kolejne odroczenie spłaty długu wobec Gazpromu

(BLOOMBERG)

Naftogaz zwrócił się po raz kolejny o odroczenie spłaty za dostawy gazu w 2013 roku do połowy kwietnia tego roku – informuje agencja Bloomberg.

Novatek rzuca wyzwanie Gazpromowi

(FINANCIAL TIMES)

Firma oligarchy Giennadija Timczenki – Novatek – chce rywalizować z Gazpromem na rynku LNG. Jej przewaga to lepsze dostosowanie do warunków rynkowych i wsparcie Timczenki, który utrzymuje bliskie stosunki z prezydentem Władimirem Putinem. Firma buduje terminal LNG na Półwyspie Jamalskim, z którego będzie eksportować gaz skroplony, dzięki zgodzie Moskwy na zakończenie monopolu Gazpromu na tego typu eksport. Drugi terminal ma powstać na Półwyspie Gydan, co pozwoli podwoić wydobycie gazu ziemnego w latach 2020-25.

Gazprom znalazł ropę naftową na Sachalinie

(PRIME)

Gazprom informuje o odkryciu złóż szacowanych na 464 mln ton ropy naftowej na polu naftowym Jużno-Kirinskoje (projekt Sachalin-3). Firma planowała wydobywać tam jedynie gaz ziemny. Nowe odkrycie zweryfikuje jej plany. Do 2023-24 roku Gazprom zamierza uruchomić wydobycie gazu ziemnego z tamtego złoża, które może osiągnąć poziom 16 mld m3 rocznie.

Turcja rozmawia z Izraelem o śródziemnomorskich złożach

(TODAYS ZAMAN)

Tureckie media spekulują na temat porozumienia między Ankarą a Tel Awiwem odnośnie stworzenia węzła gazowego na terenie Turcji. Ten kraj ma się stać głównym odbiorcą surowca ze złóż Lewiatan i Tamar znajdujących się pod wodami terytorialnymi Izraela. Dostawy izraelskie pozwolą dalej rozwijać plany eksportu gazu ziemnego z Turcji do Europy. Turcy chcą uczynić ze swojego kraju punkt tranzytowy dla surowca z Azerbejdżanu a w przyszłości być może z kolejnych krajów Azji Centralnej. Ten plan wpisuje się w strategię dywersyfikacji źródeł dostaw gazu dla Europy. Zdaniem dziennikarzy gazety Todays Zaman współpraca turecko-izraelska w tym zakresie może uśmierzyć napięcie wokół seperatystów tureckich na Cyprze.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s